Mayın 17-də Bakıda, Müasir İncəsənət Muzeyində “Afrovision – Afrikadan müasir incəsənət” sərgisinin açılışı olub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgidə iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva sərgi iştirakçılarını salamlayaraq dedi:
- Afrika incəsənəti qeyri-adidir. Çünki buradakı hər bir əsər böyük mənaya malikdir və özündə güclü enerji ehtiva edir.
Bu sərgi “Afrovision” adlanır. Burada 11 rəssam tərəfindən yaradılmış müasir sənət nümunələri nümayiş olunur. Onların bəziləri tanınmış və nüfuzlu, bəziləri isə gənc və perspektivli rəssamlardır.
Mən sərginin bu muzeydə keçirilməsindən çox məmnunam. Hesab edirəm ki, ümumilikdə, müasir sənət dünyasında Afrika rəssamlarının rolu getdikcə daha da yüksəlir. Ötən 20 ildə Afrika rəssamlarının sayı əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır.
Azərbaycan mədəniyyətini bütün dünyada təbliğ edən Heydər Əliyev Fondu hər zaman başqa mədəniyyətlərə böyük hörmət və ehtiramla yanaşmışdır.
Mənim fikrimcə, Afrika incəsənəti xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Çünki Afrika rəssamları insanların emosiyalarını, onların real həyatlarını nümayiş etdirirlər.
Mən burada iştirak edənlərin hər birinə təşəkkür etmək istərdim.
Heydər Əliyev Fondu rəssamları hər zaman dəstəkləmişdir. Biz Parisdə və Londonda “Bakıya uçuş” sərgisini təşkil etmiş və öz işlərini xaricdə nümayiş etdirmələri üçün Azərbaycandan olan 21 rəssama imkan yaratmışıq.
Biz “Bakıya uçuş” sərgisini hələ başa çatdırmamışıq. Sərginin Romada, Nyu-Yorkda, Moskvada və digər şəhərlərdə keçirilməsini planlaşdırırıq.
Mən doktor Bernd Kleinə təşəkkür etmək istərdim. Çünki o, bu sərginin keçirilməsinin təşəbbüskarıdır. Buradakı bütün işlər onun şəxsi kolleksiyasındandır. Mən, həmçinin cənab Hazumiyə təşəkkür etmək istərdim. O, böyük heykəltəraş və buradakı işlərdən birinin müəllifidir.
Bu sərgi Azərbaycan əhalisinə Afrika mədəniyyətini kəşf etməyə imkan verəcəkdir. Xüsusilə, əhəmiyyətlidir ki, bu sərgi çox əlamətdar bir gündə təşkil edilmişdir. Çünki bir neçə gündən sonra biz “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin ən həyəcanlı anlarının şahidi olacağıq.
Ümid edirəm ki, “Afrovision” sərgisi bizə haqqında çox şey bilmədiyimiz dünyanın bir hissəsini kəşf etmək üçün imkan yaradacaqdır.
Sərgidə alman kolleksioneri Bernd Kleinin kolleksiyasından seçilmiş şedevrlər nümayiş etdirilir. O, Afrikanın müasir incəsənətinin aparıcı kolleksiyalarından birinə malikdir.
Bernd Klein tədbirdə çıxış edərək bu kolleksiyanı uzun illərdir ki, topladığını dedi, iştirakçılara Afrika incəsənəti haqqında məlumat verdi.
Sərginin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini deyən Bernd Klein Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya təşəkkür edərək dedi: “Mənin minnətdarlıq etmək istədiyim insanlar çoxdur. Lakin mən xüsusi olaraq iki xanıma təşəkkür etmək istərdim. Onlardan biri Mehriban xanım Əliyeva, digəri isə Leyla xanım Əliyevadır. Onlar bu sərginin Bakıda keçirilməsi üçün çox böyük iş görmüşlər”.
Heydər Əliyev Fondunun və onun rəhbəri Mehriban Əliyevanın Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği istiqamətində həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirən Bernd Klein fikrini belə davam etdirdi: “Azərbaycanın fəxr etməli çox şeyi var. Lakin bu cür gözəl, ağıllı, vətənpərvər birinci xanımı olmaq hər bir ölkəyə heç də həmişə nəsib olmur. Bilirsiniz ki, birinci xanım nəyisə etməyə qərar verəndə bunu yüksək səviyyədə edir. Bu sözlər həm “Eurovision”a, həm də “Afrovision”a aiddir. Bu sözləri Leyla xanım Əliyeva haqqında da demək olar”.
Leyla Əliyeva sərginin açılışını bildirən lenti kəsdi.
Sonra sərgi ilə tanışlıq oldu. Məlumat verildi ki, ekspozisiyada Afrikanın 7 ölkəsini təmsil edən 11 rəssamın 63 əsəri təqdim olunur.
Son onilliklər ərzində bir çox Afrika ölkələrindən parlaq və yüksək orijinallığı ilə seçilən sənət əsərləri meydana çıxıb. Onların müəlliflərinin şöhrəti dünyada gündən-günə artmaqdadır. Konqolu rəssam Şeri Samba və beninli heykəltəraş Romuald Hazuminin əsərləri dünyanın ən nüfuzlu muzeylərində, Venesiya Biennalesi və Kassel Dokumenta kimi aparıcı müasir incəsənət sərgilərində nümayiş olunur.
Sərgiyə çıxarılmış əsərlərin tematikası əsl dəyərlər uğrunda mübarizəyə, dəb dünyasının obrazlarına, müxtəlif mərasimlərə, Afrika folkloruna və digər mövzulara həsr olunub. Əsərlər şən, cəlbedici rənglər, maraqlı obrazlarla insanlarda Afrika həyatının bir çox tərəfləri haqqında geniş təsəvvür yaradır. Məsələn, gündəlik həyatda baş verən müxtəlif hadisələr, dəb dünyasının obrazları, insanların gecə həyatının canlandırılması Peintre Mokenin əsərlərinin əsas qayəsini təşkil edir. Sərgidə sənətkarın kətan üzərində yağlı boya ilə işlənmiş bir sıra əsərləri nümayiş etdirilir.
Tədbir Afrikanın milli rəqs qrupunun ifasında musiqi proqramı ilə davam etdi.
Sərgidə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, incəsənət xadimləri və ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.

Baku's Museum of Modern Art in Baku hosted the launch of an exhibition called “Afrovision – Contemporary Art from Africa” exhibition on May 17th. Attending the opening were Azerbaijan’s First Lady & President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, and the Foundation`s Vice-President Mrs Leyla Aliyeva.
Welcoming attendees to the event, the Vice-President of Heydar Aliyev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva said:
“African art is extraordinary - every work here is has great sense and strong energy.
This exhibition is titled AfroVision, and features samples of contemporary art by 11 artists. Some of these artists are already famous and established, while others are young and promising.
I'm delighted the exhibition is being held here in this museum. I believe the role of African artists is growing in the modern world of art. The number of African artists has considerably increased in the past 20 years.
The Heydar Aliyev Foundation, which promotes Azerbaijani culture worldwide, has always showed great respect for other cultures.
African art has a special importance for me – perhaps because African artists portray human emotions & real lives.
I would like to express my gratitude to all the participants in the exhibition.
The Heydar Aliyev Foundation has always supported artists. We organized the 'Fly to Baku' exhibition in Paris and London, affording twenty-one artists from Azerbaijan the opportunity to show their works to the wider world.
And we have not finished that exhibition yet - we plan to exhibit it in Rome, New York, Moscow and other cities.
I want to thank Doctor Bernd Kleine-Gunk, the initiator of this exhibition - all the works displayed here are from his personal collection. I also want to thank Mr Hazoume, who is a major sculptor and the author of one of the works here.
This exhibition gives residents of Azerbaijan the opportunity to discover African culture. What is especially important is that this exhibition is taking place at a very exciting time - because we are hosting the Eurovision Song Contest in a few days.
I hope that through the eyes of artists Afrovision will give us the opportunity to discover a part of the world that we do not know much about.
Thank you so much.
The exhibition shows selected masterpieces from the collection of Bernd Kleine-Gunk, a German collector who possesses one of the leading collections of contemporary art of Africa. Addressing the event, Bernd Kleine-Gunk said he had been collecting African art for a long time, and gave the participants his impressions of African art. He expressed gratitude to Azerbaijani First Lady Mehriban Aliyeva and Heydar Aliyev Foundation`s Vice-President Leyla Aliyeva: “There are a lot of people that I have to thank. But I especially want to thank two ladies. One of them is Mrs Mehriban Aliyeva and another is Mrs Leyla Aliyeva. They made it possible that this exhibition came here. I think there is a lot Azerbaijan can be proud of, but having a First Lady like this with this beauty, with this charm, with this intelligence, I think it is something exceptional. You know that when the First Lady decides to do something, she does it on the high level. And these words can be said also about Mrs Leyla Aliyeva.”
Mrs Leyla Aliyeva cut the ribbon symbolizing the launch of the exhibition.
The audience then proceeded to view the works displayed. The exhibition features 63 works by 11 artists from 7 African countries. The works exhibited are dedicated to themes such as the fight for values of truth, fashion icons, varied ceremonies, African folklore. Rich in color and interesting characters, the works carry the visitors into different aspects of the African life.
The event featured a performance by an African national dance group.
State and Government officials, MPs, representatives of the diplomatic corps accredited to Azerbaijan, representatives of art and the public attended the opening.