İyulun 1-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Yevlaxa səfəri çərçivəsində “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı Süleyman Süleymanovun ailəsini ziyarət edib.
Leyla Əliyeva gənc arıçının ailə üzvləri ilə səmimi söhbət edib, onların yaşayış şəraiti, arıçılıq sahəsindəki fəaliyyəti, əldə etdikləri ilk nəticələr və gələcək planları ilə yaxından maraqlanıb, həmçinin təsərrüfatda pendirin hazırlanması prosesində iştirak edib, ailəyə hədiyyələr təqdim edib.
Görüş zamanı “Gənc arıçı” layihəsi çərçivəsində yaradılmış arıçılıq təsərrüfatı, arı ailələrinin saxlanılması, bal istehsalı və təsərrüfatın gələcək inkişaf imkanları barədə məlumat verilib. Ailə göstərilən diqqət və dəstəyə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib, ona arıçılıq məhsulları hədiyyə edib.
Xatırladaq ki, layihə iştirakçısı Süleyman Süleymanov 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirlərində iştirak edib. O, “Suqovuşanın azad olunmasına görə”, “Cəsur döyüşçü” və “Vətən müharibəsi iştirakçısı” medalları ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və "ABAD" publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılığın ekosahibkarlıq istiqaməti kimi inkişafını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahının yaxşılaşdırılmasına kömək göstərməkdir.

Leyla Aliyeva had a warm conversation with the young beekeeper's family members, taking a close interest in their living conditions, their beekeeping activities, the first results they have achieved, and their future plans. She also took part in the cheese-making process at the farm and presented gifts to the family.
During the meeting, she was briefed on the beekeeping farm established within the framework of the “Young Beekeeper” project, the maintenance of bee colonies, honey production, and the farm's future development prospects. The family expressed their gratitude to Leyla Aliyeva for her attention and support and presented her with beekeeping products.
Project participant Suleyman Suleymanov took part in the 44-day Patriotic War and the anti-terrorist operations. He was awarded the medals "For the Liberation of Sugovushan," "Brave Warrior," and "Participant of the Patriotic War."
The “Young Beekeeper” project, implemented since 2021 on the initiative of the IDEA Public Union in partnership with the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the State Employment Agency, and the ABAD public legal entity, aims to contribute to biodiversity conservation, promote the development of beekeeping as a form of eco-entrepreneurship, support natural honey production, and help improve the livelihoods of young families.