Şəhid analarının iştirakı ilə iftar süfrəsi təşkil olunub
Martın 6-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə “Mənim oğlum qəhrəmandır!” layihəsi çərçivəsində müqəddəs Ramazan ayı və 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir təşkil olunub.
Müqəddəs Ramazan ayına təsadüf edən tədbir çərçivəsində iftar süfrəsi açılıb.
Tədbirdə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən olan qəhrəman şəhidlərimizin anaları, ailə üzvləri iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva da şəhid ailələri ilə birlikdə iftar süfrəsində iştirak edib, onlarla həmsöhbət olub.
Tədbir torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda döyüşmüş qəhrəman şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramın, onların ailələrinə dövlət və cəmiyyət qayğısının ifadəsi olaraq keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun şücaətindən, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının qəhrəmanlığından danışılıb, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin ruhuna dualar oxunub, Uca Yaradandan dünyada sülhün, ölkəmizdə əmin-amanlığın bərqərar olması dilənib.
Şəhid ailələrinin adından çıxış edən Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, şəhid general-mayor Polad Həşimovun anası Səmayə Həşimova şəhid ailələrinin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirib, qayğı və ehtirama görə minnətdarlığını ifadə edib.
Daha sonra Azərbaycanın tanınmış incəsənət xadimləri çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Vətən uğrunda şəhid olan qəhrəman oğullarımızın yad edildiyi, onların bizə əmanət qoyduqları ailələrin iştirak etdiyi “Mənim atam qəhrəmandır” və “Mənim oğlum qəhrəmandır” layihələri çərçivəsində silsilə tədbirlər təşkil olunur. Bu cür tədbirlər şəhid ailələrini bir araya gətirərək dövlətin və Azərbaycan xalqının daima onların yanında olduğunu bir daha hiss etdirir. Bu tədbirlər şəhid ailələrinə diqqət və qayğının, onların qəhrəman övladlarının xatirəsinə ehtiramın ifadəsi olmaqla yanaşı, bu istiqamətdə dövlət tərəfindən görülən işlərə dəstək məqsədi daşıyır.

6 марта при поддержке Фонда Гейдара Алиева в рамках проекта «Мой сын - герой!» было организовано мероприятие по случаю священного месяца Рамазан и Международного женского дня - 8 Марта.
В рамках мероприятия, прошедшего в священный месяц Рамазан, состоялся ифтар.
В мероприятии принимали участие матери и члены семей шехидов из различных регионов Азербайджана.
Лейла Алиева также приняла участие в ифтаре вместе с семьями шехидов и пообщалась с ними.
Мероприятие стало данью уважения к памяти шехидов, сражавшихся за территориальную целостность нашей страны, а также олицетворением заботы об их семьях со стороны государства и общества.
В ходе мероприятия говорилось о доблести Азербайджанской армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева, героизме сынов Родины, ставших шехидами во имя территориальной целостности Азербайджана. Были вознесены молитвы за упокой души Общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, прочитаны молитвы Всевышнему о мире на планете и установлении благополучия в нашей стране.
Выступившая от имени семей шехидов мать ставшего шехидом Национального героя Азербайджана генерал-майора Полада Гашимова - Сямая Гашимова отметила, что семьи шехидов постоянно находятся в центре внимания. Была выражена признательность за проявляемые заботу и уважение.
Затем выступили известные деятели искусства Азербайджана.
Отметим, что в рамках проектов «Мой отец - герой» и «Мой сын - герой», посвященных памяти героических сынов Азербайджана, отдавших жизнь за Родину, проводится цикл мероприятий с участием семей шехидов. Мероприятия с участием семей шехидов еще раз дают им почувствовать, что государство и народ Азербайджана всегда рядом с ними. Подобные мероприятия являются выражением внимания и заботы о семьях шехидов, уважения к памяти их героических сыновей, они также призваны оказать поддержку деятельности, проводимой государством в этом направлении.