Bakının Nəsimi rayonunda yeni körpələr evi-uşaq bağçası istifadəyə verilib
Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Bakının Nəsimi rayonunda 352 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının açılışında iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov körpələr evi-uşaq bağçasında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, 116 yerlik uşaq bağçası kimi istifadəyə verilən müəssisə 1972-ci ildən eşitmə qabiliyyəti pozulmuş uşaqların respublika ixtisaslaşdırılmış körpələr evi-uşaq bağçası kimi fəaliyyət göstərib. Hazırda isə 352 saylı körpələr evi-uşaq bağçası kimi fəaliyyətini davam etdirir.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə binada əsaslı təmir işləri aparılıb və yeni korpus inşa olunub.
Yeni körpələr evi-uşaq bağçasında eşitmə qabiliyyəti pozulmuş uşaqlar üçün xüsusi qrup saxlanılmaqla, uşaqların məktəbəqədər təhsil və tərbiyə almalarına hər cür şərait yaradılıb. Eşitmə qabiliyyəti pozulmuş uşaqlar üçün burada 36 yerlik ikimərtəbəli əlavə korpus inşa olunub.
Körpələr evi-uşaq bağçasında surdoloq, oyun və yataq otaqları, idman, tədbir, musiqi və rəqs zalları, tibb, geyinib-soyunma və müəllimlər otaqları var. Surdoloq kabinetləri, dərs, oyun otaqları zəruri avadanlıqlar və mebellərlə təmin olunub.

В Насиминском районе Баку сдан в пользование новый ясли-детский сад
26 августа Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева приняли участие в открытии яслей-детского сада номер 352 в Насиминском районе Баку.
Исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров проинформировал о работе, проделанной в яслях-детском саду.
Было отмечено, что учреждение, которое было сдано в пользование как детский сад на 116 детей, с 1972 года функционировало как республиканский специализированный ясли-детский сад для детей с нарушениями слуха. В настоящее время оно продолжает свою деятельность как ясли-детский сад номер 352.
При поддержке Фонда Гейдара Алиева в здании был проведен капитальный ремонт и построен новый корпус.
В новых яслях-детском саду, с сохранением специальной группы для детей с нарушением слуха, созданы все условия для получения детьми дошкольного образования и воспитания. Для детей с нарушением слуха здесь построен дополнительный двухэтажный корпус на 36 мест.
В яслях-детском саду имеются кабинет сурдолога, игровые и спальные комнаты, спортивный, музыкальный и танцевальный залы, зал для мероприятий, медицинский пункт, раздевалка и учительские комнаты. Кабинеты сурдолога, классы и игровые комнаты обеспечены необходимым оборудованием и мебелью.