Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Lənkərana səfəri çərçivəsində İstisu qəsəbəsində yerləşən “Yaşıl çay” fermer təsərrüfatında olub.
Leyla Əliyeva təsərrüfatın fəaliyyəti, burada yetişdirilən çay sortları və istehsal olunan məhsullarla yaxından tanış olub. Bildirilib ki, təsərrüfat Lənkəranın ənənəvi çayçılıq mədəniyyətinin yaşadılması, yerli istehsalın inkişafı və ekoloji kənd təsərrüfatının təşviqi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Çay plantasiyasında çalışan işçilərlə birlikdə çay yığımında iştirak edən Leyla Əliyeva onlarla səmimi söhbət edib, gündəlik iş prosesi və təsərrüfatdakı fəaliyyətləri ilə maraqlanıb. Görüş zamanı xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Fermer təsərrüfatının sahibi Araz Yağubov bildirib ki, 2006-cı ildə yaradılmış təsərrüfat 100 hektardan çox ümumi torpaq sahəsini əhatə edir. Bunun 55 hektarında çay plantasiyası salınıb. Ekoloji kənd təsərrüfatının ətraf mühitin qorunmasına, yerli istehsalın inkişafına və regionda məşğulluğun artırılmasına töhfə verdiyi vurğulanıb, təsərrüfatın aqroturizm məkanı kimi potensialı xüsusi qeyd olunub.

Лейла Алиева ознакомилась с деятельностью хозяйства, выращиваемыми здесь сортами чая и производимой продукцией. Отмечалось, что хозяйство имеет важное значение с точки зрения сохранения традиционной чайной культуры Лянкярана, развития местного производства и продвижения экологического сельского хозяйства.
Лейла Алиева вместе с работниками чайной плантации приняла участие в сборе чая, тепло побеседовала с ними, поинтересовалась их повседневной работой и деятельностью хозяйства. В ходе встречи были сделаны памятные фотографии.
Владелец фермерского хозяйства Араз Ягубов сообщил, что созданное в 2006 году хозяйство охватывает свыше 100 гектаров земли. На 55 гектарах из них разбиты чайные плантации. Подчеркивалось, что экологическое сельское хозяйство способствует охране окружающей среды, развитию местного производства и увеличению занятости в регионе, особо отмечался потенциал хозяйства как объекта агротуризма.