Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Masallı rayonuna səfəri çərçivəsində Musaküçə kəndində həsirçiliklə məşğul olan qadınlarla görüşüb.
Görüş zamanı Leyla Əliyeva ölkəmizdə ənənəvi həsir toxuculuğu sənətini qoruyub yaşadan son icmalardan biri olan “Rooted Hands” layihəsinin iştirakçıları ilə söhbət edib, onların əl işləri və yaradıcılıq fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, Masallı rayonunun Musaküçə kəndindən olan qadınlar təbii qamış bitkilərini toplayır, qurudur və nəsildən-nəslə ötürülən ənənəvi üsullarla əl ilə həsir nümunələri toxuyurlar. Bu sənət həm bölgənin mədəni irsinin qorunması, həm də qadınların məşğulluğunun və iqtisadi dayanıqlığının dəstəklənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Səmimi görüş zamanı qadınlar həsir toxuma prosesini nümayiş etdiriblər. Leyla Əliyeva da onlarla birlikdə həsir toxuyub, bu qədim sənətin incəlikləri ilə yaxından maraqlanıb. Daha sonra həsirçilik sənətinə və “Rooted Hands” layihəsinə həsr olunmuş qısa film nümayiş olunub.
Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə qadınlar üçün yenilənmiş məkan yaradılıb. Bu məkan onların işləməsi, təlim və ustad dərsləri təşkil etməsi, eləcə də əl işlərini nümayiş etdirərək satışını həyata keçirməsi üçün nəzərdə tutulub. Təşəbbüs Masallıda yeni mədəni və turistik məkanın formalaşmasına, eyni zamanda yerli qadınların maliyyə imkanlarının genişləndirilməsinə və ənənəvi həsirçilik sənətinin yaşadılmasına töhfə verəcək.
“Rooted Hands” layihəsi artıq beynəlxalq səviyyədə də təbliğ edilməyə başlanılıb. Layihə 2025-ci ildə Milan Moda Həftəsində dayanıqlı moda işləri çərçivəsində təqdim olunaraq Azərbaycanın bataqlıq ərazilərindən toplanan təbii materialların, qadın sənətkarların əl əməyinin, müasir dizaynın və ənənəvi sənətkarlığın uğurlu vəhdətini nümayiş etdirib.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of the IDEA Public Union, met with women engaged in traditional mat weaving in the village of Musakucha during her visit to Azerbaijan’s Masalli district.
During the meeting, Leyla Aliyeva interacted with participants in the “Rooted Hands” project, one of the last communities in Azerbaijan preserving the traditional art of mat weaving, and familiarized herself with their handmade works and creative activities.
Women from Musakucha village in the Masalli district collect and dry natural reeds, weaving mats by hand using traditional techniques passed down through generations. The craft plays a crucial role in preserving the region’s cultural heritage while also supporting women’s employment and economic sustainability.
During the meeting, the women demonstrated the mat-weaving process, and Leyla Aliyeva joined them, showing interest in the details of the craft. A short film about mat weaving and the “Rooted Hands” project was subsequently screened.
With Leyla Aliyeva’s support, a renovated space has been established for the women, designed for workshops, training sessions, masterclasses, and the display and sale of handmade products. The initiative will contribute to developing a new cultural and tourist destination in Masalli, while also enhancing women’s economic opportunities and preserving the traditional craft of mat weaving.
The “Rooted Hands” project has also started gaining international recognition. In 2025, it was showcased at Milan Fashion Week as part of sustainable fashion initiatives, highlighting the successful combination of natural materials from Azerbaijan’s wetlands, the craftsmanship of women artisans, modern design, and traditional handicraft techniques.