Mayın 21-də Heydər Əliyev Mərkəzində perulu rəssam Ronald Kompanokanın fərdi sərgisinin açılışı olub.
Sərginin açılış mərasimində Leyla Əliyeva və Alena Əliyeva, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, tanınmış incəsənət xadimləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
“Yuxular teatrı” (“The Theater of Dreams”) adlı sərgidə müəllifin bir sıra əsərləri ilk dəfə ictimaiyyətə təqdim olunub.
Açılış mərasimindən əvvəl jurnalistlərə açıqlama verən Ronald Kompanoka bildirib ki, bu hadisə onun üçün böyük əhəmiyyət daşıyır və sərginin Avropanın mühüm mədəniyyət mərkəzlərindən birində keçirilməsi xüsusi önəm kəsb edir. Rəssam qeyd edib ki, layihəni digər sərgilərdən fərqləndirən əsas cəhət onun yalnız ənənəvi təqdimat formatı ilə məhdudlaşmaması, müxtəlif mədəni yanaşmaları və yaradıcı baxışları bir araya gətirməsidir.
O vurğulayıb ki, sərgidə nümayiş olunan əsərlərin bir qismi Azərbaycan mədəniyyətindən ilhamlanaraq hazırlanıb. Eyni zamanda, bəzi işlərdə xalça elementləri, digər əsərlərdə isə Azərbaycan motivləri və ölkəmizin adı əks olunub. Ronald Kompanoka əlavə edib ki, yaradıcılığında həm fantaziya, həm də sehrli sürrealizm elementləri yer alır. Bununla belə, o, əsərlərini daha çox realist və mistik üslubun sintezi kimi dəyərləndirir.
Açılış mərasimində çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov bildirib ki, rəssamla artıq bir neçə ildir sərginin Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılırdı və nəhayət bu layihəni reallaşdırmaq mümkün olub. O, bu müddət ərzində fəal yaradıcılıq fəaliyyəti göstərdiyinə və sərginin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə rəssama təşəkkür edib.
Anar Ələkbərov, həmçinin bu cür layihələrin həyata keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Çıxış edən Ronald Kompanoka isə qeyd edib ki, sərgidə təqdim olunan iriölçülü əsərlər üzərində son bir il ərzində intensiv çalışıb. Onun sözlərinə görə, bu əsərlər detallara olan xüsusi həssaslığının, görünməyəni görünənə çevirmək istəyinin və daxili dünyasının bədii ifadəsinin nəticəsidir.
Qeyd olunub ki, ekspozisiyada nümayiş olunan əsərlərin ana xəttini zaman, səyahət və yuxular mövzusu təşkil edir. Sərgidə xatirələri qoruyan saatlar, buludlar yaradan gəmilər, Ay işığında hərəkət edən karvanlar və eyni mənzilə doğru can atan obrazlar xüsusi yer tutur.
Tədbir çərçivəsində Kompanokanın əsərlərindəki obrazları səciyyələndirən müxtəlif personajların iştirakı ilə bədii proqram da təqdim olunub.
Daha sonra qonaqlar “Yuxular teatrı” sərgisi ilə tanış olublar.
Xəyali aləmə aparan sərginin əsas personajlarını təlxəklər, musiqiçilər, sehrbazlar, səyyahlar və fantastik varlıqlar təşkil edir. Bu obrazlar tamaşaçını rəssamın daxili dünyasına doğru qeyri-adi səyahətə aparır.
Ronald Kompanokanın əsərləri sehrli sürrealizm fəlsəfəsi əsasında yaradılıb və ziyarətçiləri reallıqla təxəyyülün incə tarazlıqda qovuşduğu ecazkar kainatla tanış edir. Bu bədii yanaşmada İeronim Bosx, Salvador Dali və Rene Maqrit kimi dünyaşöhrətli sənətkarların yaradıcılığına istinad olunur.
Tamaşaçıları ilə özünəməxsus bədii dildə ünsiyyət quran Ronald Kompanokanın əsərləri bu günədək Avropa, ABŞ və Mərkəzi Amerikanın müxtəlif ölkələrində nümayiş etdirilib.

В Центре Гейдара Алиева открылась персональная выставка перуанского художника
21 мая в Центре Гейдара Алиева состоялось открытие персональной выставки перуанского художника Рональда Компаноки.
B церемонии открытия выставки приняли участие Лейла Алиева и Алена Алиева, министр культуры Адиль Керимли, известные деятели искусств и другие гости.
Ряд произведений автора, демонстрируемых на выставке под названием «Театр снов» (The Theater of Dreams), был представлен общественности впервые.
В интервью журналистам перед церемонией открытия Рональд Компаноки отметил, что это событие имеет для него огромное значение, и проведение выставки в одном из важных культурных центров Европы несет в себе особый смысл. Художник подчеркнул, что главной отличительной особенностью этого проекта является то, что он не ограничивается лишь традиционным форматом презентации, а объединяет в себе различные культурные подходы и творческие взгляды.
Он сказал, что часть представленных на выставке работ вдохновлена азербайджанской культурой. Кроме того, в некоторых работах использованы элементы ковра, а в других – отражены азербайджанские мотивы и название нашей страны. Рональд Компаноки добавил, что в его творчестве присутствуют элементы как фантазии, так и магического сюрреализма. Тем не менее, сам он оценивает свои произведения скорее как синтез реалистичного и мистического стилей.
Выступивший на церемонии открытия директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров отметил, что переговоры с художником о проведении выставки в Азербайджане велись уже несколько лет, и этот проект наконец удалось реализовать. Он поблагодарил художника за активную творческую деятельность в этот период и за вклад в организацию выставки.
Анар Алакбаров также выразил признательность Первому вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиевой за поддержку в реализации подобных проектов.
Выступивший Рональд Компаноки подчеркнул, что в течение последнего года интенсивно работал над представленными на выставке крупноформатными произведениями. По словам художника, эти работы являются результатом особо чуткого внимания к деталям, стремления сделать невидимое видимым и художественным воплощением его внутреннего мира.
Было отмечено, что лейтмотивом представленных в экспозиции работ являются темы времени, путешествий и снов. Особое место на выставке занимают часы, хранящие воспоминания, корабли, создающие облака, движущиеся в лунном свете караваны и образы, стремящиеся к единой цели.
В рамках мероприятия также была представлена художественная программа с участием различных персонажей, олицетворяющих образы из произведений Компаноки.
Затем гости ознакомились с выставкой «Театр снов».
Главными персонажами выставки, погружающей в мир фантазии, стали клоуны, музыканты, фокусники, путешественники и фантастические существа. Эти образы отправляют зрителя в необычное путешествие по внутреннему миру художника.
Произведения Рональд Компаноки созданы на основе философии магического сюрреализма и знакомят посетителей с удивительной вселенной, где реальность и вымысел сливаются в тонком балансе. В этом художественном подходе прослеживается отсылка к творчеству таких всемирно известных мастеров, как Иероним Босх, Сальвадор Дали и Рене Магритт.
Работы Рональд Компаноки, общающегося со своим зрителем на самобытном художественном языке, к сегодняшнему дню демонстрировались в США, различных странах Европы и Центральной Америки.