Fevralın 6-da Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və “Gilan”ın dəstəyi ilə keçirilən Qəbələ “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli açılış mərasimi olub.
Açılış mərasimində Leyla Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli və digər rəsmi şəxslər, tanınmış ictimai xadimlər, Qəbələ sakinləri və qonaqlar iştirak edib.
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti, festivalın bədii rəhbəri Fərhad Bədəlbəyli çıxışında ikinci ildir təşkil edilən Qəbələ “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalının mədəniyyətimiz üçün əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
Fərhad Bədəlbəyli deyib: “Qış nağılı” Musiqi Festivalı artıq ikinci dəfədir ölkəmizin dilbər guşələrindən olan və füsunkar təbiəti ilə seçilən Qəbələ şəhərində keçirilir. Hələ 2009-cu ildə təməli qoyulan və gözəl ənənəyə çevrilən Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalı yenidən bütün sənətsevərləri bir araya toplayıb. Bu gün Qəbələ sanki bütün sehrli qapılarını bizim üçün açıb. Çox gözəl hava var, biz qarı gözləyirdik. Çünki qarsız bu festival alına bilməzdi”.
Festivalın bədii rəhbəri göstərilən kömək və dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna, Mədəniyyət Nazirliyinə və “Gilan”a dərin təşəkkürünü bildirib.
Rəsmi hissədən sonra musiqisevərlərə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının Simfonik Orkestrinin iştirakı ilə “Viva Opera” adlı konsert proqramı təqdim olunub.
Simfonik Orkestr Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının əsas kollektivlərindən biridir. Opera və Balet Teatrının fəaliyyət göstərdiyi bütün dövrlərdə bu orkestrdə ən peşəkar və istedadlı musiqiçilər çalışıblar. Orkestrin dirijor pultu arxasında müxtəlif dövrlərdə Maestro Niyazi, Əfrasiyab Bədəlbəyli, Əşrəf Həsənov, Əhəd İsrafilzadə, Kamal və Rauf Abdullayevlər kimi məşhur dirijorlar dayanıb. Hazırda Simfonik Orkestrdə 124 musiqiçi çalışır. Onlar violin, viola, violençel, kontrabas, arfa kimi simli, həmçinin piano, zərb və sair alətlərdə ifa edirlər. Avropa musiqi alətləri ilə yanaşı, orkestrdə tar, kamança kimi milli musiqi alətlərindən də istifadə edilir. Bu gün simfonik orkestrdə fəxri adlar daşıyan çox sayda professional ifaçı çalışır. Təcrübəli musiqiçilərlə yanaşı, orkestrdə gənclərə də böyük əhəmiyyət verilir. Hər il Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasında təhsil alan tələbələr və Akademiyanın məzunları içərisindən ən perspektivli, bacarıqlı gənclər ciddi müsabiqə yolu ilə orkestrə qəbul edilir və burada ustad musiqiçilərdən ifaçılığın sirlərini öyrənirlər.
Əməkdar artist Əyyub Quliyevin dirijorluğu ilə keçən konsertdə X.Ximenes, F.Leqar, L.Delib, D.Moduno, A.Lara, A.Biksio, C.Verdi, L.Denza, C.Rossininin operalarından ariyalar, həmçinin italyan nəğməsi, Azərbaycan xalq mahnısı “Küçələrə su səpmişəm”, M.Mirzəyevin “Azərbaycan rəqsi” ifa olunub.
Solistlər Afaq Abbasova (soprano), Aytac Şıxəlizadə (mezzo-soprano), Azər Zadə (tenor) və Mahir Tağızadənin (bariton) ifaları musiqisevərlər tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Qəbələ “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalının proqramı çox zəngindir. Festival çərçivəsində fevralın 7-də Azərbaycanla İtaliya arasında dostluğu təcəssüm etdirən “Bakı-Neapol: Musiqi körpüsü” kamera musiqisi axşamı keçiriləcək. İzləyicilər Azərbaycan və İtaliya bəstəkarlarının əsərlərini dinləyə biləcəklər.

6 февраля состоялась торжественная церемония открытия II Габалинского Международного музыкального фестиваля «Зимняя сказка», организованного Бакинской музыкальной академией имени Узеира Гаджибейли при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и компании Gilan.
B церемонии открытия приняли участие Лейла Алиева, исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров, министр культуры Адиль Керимли и другие официальные лица, известные общественные деятели, жители Габалы и гости.
Выступая на мероприятии, ректор Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли, Народный артист Азербайджана, художественный руководитель фестиваля Фархад Бадалбейли отметил, что проводимый второй год подряд II Габалинский Международный музыкальный фестиваль «Зимняя сказка» является знаковым событием для нашей культуры.
«Музыкальный фестиваль «Зимняя сказка» уже во второй раз проходит в одном из самых живописных уголков нашей страны - городе Габала, который отличается своей чарующей природой. Габалинский международный музыкальный фестиваль, основанный еще в 2009 году и ставший прекрасной традицией, вновь собрал всех ценителей искусства. Сегодня Габала словно распахнула для нас свои волшебные двери. Стоит прекрасная погода, мы ждали снега. Потому что без снега этот фестиваль просто не мог бы состояться», - сказал он.
Художественный руководитель фестиваля выразил глубокую благодарность Фонду Гейдара Алиева, Министерству культуры и компании Gilan за оказанную помощь и поддержку.
После официальной части любителям музыки была представлена концертная программа Viva Opera с участием Симфонического оркестра Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета.
Симфонический оркестр является одним из основных коллективов Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета. За весь период деятельности Театра оперы и балета в составе оркестра работали самые профессиональные и талантливые музыканты. В разные годы за дирижерским пультом оркестра стояли такие известные капельмейстеры, как Маэстро Ниязи, Афрасияб Бадалбейли, Ашраф Гасанов, Ахад Исрафилзаде, Кямал и Рауф Абдуллаевы. В настоящее время в Симфоническом оркестре работают 124 музыканта. Они исполняют произведения на струнных инструментах - скрипке, альте, виолончели, контрабасе, арфе, а также на фортепиано, ударных и других инструментах. Наряду с европейскими музыкальными инструментами в оркестре используются и национальные - тар и кяманча. Сегодня в составе симфонического оркестра работает большое количество профессиональных исполнителей, носящих почетные звания. Наряду с опытными музыкантами большое значение в оркестре уделяется молодежи. Ежегодно из числа студентов Бакинской музыкальной академии имени У. Гаджибейли и выпускников Академии путем строгого конкурсного отбора в оркестр принимаются наиболее перспективные и талантливые молодые музыканты, которые перенимают здесь секреты оркестрового мастерства у признанных мастеров.
На концерте под управлением Заслуженного артиста Эюба Гулиева прозвучали арии из опер Х. Хименеса, Ф. Легара, Л. Делиба, Д. Модуньо, А. Лары, А. Биксио, Дж. Верди, Л. Денцы и Дж. Россини, а также итальянская песня, азербайджанская народная песня Küçələrə su səpmişəm и «Азербайджанский танец» М. Мирзоева.
Исполнения солистов - Афаг Аббасовой (сопрано), Айтадж Шыхализаде (меццо-сопрано), Азера Заде (тенор) и Махира Тагизаде (баритон) были встречены любителями музыки овациями.
Программа II Габалинского Международного музыкального фестиваля «Зимняя сказка» отличается особой насыщенностью. В рамках фестиваля 7 февраля состоится вечер камерной музыки «Баку-Неаполь: Музыкальный мост», символизирующий дружбу между Азербайджаном и Италией. Зрители смогут услышать произведения азербайджанских и итальянских композиторов.