Bakıda “Afrovision – Afrikadan müasir incəsənət” sərgisinin açılışı olub
Mayın 17-də Bakıda, Müasir İncəsənət Muzeyində “Afrovision – Afrikadan müasir incəsənət” sərgisinin açılışı olub. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgidə iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva sərgi iştirakçılarını salamlayaraq dedi:
- Afrika incəsənəti qeyri-adidir. Çünki buradakı hər bir əsər böyük mənaya malikdir və özündə güclü enerji ehtiva edir.
Bu sərgi “Afrovision” adlanır. Burada 11 rəssam tərəfindən yaradılmış müasir sənət nümunələri nümayiş olunur. Onların bəziləri tanınmış və nüfuzlu, bəziləri isə gənc və perspektivli rəssamlardır.
Mən sərginin bu muzeydə keçirilməsindən çox məmnunam. Hesab edirəm ki, ümumilikdə, müasir sənət dünyasında Afrika rəssamlarının rolu getdikcə daha da yüksəlir. Ötən 20 ildə Afrika rəssamlarının sayı əhəmiyyətli dərəcədə artmışdır.
Azərbaycan mədəniyyətini bütün dünyada təbliğ edən Heydər Əliyev Fondu hər zaman başqa mədəniyyətlərə böyük hörmət və ehtiramla yanaşmışdır.
Mənim fikrimcə, Afrika incəsənəti xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Çünki Afrika rəssamları insanların emosiyalarını, onların real həyatlarını nümayiş etdirirlər.
Mən burada iştirak edənlərin hər birinə təşəkkür etmək istərdim.
Heydər Əliyev Fondu rəssamları hər zaman dəstəkləmişdir. Biz Parisdə və Londonda “Bakıya uçuş” sərgisini təşkil etmiş və öz işlərini xaricdə nümayiş etdirmələri üçün Azərbaycandan olan 21 rəssama imkan yaratmışıq.
Biz “Bakıya uçuş” sərgisini hələ başa çatdırmamışıq. Sərginin Romada, Nyu-Yorkda, Moskvada və digər şəhərlərdə keçirilməsini planlaşdırırıq.
Mən doktor Bernd Kleinə təşəkkür etmək istərdim. Çünki o, bu sərginin keçirilməsinin təşəbbüskarıdır. Buradakı bütün işlər onun şəxsi kolleksiyasındandır. Mən, həmçinin cənab Hazumiyə təşəkkür etmək istərdim. O, böyük heykəltəraş və buradakı işlərdən birinin müəllifidir.
Bu sərgi Azərbaycan əhalisinə Afrika mədəniyyətini kəşf etməyə imkan verəcəkdir. Xüsusilə, əhəmiyyətlidir ki, bu sərgi çox əlamətdar bir gündə təşkil edilmişdir. Çünki bir neçə gündən sonra biz “Eurovision” mahnı müsabiqəsinin ən həyəcanlı anlarının şahidi olacağıq.
Ümid edirəm ki, “Afrovision” sərgisi bizə haqqında çox şey bilmədiyimiz dünyanın bir hissəsini kəşf etmək üçün imkan yaradacaqdır.
Sərgidə alman kolleksioneri Bernd Kleinin kolleksiyasından seçilmiş şedevrlər nümayiş etdirilir. O, Afrikanın müasir incəsənətinin aparıcı kolleksiyalarından birinə malikdir.
Bernd Klein tədbirdə çıxış edərək bu kolleksiyanı uzun illərdir ki, topladığını dedi, iştirakçılara Afrika incəsənəti haqqında məlumat verdi.
Sərginin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini deyən Bernd Klein Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya təşəkkür edərək dedi: “Mənin minnətdarlıq etmək istədiyim insanlar çoxdur. Lakin mən xüsusi olaraq iki xanıma təşəkkür etmək istərdim. Onlardan biri Mehriban xanım Əliyeva, digəri isə Leyla xanım Əliyevadır. Onlar bu sərginin Bakıda keçirilməsi üçün çox böyük iş görmüşlər”.
Heydər Əliyev Fondunun və onun rəhbəri Mehriban Əliyevanın Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği istiqamətində həyata keçirdiyi layihələri yüksək qiymətləndirən Bernd Klein fikrini belə davam etdirdi: “Azərbaycanın fəxr etməli çox şeyi var. Lakin bu cür gözəl, ağıllı, vətənpərvər birinci xanımı olmaq hər bir ölkəyə heç də həmişə nəsib olmur. Bilirsiniz ki, birinci xanım nəyisə etməyə qərar verəndə bunu yüksək səviyyədə edir. Bu sözlər həm “Eurovision”a, həm də “Afrovision”a aiddir. Bu sözləri Leyla xanım Əliyeva haqqında da demək olar”.
Leyla Əliyeva sərginin açılışını bildirən lenti kəsdi.
Sonra sərgi ilə tanışlıq oldu. Məlumat verildi ki, ekspozisiyada Afrikanın 7 ölkəsini təmsil edən 11 rəssamın 63 əsəri təqdim olunur.
Son onilliklər ərzində bir çox Afrika ölkələrindən parlaq və yüksək orijinallığı ilə seçilən sənət əsərləri meydana çıxıb. Onların müəlliflərinin şöhrəti dünyada gündən-günə artmaqdadır. Konqolu rəssam Şeri Samba və beninli heykəltəraş Romuald Hazuminin əsərləri dünyanın ən nüfuzlu muzeylərində, Venesiya Biennalesi və Kassel Dokumenta kimi aparıcı müasir incəsənət sərgilərində nümayiş olunur.
Sərgiyə çıxarılmış əsərlərin tematikası əsl dəyərlər uğrunda mübarizəyə, dəb dünyasının obrazlarına, müxtəlif mərasimlərə, Afrika folkloruna və digər mövzulara həsr olunub. Əsərlər şən, cəlbedici rənglər, maraqlı obrazlarla insanlarda Afrika həyatının bir çox tərəfləri haqqında geniş təsəvvür yaradır. Məsələn, gündəlik həyatda baş verən müxtəlif hadisələr, dəb dünyasının obrazları, insanların gecə həyatının canlandırılması Peintre Mokenin əsərlərinin əsas qayəsini təşkil edir. Sərgidə sənətkarın kətan üzərində yağlı boya ilə işlənmiş bir sıra əsərləri nümayiş etdirilir.
Tədbir Afrikanın milli rəqs qrupunun ifasında musiqi proqramı ilə davam etdi.
Sərgidə dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, incəsənət xadimləri və ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.

17 мая в Баку, в Музее современного искусства открылась выставка "Afrovision – современное искусство из Африки". На выставке присутствовали Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Приветствуя участников выставки, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева сказала:
"Африканское искусство необыкновенно, так как каждое представленное здесь произведение имеет огромный смысл и несет в себе мощную энергию.
Эта выставка называется Afrovision. Здесь демонстрируются образцы современного искусства, созданные 11 художниками. Одни из них – известные и авторитетные мастера, другие – молодые и перспективные художники.
Я очень рада, что выставка проводится в этом музее. Считаю, что в целом роль африканских художников в мире современного искусства постепенно растет. За минувшие 20 лет число африканских художников значительно увеличилось.
Фонд Гейдара Алиева, пропагандирующий азербайджанскую культуру во всем мире, всегда с большим уважением и почтением относился к другим культурам. На мой взгляд, африканское искусство имеет особое значение. Африканские художники показывают эмоции людей, их реальную жизнь.
Мне хотелось бы поблагодарить каждого участника выставки.
Фонд Гейдара Алиева всегда поддерживал художников. Мы организовали в Париже и Лондоне выставку "Полет в Баку", предоставили 21 художнику из Азербайджана возможность продемонстрировать свои работы за рубежом.
Пока мы не завершили выставку "Полет в Баку", планируем провести ее в Риме, Нью-Йорке, Москве и других городах.
Мне хотелось бы поблагодарить доктора Бернда Клейна, потому что он является инициатором проведения этой выставки. Все представленные здесь работы – из его личной коллекции. Мне также хотелось бы поблагодарить господина Хазуме. Он – крупный скульптор и автор одной из представленных здесь работ.
Эта выставка позволит открыть африканскую культуру жителям Азербайджана. Примечательно, что эта выставка организована в очень знаменательное время, так как через несколько дней мы станем свидетелями самых волнующих моментов песенного конкурса "Евровидение".
Надеюсь, что выставка Afrovision создаст нам возможность открыть часть мира, о которой нам многое неизвестно.
Большое спасибо".
На выставке демонстрируются шедевры из коллекции немецкого коллекционера Бернда Клейна. Он обладает одной из лучших коллекций современного искусства Африки.
Выступая на мероприятии,
Бернд Клейн
сказал, что собирал эту коллекцию многие годы, проинформировал посетителей об африканском искусстве.
Отметив, что выставка организована на высоком уровне, Бернд Клейн поблагодарил первую леди Азербайджана Мехрибан Алиеву и вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлу Алиеву. "Я хочу выразить признательность многим людям. Но особо мне хотелось бы поблагодарить двух женщин. Одна из них – Мехрибан Алиева, а другая – Лейла Алиева. Они многое сделали для проведения этой выставки в Баку", - сказал он.
Высоко оценив реализуемые Фондом Гейдара Алиева и его руководителем – Мехрибан Алиевой проекты, направленные на пропаганду азербайджанской культуры в мире, Бернд Клейн отметил: "Азербайджан многим может гордиться. Однако далеко не у каждой страны есть такая красивая, умная, любящая свою Родину первая леди. Вы знаете, что если первая леди решает что-то сделать, то она делает это на высоком уровне. Это относится и к "Евровидению", и к Afrovision. Те же слова можно сказать и о Лейле Алиевой".
Лейла Алиева разрезала ленту в знак открытия выставки.
Затем состоялось знакомство с выставкой. Было сообщено, что в экспозиции представлены 63 работы 11 художников из 7 стран Африки.
В последние десятилетия во многих африканских странах были созданы яркие и оригинальные произведения искусства. Слава их авторов в мире растет с каждым днем. Работы конголезского художника Шери Самбы и бенинского скульптора Ромуальда Хазуме демонстрируются в самых известных музеях мира, на таких ведущих выставках современного искусства, как Венецианская биеннале и Kassel Dokumenta.
Тематика представленных на выставке произведений посвящена борьбе за подлинные ценности, образам мира моды, различным церемониям, африканскому фольклору и др. Благодаря живым и привлекательным краскам, интересным образам эти работы создают у людей широкое представление о многих сторонах жизни Африки. К примеру, в произведениях Пеинтре Моке оживают различные события повседневной жизни, образы мира моды, ночная жизнь людей. На выставке демонстрируется ряд картин мастера, написанных маслом на холсте.
Мероприятие продолжилось музыкальной программой с участием национальной танцевальной группы из Африки. Выставку посетили официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, представители аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса, деятели искусств и представители общественности.
По завершении выставки "Afrovision – современное искусство из Африки", гости из Африки посетили Государственный историко-этнографический заповедник "Гала".