İyunun 30-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Şəki şəhər Məhəmməd Füzuli adına mədəniyyət və istirahət parkında olub.
Burada Leyla Əliyevaya ərazidə görüləcək bərpa və yenidənqurma işləri barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, 1951-ci ildə salınan parkda bir sıra əsaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, parkın ərazisində vaxtilə şəhər sakinlərinin və qonaqların ən sevimli istirahət yeri olan, musiqi və teatr kollektivlərinin, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin vaxtaşırı çıxış etdiyi “Yay teatrı” da fəaliyyət göstərib. Diqqətə çatdırılıb ki, 1800 nəfərlik tamaşaçı yeri olan “Yay teatrı”nda 1975-1980-ci illərdə Azərbaycanın görkəmli estrada və opera müğənnisi Rəşid Behbudovun, Xalq artisti Zeynəb Xanlarovanın, dirijor və bəstəkar Niyazinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin çıxışları olub, 1981-ci ildə Nəsibə Zeynalova və Hacıbaba Bağırovun iştirakı ilə teatr kollektivlərinin tamaşaları nümayiş etdirilib. Həmçinin 1982-1995-ci illərdə burada tanınmış xanəndə və müğənnilər Əlibaba Məmmədov, Məhəbbət Kazımov, Məmmədbağır Bağırzadə, Mələkxanım Əyyubova, Nisə Qasımova, Səxavət Məmmədov, Zaur Rzayev və digərlərinin konsertləri keçirilib.
Park ərazisində aparılan təmir işləri çərçivəsində Azərbaycanın dahi şairi Məhəmməd Füzulinin büstü parkdan götürülərək bərpa olunub və yenidən həmin istirahət məkanına qoyulub.
Qeyd olunub ki, bərpa işləri zamanı əsas hədəf freskaları, yerli heykəltaraşların əsərlərini, teatrı bərpa etmək, tamaşaçıları bura yenidən qaytarmaq, parkı ailə istirahət məkanına çevirməkdir.

Leyla Aliyeva reviews restoration and reconstruction works at Muhammad Fuzuli Park in Sheki
On June 30, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, visited the Muhammad Fuzuli Culture and Recreation Park in Sheki to review the upcoming restoration and reconstruction plans for the area.
Established in 1951, the historic park is slated for a series of major renovations. A key focal point of the project is the revitalization of the iconic 1,800-seat "Summer Theatre," which was historically one of the most beloved recreation and cultural hubs for both residents and visitors.
Between 1975 and 1980, the Summer Theatre hosted iconic performances by legendary figures such as the renowned pop and opera singer Rashid Behbudov, People’s Artist Zeynab Khanlarova, and the Azerbaijan State Symphony Orchestra under the baton of Maestro Niyazi. In the following decades, the venue staged renowned theatrical performances featuring Nasiba Zeynalova and Hajibaba Baghirov, as well as concerts by prominent mugham and folk performers, including Alibaba Mammadov, Sakhavat Mammadov, Melekkhanim Ayyubova, and others.
As part of the initial preservation works, the bust of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli has already been carefully removed, expertly restored, and returned to its rightful place in the recreation area.
The primary objective of the comprehensive project is to faithfully restore the park’s original frescoes, revitalize the theater, and showcase works by local sculptors. Ultimately, the initiative aims to bring audiences back to this cultural landmark and transform the park into a vibrant, modern family recreation space.