Leyla Əliyeva Luvr Əbu-Dabi muzeyini və İbrahim Ailə Evini ziyarət edib
Leyla Əliyeva fevralın 5-də Luvr Əbu-Dabi muzeyini və İbrahim Ailə Evini ("The Abrahamic Family House") ziyarət edib.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva Luvr Əbu-Dabi Muzeyində olub.
Parisdəki məşhur Luvr muzeyinin ilk xarici filialı olan Luvr Əbu-Dabi Saadiyat adasında yerləşir. Fransız memar Jan Nuvel tərəfindən layihələndirilən muzey 2017-ci ilin noyabrında ziyarətçilərə açılıb.
Muzeyin daimi fondunda müxtəlif dövrləri və sivilizasiyaları əks etdirən çox sayda sənət əsəri nümayiş etdirilir. Bundan əlavə, tərəfdaş muzeylər tərəfindən təqdim olunan əsərlər də ekspozisiyada yer alır.
Sonra Leyla Əliyeva İbrahim Ailə Evi ("The Abrahamic Family House") ilə tanış olub.
2019-cu ildə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan İbrahimin ailə evinin yaradıldığını elan edib. Bu unikal kompleks Əhməd Əl-Tayyib məscidini, Müqəddəs Fransisk kilsəsini və Musa bin Maymon sinaqoqunu eyni məkanda birləşdirir. Dini ibadətgahlarla yanaşı, burada ziyarətçilərin müxtəlif dinlərlə daha yaxından tanış ola biləcəkləri təhsil mərkəzi də fəaliyyət göstərir.

On February 5, Leyla Aliyeva visited the Louvre Abu Dhabi Museum and the Abrahamic Family House.
The Louvre Abu Dhabi, the first international branch of the renowned Louvre Museum in Paris, is located on Saadiyat Island. Designed by French architect Jean Nouvel, the museum opened to the public in November 2017. Its permanent collection features a vast array of works of art spanning different historical periods and civilizations. The museum also hosts exhibits on loan from partner museums.
Leyla Aliyeva also familiarized herself with the Abrahamic Family House.
The creation of the Abrahamic Family House was announced in 2019 by President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan. This unique complex comprises three houses of worship - the Ahmed El-Tayeb Mosque, the St. Francis Church, and the Moses Ben Maimon Synagogue - aimed at promoting interfaith dialogue and peaceful coexistence. The complex also includes a central educational center where visitors can learn about different religions.