İyunun 30-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Şəki şəhər Məhəmməd Füzuli adına mədəniyyət və istirahət parkında olub.
Burada Leyla Əliyevaya ərazidə görüləcək bərpa və yenidənqurma işləri barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, 1951-ci ildə salınan parkda bir sıra əsaslı bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması nəzərdə tutulur.
Qeyd olunub ki, parkın ərazisində vaxtilə şəhər sakinlərinin və qonaqların ən sevimli istirahət yeri olan, musiqi və teatr kollektivlərinin, tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin vaxtaşırı çıxış etdiyi “Yay teatrı” da fəaliyyət göstərib. Diqqətə çatdırılıb ki, 1800 nəfərlik tamaşaçı yeri olan “Yay teatrı”nda 1975-1980-ci illərdə Azərbaycanın görkəmli estrada və opera müğənnisi Rəşid Behbudovun, Xalq artisti Zeynəb Xanlarovanın, dirijor və bəstəkar Niyazinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestrinin çıxışları olub, 1981-ci ildə Nəsibə Zeynalova və Hacıbaba Bağırovun iştirakı ilə teatr kollektivlərinin tamaşaları nümayiş etdirilib. Həmçinin 1982-1995-ci illərdə burada tanınmış xanəndə və müğənnilər Əlibaba Məmmədov, Məhəbbət Kazımov, Məmmədbağır Bağırzadə, Mələkxanım Əyyubova, Nisə Qasımova, Səxavət Məmmədov, Zaur Rzayev və digərlərinin konsertləri keçirilib.
Park ərazisində aparılan təmir işləri çərçivəsində Azərbaycanın dahi şairi Məhəmməd Füzulinin büstü parkdan götürülərək bərpa olunub və yenidən həmin istirahət məkanına qoyulub.
Qeyd olunub ki, bərpa işləri zamanı əsas hədəf freskaları, yerli heykəltaraşların əsərlərini, teatrı bərpa etmək, tamaşaçıları bura yenidən qaytarmaq, parkı ailə istirahət məkanına çevirməkdir.

30 июня вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева побывала в шекинском городском парке культуры и отдыха имени Мухаммеда Физули.
Здесь Лейла Алиева была проинформирована о восстановительных и реконструкционных работах, которые будут проведены на территории.
Сообщается, что в парке, заложенном в 1951 году, предусматривается проведение ряда капитальных работ по восстановлению и реконструкции.
Отмечается, что на территории парка в свое время также функционировал «Летний театр», который являлся самым любимым местом отдыха жителей и гостей города, где периодически выступали музыкальные и театральные коллективы, известные деятели культуры и искусства. Было доведено до внимания, что в «Летнем театре», рассчитанном на 1800 зрительских мест, в 1975-1980 годах проходили выступления выдающегося азербайджанского эстрадного и оперного певца Рашида Бейбутова, Народной артистки Зейнаб Ханларовой, Азербайджанского государственного симфонического оркестра под руководством дирижера и композитора Ниязи, а в 1981 году демонстрировались спектакли театральных коллективов с участием Насибы Зейналовой и Гаджибабы Багирова. Также в 1982-1995 годах здесь проводились концерты известных ханенде и певцов Алибабы Мамедова, Махаббата Казымова, Мамедбагира Багирзаде, Мелекханым Эйюбовой, Нисы Гасымовой, Сахавата Мамедова, Заура Рзаева и других.
В рамках ремонтных работ, проводимых на территории парка, бюст гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули был вывезен из парка, отреставрирован и вновь установлен в этом месте отдыха.
Отмечается, что в ходе восстановительных работ главная цель заключается в том, чтобы отреставрировать фрески, произведения местных скульпторов, театр и вновь вернуть сюда зрителей и превратить парк в место семейного отдыха.