Aprelin 14-də Bakıda Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) “AQEM məkanında davamlı inkişaf naminə qadınların səslərinin gücləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfransın açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Azərbaycanın regional təhlükəsizlik təşəbbüslərinə verdiyi töhfələrin onun artan rolunu aydın şəkildə nümayiş etdirdiyini deyib. O bildirib ki, ölkəmizin AQEM-ə sədrliyi çərçivəsində qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi xüsusilə əhəmiyyətlidir. Çünki gender bərabərliyi, sosial inkişaf və qadınların səlahiyyətləndirilməsi artıq seçim deyil, zərurət kimi ön plana çıxır.
Komitə sədri qeyd edib ki, qadınların rəqəmsal iqtisadiyyata, xüsusilə süni intellekt sahəsinə cəlb olunmaları dayanıqlı inkişaf baxımından mühüm addımlardan biridir. Onların rəqəmsal mühitdə birbaşa iştirakı sosial dayanıqlılığın güclənməsinə töhfə verir.
“Azərbaycanda bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyətlər nümunəvi xarakter daşıyır. Qadınların dayanıqlı kənd təsərrüfatında və digər sahələrdə fəallığının artırılması, eyni zamanda, onların liderlik potensialının gücləndirilməsi və tətbiq olunan siyasətlərin səmərəliliyinin yüksəldilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Həmçinin onların regional və beynəlxalq platformalarda fəal iştirakı dialoq üçün daha geniş imkanlar yaradır. Qadınların səlahiyyətləndirilməsini real təcrübəyə və konkret nəticələrə çevirmək əsas hədəflərdən biri olmalıdır. Artıq güclü təşəbbüsləri və həyata keçirilən fəaliyyətləri praktik müstəviyə keçirməyin vaxtıdır”, - deyə komitə sədri vurğulayıb.
Açılış mərasimində çıxış edən Leyla Əliyeva bildirib ki, bu gün qadınların fəal iştirakı cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayırlar. Onlar uğurlu sahibkarlar, elm adamları, rəssamlar və liderlərdir.
Azərbaycanda qadınların rolunun daim yüksək qiymətləndirildiyini, onlara hörmətin mədəniyyətimizin və ənənələrimizin həmişə bir hissəsi olduğunu söyləyən L.Əliyeva deyib: “Bu gün bütün Azərbaycan üzrə qadınlar biznes qurur, ictimai təşəbbüslərə rəhbərlik edir və real təsir yaradırlar. Təkcə keçən il qadınlar Azərbaycanda məşğul əhalinin təxminən 50 faizini təşkil edirdi ki, bu da onların iqtisadiyyatımızda fəal və vacib rol oynadıqlarını göstərir”.
O qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyinin davamlı inkişaf və qərar qəbuletmədə qadınların səslərini fəal şəkildə dəstəklədiyini görmək çox xoşdur. “AQEM Qadınlar Şurasının yaradılması vacib bir təşəbbüsdür”, - deyən Leyla Əliyeva konstruktiv ideyaları əməllərə çevirməkdə bu platformaya uğurlar arzulayıb.
AQEM-in Baş katibi Kayrat Sarıbay isə beynəlxalq və regional təşkilatların qadınların səlahiyyətlərinin artırılması istiqamətindəki qlobal səylərdə mühüm tərəfdaşlar olduqlarını deyib. Baş katib diqqətə çatdırıb ki, onlar bu prosesdən kənarda qala bilməzlər. AQEM də daxil olmaqla, çoxtərəfli platformalar normaların formalaşmasına kömək edir, dialoqu asanlaşdırır və üzv dövlətlər arasında ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsinə şərait yaradır.
Kayrat Sarıbay qeyd edib ki, etimadın gücləndirilməsi, iqtisadi artım və əməkdaşlığa yönələn AQEM Asiyada 28 üzv dövləti birləşdirir. Bu üzvlük dünya əhalisinin demək olar yarısını təşkil edən iqtisadi inkişaf, demoqrafik meyillər, mədəni dinamika və sosial strukturlar baxımından böyük bir müxtəlifliyi təmsil edir. Son onilliklər ərzində Asiyada nəzərəçarpacaq irəliləyişlər olsa da, siyasətdə, iqtisadi liderlikdə, sülh quruculuğunda və ya iqlim dəyişikliyi müzakirələrində, eləcə də bir çox qərar qəbuletmə sahələrində qadınların səsi hələ də daha az eşidilir. Bu da bugünkü konfransımızın mövzusunu daha da aktual edir.
Konfransda, eyni zamanda, “UN Women” təşkilatının İcraçı direktoru Sima Sami Bahousun videomüraciəti təqdim edilib. Sima Sami Bahous diqqətə çatdırıb ki, AQEM Qadınlar Şurasının yaradılması yüksək qiymətləndirilməlidir. Bu mühüm təşəbbüs qadınların dayanıqlı inkişafın mərkəzində yer almaları istiqamətində atılan əhəmiyyətli addımdır. O, bu platformanın qadınların səsinin daha aydın eşidilməsinə, onların qərarvermə proseslərində iştirakının genişlənməsinə və regional əməkdaşlığın güclənməsinə töhfə verəcəyinə inandığını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində “Kiçik və orta biznesdə qadın sahibkarlığı: Süni intellekt və rəqəmsallaşmanın imkanları” və “Ətraf mühitin qorunması və dayanıqlılığın gücləndirilməsində qadın liderliyi” mövzuları müzakirə olunacaq.
Konfransın davamı olaraq AQEM Qadınlar Şurasının ilk iclasının keçirilməsi, iclasın üzv dövlətlər arasında koordinasiya, dialoq və təcrübə mübadiləsinə yönəlmiş mandatının rəsmi olaraq tətbiq edilməsi gözlənilir.

14 апреля в Баку состоялась церемония открытия международной конференции на тему «Активизация роли женщин во имя устойчивого развития на пространстве СВМДА».
Bыступившая на мероприятии председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что вклад Азербайджана в инициативы по региональной безопасности наглядно демонстрирует его растущую роль. Она заявила, что особое значение в рамках председательства нашей страны в Совещании по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) имеет укрепление взаимного доверия, так как гендерное равенство, социальное развитие и расширение прав и возможностей женщин выходят на первый план уже не как выбор, а как необходимость.
Глава комитета отметила, что вовлечение женщин в цифровую экономику, особенно в сферу искусственного интеллекта, является одним из важных шагов с точки зрения устойчивого развития. Их прямое участие в цифровой среде способствует укреплению социальной устойчивости.
«Деятельность, осуществляемая в Азербайджане в этом направлении, носит образцовый характер. Особое значение имеет повышение активности женщин в устойчивом сельском хозяйстве и других сферах, а также усиление их лидерского потенциала и повышение эффективности реализуемой политики. Кроме того, их активное участие в региональных и международных платформах создает более широкие возможности для диалога. Одной из основных целей должно стать превращение расширения полномочий женщин в реальный опыт и конкретные результаты. Пришло время перевести сильные инициативы и осуществляемую деятельность в практическую плоскость», - подчеркнула Бахар Мурадова.
Выступившая на церемонии открытия Лейла Алиева отметила, что активное участие женщин играет важную роль в развитии общества: они являются успешными предпринимателями, учеными, художниками и лидерами.
Отметив, что роль женщин в Азербайджане всегда высоко ценилась, а уважение к ним было частью нашей культуры и традиций, Л.Алиева добавила: «Женщины по всему Азербайджану строят бизнес, руководят общественными инициативами и оказывают реальное воздействие. Только в прошлом году женщины составляли около 50% занятого населения Азербайджана, что свидетельствует об их активной и значимой роли в нашей экономике».
По ее словам, сегодня очень приятно видеть, как председательство Азербайджана в СВМДА активно поддерживает голоса женщин в устойчивом развитии и принятии решений. Назвав важной инициативой создание Женского совета СВМДА, Лейла Алиева пожелала этой платформе успехов в воплощении конструктивных идей в реальные дела.
Генеральный секретарь СВМДА Кайрат Сарыбай отметил, что международные и региональные организации являются важными партнерами в глобальных усилиях по расширению полномочий женщин. Генсек довел до внимания, что эти организации не могут оставаться в стороне от данного процесса. Многосторонние платформы, включая СВМДА, способствуют формированию норм, облегчают диалог и создают условия для обмена лучшими практиками между государствами-членами.
По словам Кайрата Сарыбая, СВМДА, ориентированное на укрепление доверия, экономический рост и сотрудничество, объединяет 28 государств Азии. Членство в нем представляет широкий простор с точки зрения экономического развития, охватывающего почти половину населения мира; демографических тенденций, культурной динамики и социальных структур. «Несмотря на заметный прогресс в Азии за последние десятилетия, женщины по-прежнему недостаточно представлены в политике, экономическом лидерстве, миростроительстве, обсуждениях по изменению климата, а также во многих процессах принятия решений. Это делает тему сегодняшней конференции еще более актуальной», - подчеркнул генсек.
На конференции также было представлено видеообращение исполнительного директора структуры «ООН-Женщины» Симы Сами Бахус, которая довела до внимания, что создание Женского совета СВМДА заслуживает высокой оценки. По ее словам, эта важная инициатива является значимым шагом на пути к тому, чтобы женщины заняли место в центре устойчивого развития. Исполнительный директор выразила уверенность в том, что данная платформа будет способствовать тому, чтобы голос женщин был услышан более отчетливо, расширению их участия в процессах принятия решений и укреплению регионального сотрудничества.
Отметим, что в рамках конференции будут обсуждаться темы «Женское предпринимательство в малом и среднем бизнесе: возможности искусственного интеллекта и цифровизации» и «Лидерство женщин в защите окружающей среды и укреплении устойчивости».
В продолжение конференции пройдет первое заседание Женского совета Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии, а также ожидается официальное введение в действие мандата, направленного на координацию, диалог и обмен опытом между государствами-членами.