Aprelin 15-də Nizami Kino Mərkəzində İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşəbbüsü əsasında hazırlanan “Mən, Lalə, bir də Şerlok Holms 2” çoxseriyalı bədii televiziya filminin ikinci mövsümünün təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimində Leyla Əliyeva və Alena Əliyeva, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev layihənin ərsəyə gəlməsində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Nazir İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, son illər televiziya məkanında keyfiyyətli məzmunun təqdim olunmasının, xüsusilə təhsilyönümlü layihələrə göstərilən diqqətin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu kimi layihələr uşaqların maariflənməsinə, dünyagörüşünün formalaşmasına mühüm töhfə verir.
Layihənin ideya müəllifi Tural Sevdimalı çıxışında bildirib ki, layihənin əsas məqsədi uşaqlara düzgün dəyərləri aşılamaqdır. “Biz istəyirik ki, uşaqlar dostluğu düzgün seçməyi, doğru qəhrəmanları tanımağı və ən əsası, güvənə biləcəkləri insanları ayırd etməyi öyrənsinlər”, – deyə o vurğulayıb.
Tural Sevdimalı gələcək planlarla bağlı məlumat verərək qeyd edib ki, artıq Kino Agentliyi ilə əməkdaşlıq formalaşıb. Onun sözlərinə görə, layihə “pitching” mərhələsini uğurla keçib və yaxın zamanda “Mən, Lalə, bir də Şerlok Holms” filminin tammetrajlı versiyasının çəkilişi planlaşdırılır. Filmin gələcəkdə kinoteatrlarda nümayişi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, layihənin ideya müəllifi Tural Sevdimalı, ssenari müəllifləri isə Tural Sevdimalı və Vüqar Hüseynovdur. Ailəvi, detektiv və komediya janrlarını özündə birləşdirən serial hər biri 50 dəqiqə olmaqla 12 seriyadan ibarətdir.
Serialın birinci mövsümündə hadisələr Muradın yay tətilini keçirdiyi kənddə cərəyan edir. Onun kitablarla tanışlığı, xüsusilə Artur Konan Doylun əsərləri vasitəsilə Şerlok Holms obrazının təxəyyülündə canlanması süjetin əsas xəttini təşkil edir. Layihənin başlıca məqsədi mütaliənin insan həyatındakı rolunu ön plana çıxarmaqdır. Eyni zamanda, Muradın zəngin təxəyyülü vasitəsilə müxtəlif tarixi və mədəni şəxsiyyətlər canlandırılır ki, bu da seriala maarifləndirici məzmun qazandırır. Layihədə uşaqlara dürüstlük, məsuliyyət, böyüklərə hörmət, ətraf mühitə qayğı və ictimai davranış qaydaları kimi dəyərlər aşılanır.
Yeni mövsümdə hadisələr 11 yaşlı Muradın ətrafında inkişaf edir. O, “Əlaçı” bilik yarışmasının qalibi olmağı arzulasa da, qaydalara əsasən yarışmada iştirak hüququnu itirir. Buna baxmayaraq, Murad Lalənin öz kəndlərini təqdim etməsi üçün ona dəstək olur və hazırlıq prosesində fəal iştirak edir. Süjet xəttində uşaqlar arasında rəqabət, dostluq münasibətləri və seçim qarşısında qalmaq kimi mövzular ön plana çıxır. Muradın xəyali dostu olan məşhur detektiv Şerlok Holms bu mövsümdə də ona dəstəyini davam etdirir.
“Mən, Lalə, bir də Şerlok Holms 2” serialı aprelin 19-dan etibarən İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin efirində tamaşaçılara təqdim olunacaq.

В Баку презентован второй сезон многосерийного фильма «Я, Лала и Шерлок Холмс 2»
15 апреля в киноцентре «Низами» состоялась презентация второго сезона многосерийного художественного телевизионного фильма «Я, Лала и Шерлок Холмс 2», созданного по совместной инициативе Общественной телерадиовещательной компании и Министерства науки и образования.
B церемонии презентации приняли участие Лейла Алиева и Алена Алиева, министр культуры Адиль Керимли и министр науки и образования Эмин Амруллаев.
Выступив на мероприятии, министр науки и образования Эмин Амруллаев поблагодарил всех, кто вложил труд в создание проекта. Высоко оценив деятельность Общественной телерадиовещательной компании, он сказал, что в последние годы на телевизионном пространстве наблюдается рост качественного контента, особенно вызывает одобрение внимание к проектам, ориентированным на образование. По его словам, подобные инициативы вносят важный вклад в просвещение детей и формирование их мировоззрения.
Автор идеи проекта Турал Севдималы в своем выступлении отметил, что главная цель проекта – привитие детям правильных ценностей. «Мы хотим, чтобы дети учились правильно выбирать друзей, знать настоящих героев и, самое главное, различать людей, которым можно доверять», – подчеркнул он.
Проинформировав также о будущих планах, Турал Севдималы сказал, что уже налажено сотрудничество с Агентством кино. По его словам, проект успешно прошел этап питчинга и в ближайшее время планируется съемка полнометражной версии фильма «Я, Лала и Шерлок Холмс». В будущем предусматривается показ фильма в кинотеатрах.
Отметим, что авторами сценария фильма являются Турал Севдималы и Вугар Гусейнов. Сериал, сочетающий в себе семейный, детективный и комедийный жанры, состоит из 12 серий по 50 минут каждая.
В первом сезоне сериала события разворачиваются в селе, где свои летние каникулы проводит мальчик по имени Мурад. Его знакомство с книгами, особенно с произведениями Артура Конан Дойла, и формирование в его воображении образа Шерлока Холмса составляют основную сюжетную линию. Главная цель проекта – подчеркнуть роль чтения в жизни человека. Одновременно благодаря богатому воображению Мурада в сериале оживают различные исторические и культурные личности, что придает проекту просветительское содержание. В рамках проекта детям прививаются такие ценности, как честность, ответственность, уважение к старшим, забота об окружающей среде и правила поведения в обществе.
В новом сезоне события разворачиваются вокруг 11-летнего Мурада. Хотя он мечтает стать победителем интеллектуального конкурса Əlaçı, но, согласно правилам, теряет право на участие. Тем не менее Мурад поддерживает Лалу в представлении их родного села и активно участвует в процессе подготовки. В сюжетной линии на первый план выходят такие темы, как соперничество среди детей, дружеские отношения и ситуация выбора. Воображаемый друг Мурада – знаменитый детектив Шерлок Холмс в этом сезоне также продолжает оказывать ему поддержку.
Сериал «Я, Лала и Шерлок Холмс 2» будет представлен зрителям в эфире Общественной телерадиовещательной компании с 19 апреля.