Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və “Gilan”ın dəstəyi ilə Qəbələdə keçirilən “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalı başa çatıb.
2009-cu ildən ənənəvi olaraq keçirilən Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalının davamı olaraq, artıq ikinci ildir təşkil edilən “Qış nağılı” festivalı bu il də musiqisevərləri bir araya gətirib. Soyuq qış günlərində reallaşan bu möhtəşəm sənət bayramı musiqi dünyasının diqqətini yenidən Qəbələyə yönəltməyi bacarıb.
Fevralın 5-də başlayan festival çərçivəsində Qəbələdəki Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində musiqisevərlərə rəngarəng proqram təqdim edilib. Vokal, kamera instrumental musiqi axşamları, solo çıxışlar, autizmli pianoçunun konserti, Azərbaycanla İtaliya arasında dostluğu təcəssüm etdirən “Bakı-Neapol: Musiqi körpüsü” kamera musiqi axşamı izləyicilərin ürəyincə olub.
Fevralın 8-də axşam Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalının təntənəli bağlanış mərasimi və yekun konserti keçirilib. Mərasimdə Leyla Əliyeva, festivalın təşkilatçı qurumlarının təmsilçiləri, tanınmış musiqiçilər, musiqisevərlər və şəhərin qonaqları iştirak ediblər.
“Azərbaycan-İspaniya: iki ölkə, bir musiqi” adlı flamenko-caz musiqi gecəsində Azərbaycan xalq mahnıları, flamenko-caz və muğam improvizələri səsləndirilib, İspaniyadan dəvət alan ifaçı və rəqqaslar səhnəyə çıxıb.
Konsertə başlamazdan əvvəl ispan və Azərbaycan musiqiçilərinin yaradıcılığı barədə qısa məlumat verilib. Bildirilib ki, dünya şöhrətli flamenko pianoçusu və bəstəkar Andres Barrios klassik musiqi təhsili alıb. Caz musiqisi sahəsində dərin biliklərə yiyələnən sənətçi eklektik və yenilikçi yaradıcılıq üslubu ilə seçilir. Onun musiqisi XXI əsr flamenkosunun cəsarətli və müasir ifadəsi kimi, müxtəlif dünya musiqi üslublarını ustalıqla birləşdirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, konsertdə iştirak edən azərbaycanlı musiqiçi, tarzən İbrahim Babayev hər zaman özünəməxsus eksperimentləri ilə seçilməyi bacarır. O, muğam ənənələrinə əsaslanaraq, onlara elektron və çağdaş musiqi elementlərini əlavə edir. Pianoçu Nicat Aslanov isə muğam, etnocaz və müasir cazın sintezinə əsaslanan bir yaradıcılığa sahibdir.
Konsertdə Andres Barriosun ifasında “Ecdysis”, “Meraki”, “Noche Andaluza”, “İsbilya”, “La Colombiana” və ispan xalq nəğmələri səsləndirilib. İspaniyalı rəqqasə Cristina Cazorla və rəqqas Javier Morenonun təqdim etdikləri flamenko rəqs kompozisiyaları, həmçinin tarzən İbrahim Babayevin pianoçu Andres Barriosla birgə ifa etdiyi muğam və flamenko improvizələr, xalq mahnısı “Yaylıq” tamaşaçılara böyük zövq verib.
Yekun konsertində, həmçinin tanınmış azərbaycanlı pianoçu və caz bəstəkarı Nicat Aslanovun və caz triosunun üzvləri Fuad Cəfər (bas gitara) və Həsən Bilalovun (zərb alətləri) ifasında solo performans və flamenko improvizələri təqdim olunub.
Beləliklə, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və “Gilan”ın dəstəyi ilə Qəbələdə keçirilən “Qış nağılı” II Beynəlxalq Musiqi Festivalı şən notlarla başa çatıb.

В Габале завершился II Международный музыкальный фестиваль «Зимняя сказка», организованный Бакинской музыкальной академией имени Узеира Гаджибейли при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и Gilan.
Фестиваль «Зимняя сказка», являясь продолжением Габалинского международного музыкального фестиваля, традиционно проводимого с 2009 года в летний сезон, во второй раз собрал воедино ценителей искусства. В холодные зимние дни этот великолепный праздник искусства вновь сумел привлечь внимание музыкального мира к Габале.
B рамках стартовавшего 5 февраля фестиваля в Конгресс-центре имени Гейдара Алиева в Габале меломанам была представлена разнообразная программа. Вечера вокальной, камерной инструментальной музыки, сольные выступления, концерт пианиста с расстройством аутистического спектра, камерный музыкальный вечер «Баку – Неаполь: музыкальный мост», отражающий дружбу между Азербайджаном и Италией, пришлись по душе публике.
Вечером 8 февраля в Конгресс-центре имени Гейдара Алиева состоялась церемония торжественного закрытия и гала-концерт II Международного музыкального фестиваля «Зимняя сказка». В мероприятии приняли участие Лейла Алиева, представители организаторов фестиваля, известные музыканты, любители музыки и гости города.
На вечере фламенко-джаза под названием «Азербайджан–Испания: две страны, одна музыка» прозвучали азербайджанские народные песни, импровизации в стилях фламенко-джаз и мугам, на сцену вышли приглашенные исполнители и танцовщики из Испании.
Перед началом концерта была представлена краткая информация о творчестве испанских и азербайджанских музыкантов. Говорилось о том, что всемирно известный фламенко-пианист и композитор Андрес Барриос получил классическое музыкальное образование. Творчество Барриоса, музыканта с глубокими знаниями в области джаза, отличается эклектичным и инновационным стилем. Его музыка представляет собой смелое и современное воплощение фламенко XXI века, в котором мастерски сочетаются различные мировые музыкальные стили.
Другой участник концерта – азербайджанский музыкант тарист Ибрагим Бабаев, как отмечалось, основываясь на традициях мугама, добавляет к ним элементы электронной и современной музыки. Ему всегда удается выделяться своими уникальными экспериментами. А пианист Ниджат Асланов создает музыку, основанную на синтезе мугама, этноджаза и современного джаза.
На концерте прозвучали композиции Андреса Барриоса Ecdysis, Meraki, Noche Andaluza, Isbilya, La Colombiana, а также испанские народные песни. Танцевальные номера в стиле фламенко в исполнении испанских танцовщиков Кристины Касорла и Хавьера Морено, а также импровизации в стилях мугама и фламенко, исполненные таристом Ибрагимом Бабаевым вместе с пианистом Андресом Барриосом, а также народная песня Yaylıq подарили зрителям незабываемые эмоции.
На гала-концерте также прозвучали сольные номера и импровизации в стиле фламенко в исполнении известного азербайджанского пианиста и джазового композитора Ниджата Асланова и участников его джаз-трио – Фуада Джафара (бас-гитара) и Гасана Билалова (ударные).
На этом II Международный музыкальный фестиваль «Зимняя сказка», проведенный в Габале Бакинской музыкальной академией имени Узеира Гаджибейли при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и Gilan, завершил свою работу.