İndiyədək Londonda, Berlində və Parisdə nümayiş etdirilən sərginin Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada təbliği istiqamətində uğurlu fəaliyyətinin davamı olduğu qeyd edilib. Sərgi Rusiya paytaxtında da xüsusi maraqla qarşılanıb. Fevralın 24-dək davam edəcək sərgidə rəngkarlıq, heykəltəraşlıq, installyasiya, video-art, performans və foto janrlarında işləyən 21 Azərbaycan rəssamının 107 əsəri nümayiş etdirilir. Əsərlərin əksəriyyəti məxsusi olaraq sərgi üçün yaradılıb.
“Multimedia Art Muzey”in direktoru Olqa Sviblova tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb, belə bir sərginin Rusiya paytaxtının mədəni həyatında əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
O.Sviblova sərginin təşkilinə dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna təşəkkür edib, Azərbaycanının birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Azərbaycan incəsənətinin və mədəniyyətinin hərtərəfli təbliğindəki rolunu vurğulayıb.
-Hörmətli qonaqlar, əziz dostlar.
Mən bu gün sizin hamınızı “Bakıya uçuş. Azərbaycan müasir incəsənəti sərgisi”ndə salamlamağa şadam. Mənə çox xoşdur ki, bu sərgi yaradıcılığın ən qabaqcıl və maraqlı növləri üçün açıq olan və bütün dünyada istedadlı insanları təqdim edən məşhur “Multimedia Art Muzeyi”ndə keçirilir. Bu gün biz sizin üçün ən müxtəlif üslub və istiqamətləri əks etdirən Azərbaycan müasir incəsənəti sərgisi hazırlamışıq. Bu sərgi üzərində 21 Azərbaycan rəssamı çalışmışdır. Onların bəziləri gəncdir, yaradıcılığa yenicə başlamışdır. Lakin onların arasında çox tanınmış rəssamlar da vardır. Bu gün siz burada video, installyasiya, heykəltəraşlıq, rəngkarlıq və foto janrlarında 100-dən çox əsər görəcəksiniz. Ən maraqlısı odur ki, əsərlərin əksəriyyəti məxsusi olaraq “Bakıya uçuş” sərgisi üçün hazırlanmışdır. Bu sərgi artıq Londonda, Parisdə, Berlində nümayiş etdirilmişdir və ümid edirəm ki, onu dünyanın bir çox şəhərlərində də görəcəklər.
Biz bu sərgiyə təxminən 2 il hazırlaşmışıq. Ümid edirəm ki, sərgi sizə öz dilində - incəsənət dilində bu gün bizim Vətənimizin bütün sahələrdə necə nəhəng yüksəlişə nail olduğundan söhbət açacaqdır. Axı Azərbaycan Şərq ilə Qərbi birləşdirən, çox zəngin mədəniyyətə və qədim tarixə məxsus misilsiz ölkədir. Azərbaycan çox şeylə fəxr edə bilər. Bəlkə də çoxları bilmir ki, Azərbaycan 1901-ci ildə qızlar məktəbi açmış, 1918-ci ildə qadınlara ilk dəfə seçki hüququ vermiş ilk Şərq ölkəsidir. Şərqdə ilk opera - “Leyli və Məcnun” da bizdə yaranmışdır. Azərbaycan həmişə mənəvi dəyərləri və ənənələri birləşdirmişdir. Bu gün bizim ölkəmizdə müsəlman məscidi, zərdüşt məbədi, xristian kilsəsi və sinaqoq vardır. Şəhərimizin arxitekturası, ümumiyyətlə, İçərişəhərdəki Qız qalasından Zaha Hadidin postmodernizm memarlıq şedevrinə və əlbəttə ki, hamımızın sevdiyi, Xəzər dənizinin sahillərində yerləşən Bakı bulvarınadək ən müxtəlif üslubları özündə birləşdirir.
Mən ümid edirəm ki, bu sərgi sizə Azərbaycanın müasir incəsənətini daha dərindən öyrənməyə imkan verəcəkdir. Mən xoşbəxtəm ki, bu sərgi bu gün Moskva kimi gözəl şəhərdə, bu yaraşıqlı salonda açılır. Bu, bizim burada keçirdiyimiz ilk tədbir deyildir. Bir il bundan əvvəl burada “Baku” jurnalının ingilisdilli versiyasının təqdimatı keçirilmişdi. Mən sizə sevinclə bildirmək istəyirəm ki, bu gün jurnalımızın 5 yaşı tamam olmuşdur. Ötən dövr ərzində biz sevimli oxucularımızı tapmışıq və ölkəmizin zəngin mədəniyyəti, qədim tarixi və maraqlı insanlarından söhbət aça bilmişik. Lakin 5 yaş böyük müddət deyildir. Ona görə də əminəm ki, gələcəkdə bizi çox maraqlı mövzularda məqalələr gözləyir.
Əziz dostlar, bu axşamı bizimlə keçirdiyinizə görə sizə təşəkkür edirəm və Olqa Sviblovaya dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Biz uzun illərdir ki, birlikdəyik. Bu, bizim birinci layihəmiz deyildir. Bizi qarşıda çox maraqlı layihələr gözləyir. Mən həm də bu sərgi üzərində işləyənlərin hamısına, o cümlədən kuratorumuz Erve Mikaeloffa və bütün bu əsərləri yaratmış gözəl və istedadlı rəssamlara təşəkkürümü bildirirəm. Mən sizin hamınıza xoş axşam arzulayır və bizim sehirli şəhərimiz Bakıya uçuşa dəvət edirəm. Çox sağ olun.
Sərginin kuratoru Erve Mikaeloff çıxışında ekspozisiyanın zənginliyi, nümayiş etdirilən əsərlərin orijinallığı ilə fərqləndiyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, bu cür tədbirlər qədim köklərə malik Azərbaycan incəsənətinin dünyada tanınmasına xidmət edir: “Əminəm ki, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilən bu tədbirlər sayəsində Azərbaycan incəsənəti dünyada tanınmış brend olacaq”.
Leyla Əliyevanın Azərbaycan nağıllarına çəkdiyi illüstrasiyaları, “Kəpənək”, “Bizim keçmişimiz”, “Biri var idi, biri yox idi”, “Məhəbbət”, “Yalan”, “Tənhalıq” və digər əsərləri sərgiyə gələnlərin xüsusi marağına səbəb olub.
Tanınmış rəssam Altay Sadıqzadənin heykəltəraşlıq, rəngkarlıq və qrafika əsərləri, Aida Mahmudovanın şəhər mənzərələri, Faiq Əhmədin alüminium və plastik kütlədən hazırladığı ornamentləri, Rəşad Ələkbərovun və Elyar Əlimirzəyevin tətbiqi incəsənət janrında işləri də tamaşaçıların diqqətini çəkib.
Sərgiyə gələnlərə Heydər Əliyev Fondunun rəssamların əsərlərindən hazırladığı açıqcalar və kitabçalar paylanılıb.
Sərgidən sonra “Baku” jurnalının 5 illik yubileyi ilə əlaqədar ziyafət təşkil olunub. Ziyafətdə “Baku” jurnalına həsr olunmuş film və moda sərgisi nümayiş etdirilib.

Выступившие на церемонии директор Мультимедиа Арт-Музея Ольга Свиблова и куратор выставки Эрве Микаэлофф рассказали о значении экспозиции, художественно-эстетических особенностях демонстрируемых произведений.
Выставка, демонстрировавшаяся ранее в Лондоне, Берлине и Париже, является продолжением успешной деятельности Фонда Гейдара Алиева, направленной на пропаганду азербайджанской культуры в мире.
Выступившая затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева сказала:
-Уважаемые гости, дорогие друзья.
Я очень рада сегодня приветствовать всех вас на выставке азербайджанского современного искусства «Fly toBaku». Мне очень приятно, что эта выставка проходит в стенах знаменитого Мультимедиа Арт Музея Москвы, который всегда открыт самым передовым и интересным видам творчества и всегда представляет талантливых людей со всего мира.
Сегодня мы подготовили для вас выставку азербайджанского современного искусства самых разных стилей и направлений. Над этой выставкой работал 21 художник из Азербайджана. Некоторые из них молоды, они начинают свое творчество, но среди них есть и очень известные мастера. Сегодня вы здесь увидите более ста работ - видео, инсталляции, скульптуры, живопись и фотографии. Что самое интересное, большинство этих работ было специально подготовлено для выставки «Fly to Baku», которая уже побывала в Лондоне, Париже, Берлине, и я надеюсь, что ее увидят еще во многих городах мира.
Мы готовились к этой выставке около двух лет. Я надеюсь, что она сумеет рассказать своим языком, языком искусства о том, какой колоссальный подъем во всех сферах переживает сегодня наша Родина. Ведь Азербайджан – это уникальная страна, которая объединяет Восток и Запад, страна с очень богатой культурой и древней историей. Азербайджану есть чем гордиться. Ведь немногие знают, что мы были первой страной на мусульманском Востоке, где в 1901 году была открыта школа для девочек, женщины получили избирательное право в 1918 году. У нас также родилась первая на Востоке опера - «Лейли и Меджнун». Азербайджан всегда объединял разные духовные ценности и традиции, и сегодня в нашей стране в мире сосуществуют мусульманские мечети, зороастрийские храмы, христианские церкви и синагоги. Архитектура нашего города вообще объединяет совершенно разные стили, начиная от Девичьей башни в старом городе до архитектурного шедевра постмодернизма от Захи Хадид и, конечно, всеми нами любимого Бакинского бульвара, расположенного на берегу Каспийского моря.
Я надеюсь, что эта выставка позволит вам узнать чуть больше о современном искусстве Азербайджана. Я счастлива, что она проходит сегодня в прекрасном городе Москва, в этом замечательном зале. Это не первое мероприятие, которое мы здесь проводили. Более года назад здесь проходила презентация англоязычного журнала «Баку». И я хочу вам с радостью сообщить, что сегодня нашему журналу исполнилось 5 лет. За это время мы нашли своих любимых читателей и сумели многое рассказать о богатой культуре, древней истории и интересных людях нашей страны. Но 5 лет – это еще не большой возраст, поэтому я уверена, что в будущем нас ждет еще очень много интересного.
Дорогие друзья, я благодарю вас за то, что сегодняшний вечер вы проводите вместе с нами и хотела бы сказать огромное спасибо Ольге Свибловой. Мы вместе уже много лет. Это наш не первый проект, у нас впереди еще очень много интересного. А также я бы хотела поблагодарить всех, кто работал над этой выставкой, в частности, наших кураторов Эрве Микаэлоффа и Эмина Мамедова и всех замечательных и талантливых художников, которые создали эти работы. Я желаю вам всем хорошего вечера и приглашаю вас совершить полет в наш волшебный город Баку.
На выставке, которая продлится до 24 февраля, демонстрируются 107 работ 21 азербайджанского художника, работающего в жанрах живописи, скульптуры, инсталляции, видеоарта, перформанса и фотографии. Большинство произведений создано специально для этой выставки.
С 2007 года работы азербайджанских художников регулярно выставляются на Биеннале современного искусства в Венеции.
Особый интерес у посетителей выставки вызвали иллюстрации вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой к азербайджанским сказкам, произведения "Бабочка", "Наше прошлое", "Жили-были", "Ложь", "Одиночество" и другие ее работы.
Произведения известного художника Алтая Садыхзаде в жанрах скульптуры, живописи и графики, городские панорамы Аиды Махмудовой, изготовленные Фаигом Ахмедом из алюминия и пластмассы орнаменты, работы Рашада Алекберова и Эльяра Алимирзоева в жанре прикладного искусства восхитили даже самых искушенных зрителей.
На выставке посетителям были розданы подготовленные Фондом Гейдара Алиева открытки и брошюры с произведениями художников.