Tiranada Albaniyanın Baş nazirinin iqamətgahında MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisi açılıb.
Sərginin açılışında Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Leyla Əliyeva ekspozisiyada yer alan rəsmlər, heykəllər və instalyasiyalar vasitəsilə sənətkarların təbiətin gücünü, gözəlliyini və kövrəkliyini nümayiş etdirdiyini vurğulayıb. O, bu sərginin təbiəti qorumaq məqsədilə sənətimizin sərhədləri aşmasının mükəmməl bir nümunəsi olduğunu qeyd edib.
Sərgi haqqında məlumat verən Leyla Əliyeva mənəvi zənginliyi və səmimiyyəti ilə seçilən gözəl ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edərək deyib: “Azərbaycan və Albaniyanı siyasi sərhədləri aşan sıx dostluq və dərin münasibətlər birləşdirir. Ölkələrimiz müasir dünyada böyük ehtiyac duyulan humanizm, xeyirxahlıq, ləyaqət və qarşılıqlı hörmət kimi ali dəyərləri paylaşır”.
O, həmçinin Baş nazir Edi Ramanın və tanınmış alban rəssamı Arben Qoleminin əsərlərinin bu sərgidə təqdim olunmasının onun üçün böyük şərəf olduğunu, bu gün burada Bakıdan olan dörd rəssamın iştirak etməsindən və onların öz müsbət təcrübələrini bölüşərək yaradıcılıqları haqqında şəxsən məlumat vermək imkanından böyük məmnunluq duyduğunu qeyd edib.
Leyla Əliyeva bəşəriyyətin təbiətə vurduğu zərərdən də söz açaraq deyib: “Hər il dünyada 10 milyon hektar meşə sahəsi məhv edilir. İnsanlıq vəhşi heyvanların 83 faizini, bitkilərin isə yarısını yox edib. Hər il planetimizdən 200 canlı növü silinir və okeanların 66 faizi birbaşa insan fəaliyyətinin mənfi təsirlərinə məruz qalır. Azərbaycanın zəngin ekosistemi də bu proseslərdən kənarda qalmır. Xəzər dənizinin səviyyəsi xeyli aşağı düşüb. Xəzər suitisi, qızılbalıq və nərə balığı kimi heyrətamiz canlı növləri yox olmaq təhlükəsi ilə üzləşib”.
Albaniyanın Baş naziri Edi Rama sərgidə Leyla Əliyevanın əsərləri də daxil olmaqla, təbiətin mühafizəsi ilə incəsənətin vəhdətini nümayiş etdirən rəsmləri görməkdən şərəf duyduğunu qeyd edib. Baş nazir bu sərginin iki ölkənin dostluğunda yeni bir səhifə açaraq, bura mədəniyyət və yaradıcılıq ruhu gətirdiyini söyləyib. Edi Rama sərginin davam etdiyi bir ay ərzində hər bir tamaşaçının buradan özü ilə rənglərin və xəyalların bir parçasını aparacağını bildirib.
Sonra qonaqlar sərgidə nümayiş olunan əsərlərlə tanış olublar.
Xalq rəssamı Elena Haqverdiyeva Tirananın çox gözəl və unudulmaz təəssürat yaratdığını qeyd edərək, sərgidə nümayiş olunan əsərinin “Daxili bağlar” adlandığını diqqətə çatdırıb. “Bu kompozisiyada xalça motivləri ilə vəhşi təbiət elementlərini bir araya gətirmişəm. Bu sənət işi hər birimizin daxili dünyasında, qəlbində “böyüyən” mənəvi bağlardan bəhs edir”, - deyə Xalq rəssamı əlavə edib.
Sərgidə əsəri nümayiş olunan rəssam Nərgiz Quliyeva MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisində iştirak etməkdən böyük şərəf duyduğunu bildirib. O, burada təqdim olunan əsərində afrikalı bir qadını təsvir etdiyini söyləyib. “Müxtəlif mədəniyyətlər və milli geyimlər hər zaman diqqətimi çəkdiyi üçün yaradıcılığımda bu mövzuya dəfələrlə müraciət etmişəm. Bu əsərimdə də məhz afrikalı bir ananı canlandırmışam”, - deyə N.Quliyeva diqqətə çatdırıb.
Sərgidə təqdim etdiyim əsərlərin mikroorqanizmlərin sirli dünyasına həsr olunduğunu qeyd edən rəssam Elnarə Nəsirli yalnız mikroskopla seçilə bilən, gözlərimizdən gizlənən o möhtəşəm kainatı tamaşaçıya çatdırmaq istədiyini bildirib. O, abstrakt formaların dili ilə bu görünməz aləmin hüdudsuz zənginliyini və mürəkkəbliyini nümayiş etdirməyə çalışdığını söyləyib.
Bu layihədə iştirak etməyin onun üçün qürurverici olduğunu diqqətə çatdıran rəssam Ceyhun Abdullayev sərgilənən əsərinin “Yeni həyat” adlandığını bildirib: “Burada hamilə qadın obrazı təsvir olunub. Arxa fonda təbiət təsvirlərinə yer vermişəm, çünki övlad dünyaya gətirməyin özü elə yeni bir həyatdır. Hesab edirəm ki, həm təbiətə, həm də incəsənətə olan sevgini birləşdirən bu layihə ölkələrimiz arasındakı mədəni əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcək”.

В резиденции Премьер-министра Албании в Тиране открылась международная художественная выставка MAMA «Мать-природа».
Лейла Алиева и Арзу Алиева приняли участие в открытии выставки.
Выступая на мероприятии, Лейла Алиева подчеркнула, что посредством представленных в экспозиции произведений живописи, скульптуры и инсталляций авторы демонстрируют силу, красоту и хрупкость природы. По ее словам, эта выставка является прекрасным примером того, как наше искусство преодолевает границы с целью защиты природы.
Рассказывая о выставке, Лейла Алиева выразила удовлетворение тем, что находится в прекрасной стране, отличающейся духовным богатством и искренностью: «Азербайджан и Албанию связывают тесная дружба и глубокие отношения, выходящие за рамки политических границ. Наши страны разделяют такие высшие ценности, как гуманизм, милосердие, достоинство и взаимное уважение, которые крайне необходимы в современном мире».
Назвав большой честью то, что на этой выставке представлены работы Премьер-министра Эди Рамы и известного албанского художника Арбена Големи, она также подчеркнула, что очень рада участию сегодня здесь четырех художников из Баку и предоставленной им возможности поделиться позитивным опытом и лично рассказать о своем творчестве.
Говоря о вреде, причиняемом человеком природе, Лейла Алиева сказала: «Ежегодно в мире уничтожается 10 миллионов гектаров лесов. Человечество уничтожило 83% диких животных и половину растений. Каждый год на нашей планете исчезает 200 видов живых существ, 66% океанов подвергаются непосредственному негативному антропогенному воздействию. Богатая экосистема Азербайджана не является исключением. Уровень Каспийского моря значительно снизился. Удивительные живые существа Каспия, такие как тюлень, лосось и осетр, находятся под угрозой исчезновения».
По словам Премьер-министра Албании Эди Рамы, для него отрадно видеть на выставке работы, демонстрирующие единство искусства и охраны природы, в том числе произведения Лейлы Алиевой. Премьер-министр заявил, что эта выставка открывает новую страницу в дружбе двух стран, привнося сюда дух культуры и творчества. В течение месяца, пока будет продолжаться выставка, каждый посетитель унесет отсюда с собой частицу красок и мечты, подчеркнул Эди Рама.
Затем гости ознакомились с работами, представленными на выставке.
Народный художник Елена Хагвердиева отметила, что Тирана произвела на нее очень приятное и незабываемое впечатление, сообщила, что представленная ею на выставке работа называется «Внутренние связи». «В данной композиции я объединила ковровые мотивы с элементами дикой природы. Эта работа рассказывает о духовных связях, которые «прорастают» во внутреннем мире, в сердце каждого из нас», – добавила Народный художник.
Художник Наргиз Гулиева, чье произведение представлено на выставке, подчеркнула, что для нее большая честь принимать участие в международной художественной выставке MAMA «Мать-природа». Она сказала, что в представленной здесь работе изобразила женщину африканского происхождения. «Различные культуры и национальные костюмы всегда привлекали мое внимание, поэтому в своем творчестве я неоднократно обращалась к этой теме. И в данной работе я воплотила образ африканской матери», – подчеркнула Н.Гулиева.
Отметив, что представленные на выставке работы посвящены загадочному миру микроорганизмов, художница Эльнара Насирли подчеркнула, что стремилась донести до посетителей ту величественную вселенную, которая скрыта от наших глаз и которую можно увидеть лишь под микроскопом. Она довела до внимания, что посредством языка абстрактных форм постаралась продемонстрировать безграничное богатство и сложность этого невидимого мира.
Художник Джейхун Абдуллаев отметил, что участие в данном проекте вызывает у него гордость, и сказал, что представленная им на выставке работа называется «Новая жизнь»: «Здесь дан образ беременной женщины. На заднем фоне я изобразил природу, поскольку само рождение ребенка – это и есть новая жизнь. Считаю, что данный проект, объединяющий любовь и к природе, и к искусству, внесет важный вклад в развитие культурных связей между нашими странами».