Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Lənkərana səfəri çərçivəsində İstisu qəsəbəsində yerləşən “Yaşıl çay” fermer təsərrüfatında olub.
Leyla Əliyeva təsərrüfatın fəaliyyəti, burada yetişdirilən çay sortları və istehsal olunan məhsullarla yaxından tanış olub. Bildirilib ki, təsərrüfat Lənkəranın ənənəvi çayçılıq mədəniyyətinin yaşadılması, yerli istehsalın inkişafı və ekoloji kənd təsərrüfatının təşviqi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Çay plantasiyasında çalışan işçilərlə birlikdə çay yığımında iştirak edən Leyla Əliyeva onlarla səmimi söhbət edib, gündəlik iş prosesi və təsərrüfatdakı fəaliyyətləri ilə maraqlanıb. Görüş zamanı xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Fermer təsərrüfatının sahibi Araz Yağubov bildirib ki, 2006-cı ildə yaradılmış təsərrüfat 100 hektardan çox ümumi torpaq sahəsini əhatə edir. Bunun 55 hektarında çay plantasiyası salınıb. Ekoloji kənd təsərrüfatının ətraf mühitin qorunmasına, yerli istehsalın inkişafına və regionda məşğulluğun artırılmasına töhfə verdiyi vurğulanıb, təsərrüfatın aqroturizm məkanı kimi potensialı xüsusi qeyd olunub.

Leyla Aliyeva familiarized herself the farm's operations, the tea varieties cultivated there, and the products manufactured on-site. It was noted that the farm plays an important role in preserving Lankaran’s traditional tea-growing culture, developing local production, and promoting ecological agriculture.
Participating in the tea harvest alongside plantation workers, Leyla Aliyeva held a warm conversation with them and inquired about their daily work routines and activities on the farm. Commemorative photos were also taken during the visit.
The farm’s owner, Araz Yagubov, said that the enterprise, established in 2006, covers a total area of more than 100 hectares, including 55 hectares of tea plantations.
He emphasized that ecological agriculture contributes to environmental protection, the development of local production, and increased employment opportunities in the region. The farm’s potential as an agritourism destination was also particularly highlighted.