Yanvarın 14-də Heydər Əliyev Fondunun və Müasir İncəsənət Muzeyinin birgə layihəsi əsasında Nizami rayon 1 nömrəli uşaq evinin sakinlərinin əl işlərindən ibarət “Bacarıqlı əllərin böyük işləri” adlı sərgi açılıb
Sərginin Müasir İncəsənət Muzeyində keçirilən açılış mərasimində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları - Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə reallaşan sərgidə 10-18 yaşlı 30 istedadlı uşağın ümumilikdə 140 əl işi nümayiş olunur. Bu sənət nümunələri 300-dən çox işin arasından seçilib. Bu əsərlərin əksəriyyəti xarici ölkələrdə sərgilənib.
Tədbirdə çıxış edən Nizami rayonundakı 1 nömrəli uşaq evinin direktoru Nərminə Zöhrabova sərginin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Ölkəmizdə uşaqlara göstərilən dövlət qayğısından söz açan N.Zöhrabova belə sərgilərin istedadlı uşaqların üzə çıxması baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Sonra sərgiyə baxış keçirilib. Uşaqların əl işlərində Azərbaycan təbiətinin gözəllikləri, xalqımızın başına gətirilmiş faciələr, qədim tarixi abidələrimiz, nağıl qəhrəmanları və digər mövzular öz əksini tapıb.
Uşaqlara yeni yaradıcılıq uğurları arzulayan Mehriban Əliyeva onların qayğıları ilə maraqlanıb və öz tövsiyələrini verib.
Sonra 1 nömrəli uşaq evinin sakini Nahid Sarıyev özünün “Abşeron” əsərini Mehriban Əliyevaya təqdim edib.

14 января на основе совместного проекта Фонда Гейдара Алиева и Музея современного искусства открылась выставка "Большие дела умелых рук", на которой представлены работы обитателей детского дома номер 1 Низаминского района.
В церемонии открытия выставки, которая прошла в Музее современного искусства, приняли участие Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее дочери – вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и Арзу Алиева.
На выставке, реализованной по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой, представлены в целом 140 работ 30 талантливых детей в возрасте от 10 до 18 лет. Эти образцы творчества были отобраны из более 300 произведений.
Большая часть работ экспонировалась за рубежом.
Выступившая на мероприятии директор детского дома номер 1 Низаминского района Нармина Зохрабова выразила признательность организаторам выставки. Говоря о государственной заботе о детях в нашей стране, Н.Зохрабова подчеркнула большое значение таких выставок в выявлении талантливых детей.
Было отмечено, что подобные выставки, реализуемые на основе совместного проекта Фонда Гейдара Алиева и Музея современного искусства, помогут в выявлении талантов и в других детских домах.
Было сообщено, что в настоящее время в детском доме проживают 140 детей и подростков, которыми создано более 500 работ.
Затем состоялся осмотр выставки.
Пожелав детям новых творческих успехов, Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева поинтересовалась их проблемами, дала рекомендации.
Затем воспитанник детского дома номер 1 Нахид Сарыев подарил Мехрибан  Алиевой свое произведение "Абшерон".