İyulun 1-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Yevlaxa səfəri çərçivəsində “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı Süleyman Süleymanovun ailəsini ziyarət edib.
Leyla Əliyeva gənc arıçının ailə üzvləri ilə səmimi söhbət edib, onların yaşayış şəraiti, arıçılıq sahəsindəki fəaliyyəti, əldə etdikləri ilk nəticələr və gələcək planları ilə yaxından maraqlanıb, həmçinin təsərrüfatda pendirin hazırlanması prosesində iştirak edib, ailəyə hədiyyələr təqdim edib.
Görüş zamanı “Gənc arıçı” layihəsi çərçivəsində yaradılmış arıçılıq təsərrüfatı, arı ailələrinin saxlanılması, bal istehsalı və təsərrüfatın gələcək inkişaf imkanları barədə məlumat verilib. Ailə göstərilən diqqət və dəstəyə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib, ona arıçılıq məhsulları hədiyyə edib.
Xatırladaq ki, layihə iştirakçısı Süleyman Süleymanov 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirlərində iştirak edib. O, “Suqovuşanın azad olunmasına görə”, “Cəsur döyüşçü” və “Vətən müharibəsi iştirakçısı” medalları ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və "ABAD" publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılığın ekosahibkarlıq istiqaməti kimi inkişafını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahının yaxşılaşdırılmasına kömək göstərməkdir.

1 июля вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева в рамках поездки в Евлах посетила семью Сулеймана Сулейманова - участника проекта «Молодой пчеловод».
Лейла Алиева в атмосфере искренней беседы с членами семьи молодого пчеловода поинтересовалась условиями жизни, пчеловодческой деятельностью, первыми результатами и планами на будущее. Она приняла участие в процессе изготовления сыра в хозяйстве и вручила семье подарки.
В ходе встречи была предоставлена информация о пчеловодческом хозяйстве, созданном в рамках проекта «Молодой пчеловод», содержании пчелиных семей, производстве меда и перспективах развития хозяйства. Семья выразила признательность Лейле Алиевой за проявленное внимание и поддержку, преподнесла ей в подарок пчеловодческую продукцию.
Сулейман Сулейманов - участник 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических мероприятий, награжден медалями «За освобождение Суговушана», «Отважный боец» и «Участник Отечественной войны».
Проект «Молодой пчеловод», реализуемый с 2021 года по инициативе Общественного объединения IDEA в партнерстве с Фондом молодежи Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD, нацелен на содействие защите биоразнообразия, продвижение развития пчеловодства как направления эко-предпринимательства, поддержку производства натурального меда и помощь в улучшении материального благосостояния молодых семей.