Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Masallı rayonuna səfər edib.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva rayonun tarixi və dini-mədəni abidələrindən biri olan Masallı Cümə məscidini ziyarət edib, məscidin tarixi və memarlıq xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olub.
Bildirilib ki, Masallı şəhərinin mərkəzində yerləşən Cümə məscidi 1846-cı ildə şəhər sakinləri və yerli xeyriyyəçilərin maliyyə dəstəyi ilə inşa olunub. Müstəqillik illərində məscid bərpa edilərək yenidən ibadətgah kimi fəaliyyətə başlayıb. Sonrakı illərdə dövlət tərəfindən əsaslı təmir olunan məscid 2001-ci ildə yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri siyahısına daxil edilib.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of the IDEA Public Union, visited the Masalli district.
During the visit, Leyla Aliyeva toured the Juma Mosque, one of the key historical and religious-cultural monuments of the district, and familiarized herself with its historical and architectural features.
The Juma Mosque, located in the center of the city of Masalli, was built in 1846 with the financial support of city residents and local philanthropists. During the years of independence, the mosque was restored and began to function as a place of worship again. In subsequent years, the mosque underwent major repairs by the state and was included in the list of immovable historical and cultural monuments of local importance in 2001.