Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Masallı rayonuna səfəri çərçivəsində Musaküçə kəndində həsirçiliklə məşğul olan qadınlarla görüşüb.
Görüş zamanı Leyla Əliyeva ölkəmizdə ənənəvi həsir toxuculuğu sənətini qoruyub yaşadan son icmalardan biri olan “Rooted Hands” layihəsinin iştirakçıları ilə söhbət edib, onların əl işləri və yaradıcılıq fəaliyyəti ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, Masallı rayonunun Musaküçə kəndindən olan qadınlar təbii qamış bitkilərini toplayır, qurudur və nəsildən-nəslə ötürülən ənənəvi üsullarla əl ilə həsir nümunələri toxuyurlar. Bu sənət həm bölgənin mədəni irsinin qorunması, həm də qadınların məşğulluğunun və iqtisadi dayanıqlığının dəstəklənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Səmimi görüş zamanı qadınlar həsir toxuma prosesini nümayiş etdiriblər. Leyla Əliyeva da onlarla birlikdə həsir toxuyub, bu qədim sənətin incəlikləri ilə yaxından maraqlanıb. Daha sonra həsirçilik sənətinə və “Rooted Hands” layihəsinə həsr olunmuş qısa film nümayiş olunub.
Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə qadınlar üçün yenilənmiş məkan yaradılıb. Bu məkan onların işləməsi, təlim və ustad dərsləri təşkil etməsi, eləcə də əl işlərini nümayiş etdirərək satışını həyata keçirməsi üçün nəzərdə tutulub. Təşəbbüs Masallıda yeni mədəni və turistik məkanın formalaşmasına, eyni zamanda yerli qadınların maliyyə imkanlarının genişləndirilməsinə və ənənəvi həsirçilik sənətinin yaşadılmasına töhfə verəcək.
“Rooted Hands” layihəsi artıq beynəlxalq səviyyədə də təbliğ edilməyə başlanılıb. Layihə 2025-ci ildə Milan Moda Həftəsində dayanıqlı moda işləri çərçivəsində təqdim olunaraq Azərbaycanın bataqlıq ərazilərindən toplanan təbii materialların, qadın sənətkarların əl əməyinin, müasir dizaynın və ənənəvi sənətkarlığın uğurlu vəhdətini nümayiş etdirib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева в рамках поездки в Масаллинский район встретилась в селе Мусакуча с женщинами, занимающимися искусством плетения.
Лейла Алиева пообщалась с участницами проекта Rooted Hands, одной из последних общин в нашей стране, которая сохраняет и поддерживает традиционное искусство плетения, ознакомилась с их творческой деятельностью и изделиями ручной работы.
Отметим, что женщины из села Мусакуча Масаллинского района собирают дикорастущий тростник, сушат его и вручную плетут различные изделия с использованием традиционных методов, передаваемых из поколения в поколение. Это искусство имеет большое значение как с точки зрения сохранения культурного наследия региона, так и в плане поддержки занятости женщин и экономической устойчивости.
В ходе прошедшей в теплой атмосфере встречи женщины продемонстрировали процесс плетения. Присоединившись к ним, Лейла Алиева поинтересовалась тонкостями этого старинного искусства. Затем был показан короткометражный фильм, посвященный искусству плетения и проекту Rooted Hands.
При поддержке Лейлы Алиевой было создано обновленное пространство для женщин, предназначенное для их работы, организации тренингов и мастер-классов, а также демонстрации и продажи изделий ручной работы. Инициатива будет способствовать формированию нового культурно-туристического направления в Масаллы, расширению финансовых возможностей местных женщин и сохранению традиционного искусства плетения.
Уже начато продвижение проекта Rooted Hands на международном уровне. В 2025 году он был представлен на Неделе моды в Милане в рамках программы показов устойчивой моды (Sustainable Fashion Works), продемонстрировав успешное сочетание натуральных материалов, собранных на заболоченных территориях Азербайджана, ручного труда женщин-ремесленниц, современного дизайна и традиционного мастерства.