Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyi, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyi, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresi, Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatı (RAGT) İslam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumu ilə birlikdə “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq informasiya kampaniyası çərçivəsində ermənilərin Azərbaycanın Xocalı şəhərində törətdikləri faciənin 19-cu ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçiriblər.
“Prezident-hotel” mehmanxana kompleksinin “Bolşoy Petrovski” zalında keçirilmiş konfransda Xocalı faciəsi haqqında həqiqətin, bu barədə obyektiv informasiyanın dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına və təqsirkarların məsuliyyətə cəlb edilməsinə yönəlmiş “Xocalıya Ədalət” kampaniyası çərçivəsində görülmüş işlər müzakirə edilib.
Konfransın rəsmi hissəsini İKT Gənclər Forumunun baş katibi Elşad İsgəndərov açıb. O, Azərbaycanın bu məsələdə haqlı mövqeyini dəstəkləyən konfrans iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib, qeyd edib ki, “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyasının məqsədi yalnız Xocalı faciəsinin deyil, başqa etnik təmizləmələrin də qurbanları üçün ədalətə nail olmaqdır.
Sonra kampaniyanın təşəbbüsçüsü, RAGT-ın sədri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İKT Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyeva çıxış edib.
Leyla Əliyeva bildirib ki, Xocalının dinc sakinlərinə qarşı törədilmiş, günahsız insanların, o cümlədən uşaqların, qadınların və qocaların həyatına son qoymuş soyqırımı aktı yaddaşlarda Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixində ən dəhşətli və qanlı faciə kimi həmişəlik qalacaq: “Bu gün bu zalda iştirak edənlər, eləcə də “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyasını dəstəkləyən milyonlarla insan bu faciəyə beynəlxalq birlik tərəfindən hansı hüquqi, mənəvi və insani qiymət verilməsinə əsla biganə qala bilməz. Xocalıda törədilmiş cinayətin icraçıları və sifarişçilərinin indiyə qədər layiqli cəza almaması dəhşətli haqsızlıqdır. Bizim kampaniyanın məqsədi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin düşdüyü ağır vəziyyət haqqında bütün həqiqəti dünya birliyinə çatdırmaqdır. Torpaqlarımız hələ də işğal altındadır, erməni cəlladlar öz tamahkar məqsədlərinə çatmaq üçün günahsız insanları amansızcasına qətlə yetirmişlər. Xocalı faciəsinin beynəlxalq birlik tərəfindən insanlığa qarşı cinayət və soyqırımı aktı kimi tanınmasına nail olmaq hər bir azərbaycanlının vəzifəsi, o cümlədən mənim də vəzifəmdir. Bu cinayət bir daha təkrarlanmamalıdır”.
Leyla Əliyeva bildirib ki, Heydər Əliyev Fondu hər il dünyanın 70 ölkəsində Xocalı faciəsinə həsr edilmiş tədbirlər keçirir. Fond konfranslar, xatirə gecələri təşkil edir, kitablar, bukletlər dərc edir, DVD-disklər buraxır, filmlər çəkir. 2008-ci ildə başlanmış “Xocalıya Ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində bütün dünyada yüzlərlə aksiya keçirilir. Avropa İttifaqının üzvü olan dövlətlərin demək olar ki, hamısında, MDB, Asiya, Cənubi və Şimali Amerika ölkələrində konfranslar, seminarlar, piketlər təşkil olunur. Bu kampaniya sayəsində bir sıra beynəlxalq forumlar Xocalı faciəsini tanıyıb. Bir ay bundan əvvəl Fondun və İKT Gənclər Forumunun təşəbbüsü ilə 31 ölkənin deputatları Xocalı faciəsini insanlığa qarşı cinayət kimi tanıyıblar. Bu gün dünyanın 20 ölkəsində aparıcı universitetlər arasında gənclərin fleşmobları keçirilir: “Bununla bərabər, keçən il bizim kampaniyanın yeni mərhələsi – dövlət və hökumət başçılarına, ATƏT-in Minsk qrupuna, AŞPA-ya, BMT Baş Katibliyinə, dünya parlamentlərinə və beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanmış, bu faciəni soyqırımı aktı və insanlığa qarşı cinayət kimi tanımaq tələbi irəli sürülən petisiya və müraciətlər yayılması mərhələsi başlanmışdır. Petisiyanın mətni saytımızda yerləşdirilmişdir və artıq 140 mindən çox insan həmin mətni imzalamışdır”.
Leyla Əliyeva bildirib ki, bu gün təşkilat öz saytının daha dolğun və maraqlı olan yeni versiyasını təqdim edir: “Bu gün biz Robert Arakelovun kitabını da təqdim edirik, Bu kitabda Xocalı faciəsi haqqında obyektiv və düzgün informasiya verilir. Rəmzi haldır ki, bizim kampaniyanın ən mühüm tədbirlərindən biri dalbadal neçənci ildir ki, Moskvada keçirilir. Axı Rusiya Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini tənzimləmək potensialına malikdir və bu məsələdə müsbət rol oynaya bilər. Rusiya cəmiyyətinin nümayəndələri birincilər sırasında Xocalıya gedənlərdən və vəziyyəti obyektiv qiymətləndirənlərdən olmuşlar. Buna görə də biz bu gün bu zalda Rusiya cəmiyyətinin nümayəndələrini görməyə şadıq, kədərimizə şərik olduqlarına və bizi dəstəklədiklərinə görə onlara ürəkdən təşəkkür edirik. Bu dəhşətli cinayətə heç cür haqq qazandırmaq olmaz, Azərbaycan xalqı bu faciəyə böyük ürəkağrısı ilə tab gətirmişdir və biz bu cür faciənin bir daha təkrarlanmasına yol verə bilmərik”.
Leyla Əliyeva Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə dinc yolla öz həllini tapacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa ediləcəyinə, qaçqınlar və məcburi köçkünlər öz doğma torpaqlarına, öz evlərinə qayıdacaqlarına ümid etdiyini söyləyib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Xocalı faciəsinə həsr edilmiş beynəlxalq kampaniyanın əhəmiyyəti və ölkə rəhbərliyinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli tənzimlənməsinə yönəlmiş fəaliyyəti haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
ÜAK-ın prezidenti Məmməd Əliyev, Milli Məclisin deputatı, yazıçı-publisist Elmira Axundova, Ural Federal Universitetinin Avropa tədqiqatları kafedrasının müdiri, professor Aleksandr Nesterov, “Xocalıya ədalət” kampaniyasının Moskva üzrəəlaqələndiricisi Kristina Mojayeva və rusiyalı politoloq Aleksey Vlasov öz çıxışlarında xalqımızın faciəsi barədə həqiqətin dünyaya çatdırılması üçün ölkəmizin informasiya siyasətinin müxtəlif aspektlərinə toxunub, ədalətli olmağa, bu qanlı cinayətin təqsirkarlarını beynəlxalq hüquq və ümumbəşəri normalar çərçivəsində məsuliyyətə cəlb etməyə çağırıblar.
Tədbir iştirakçıları www.justiceforkhojaly.org saytında yerləşdirilmiş petisiya ilə tanış olub və sənədi imzalayıblar.
Tədbirdə 600-dən çox qonaq, o cümlədən Türkiyənin və Paraqvayın RF-dəki səfirləri, Moskvada akkreditə edilmiş diplomatik missiyaların, Rusiya XİN-in, ziyalıların, paytaxtın elmi və yaradıcı dairələrinin, Azərbaycan diasporunun, KİV-lərin nümayəndələri, habelə Moskva və regionların ali məktəblərinin tələbələri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçılarına Robert Arakelovun “Erməni ziyalısının etirafı” kitabının nüsxələri paylanılıb.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, gənclər Heydər Əliyev Fondunun və RAGT-ın təşəbbüsü ilə “Xocalıya Ədalət” kampaniyasını Rusiyanın 27 regionunda davam etdiriblər.

A conference was held in Moscow under the aegis of the international information campaign “Justice For Khojaly” on the 19th anniversary of the Khojaly Atrocity committed by Armenians. The conference was jointly organized by the Embassy of Azerbaijan in Russia, the All-Russia Azerbaijani Congress (ARAC), the Azerbaijan Youth Organisation of Russia (AYOR) and the OIC Youth Forum.
The conference was held at the Bolshoi Petrovsky Hall of the Moscow President Hotel in Moscow. The delegates discussed the work that has been achieved by the “Justice For Khojaly” campaign in bringing accurate information about the Khojaly tragedy to the attention of the world community, and bringing the guilty to justice.
Secretary General of the OIC Youth Forum Elshad Isgandarov opened the conference by expressing his gratitude to the participants for supporting Azerbaijan’s fair position on the issue. He underlined the “Justice For Khojaly” campaign’s support for achieving justice for other victims of ethnic cleansing too, and not only for the Khojaly victims.
The conference was addressed by the campaign’s initiator Leila Aliyeva – Chair of AYOR, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, and General Coordinator of OIC Youth Forum.
She said the act of genocide committed against civilians in Khojaly - which massacred innocent people including children, women and elderly -, is the most horrible and bloody tragedy in the history of the Armenia-Azerbaijan Daghlig Garabagh conflict. She suggested that attendees of this conference and millions of people who support international campaign 'Justice for Khojaly' could not remain indifferent to the legal, moral and ethical assessment of this tragedy by the international community. Mrs Aliyeva went on say that this is a terrible injustice that the perpetrators and instigators of the crime committed in Khojaly remain unpunished.
Leila Aliyeva said: ‘Our campaign’s goal is to provide a truthful account to the international community of the Armenia-Azerbaijan Daghlig Garabagh conflict and the unbearable conditions of refugees and displaced persons. Our lands are still under occupation, while Armenian murderers have mercilessly killed innocent people to achieve their immoral ends. It’s the duty of every Azerbaijani, amongst whom I include myself, to bring recognition of Khojaly tragedy to the attention of the international community as a crime against humanity and act of genocide. We must never again see a repetition of such crimes’.
Leila Aliyeva explained that the Heydar Aliyev Foundation arranges events on the Khojaly tragedy in 70 countries. The Foundation holds conferences, memorial ceremonies, publishes books, manuals, DVDs, and makes documentary films. As part of the international campaign 'Justice for Khojaly', which was launched in 2008, hundreds of events have been held all over the world. Conferences, workshops, rallies are held almost in all EU member states, the CIS, Asia, South and North America. A number of international forums have acknowledged the Khojaly tragedy due to this campaign. A month ago, MPs from 31 countries recognized the Khojaly tragedy as a crime against humanity on the initiative of the Foundation and OIC Youth Forum. Youth flash mobs are held today among leading universities in 20 countries. A new phase in the campaign started last year. This new phase envisages the distribution of petitions and appeals addressed to the Heads of State and Governments, OSCE Minsk Group, PACE, the UN General Secretariat, world parliaments and international organizations - demanding the recognition of this tragedy as a crime against humanity and act of genocide.
The Vice President of Heydar Aliyev Foundation mentioned that the text of the petition is available on our site and has been signed by over 140.000 people.
Mrs Aliyeva also noted that the Organization presents the new interesting version of its site from today. ‘We are presenting a book by Robert Arakelov. This book presents an authenticated and dispassionate account of the Khojaly tragedy. One of the most important events of our campaign has symbolically been held in Moscow for several years. This is because Russia has the potential to regulate the Armenia-Azerbaijan Daghlig Garabagh conflict and to play a positive role in this question. Representatives of Russian society were among those who first visited Khojaly and fairly evaluated the situation. For this reason, we are glad to see representatives of Russian society here today, and we sincerely thank them for sharing our sorrow and supporting us. This horrible crime cannot be justified in any way. The nation of Azerbaijan has withstood this tragedy with a heavy heart - we cannot allow such tragedy to be committed once again’, Mrs Aliyeva added.
She expressed hope the Armenia-Azerbaijan Daghlig Garabagh conflict will soon be resolved peacefully, that the territorial integrity of Azerbaijan will be restored, and refugees and displaced persons will be able to return to their native lands.
The Azerbaijani Ambassador to Russia, Polad Bulbuloglu, spoke about the significance of the international campaign concerning the Khojaly tragedy, and the activities of the country's leadership towards the fair settlement of the Armenia-Azerbaijan Daghlig Garabagh conflict.
ARAC President Mammad Aliyev, Azerbaijani MP, writer-publicist Elmira Akhundova, Head of European Studies Department at Ural Federal University, professor Alexander Nesterov, Moscow Coordinator of campaign ‘Justice for Khojaly’ Kristina Mojayeva and Russian political scientist Alexei Vlasov mentioned different aspects of our country’s information policy for assuring awareness in the world on the tragedy of our people. They called for an equitable result, including punishing the perpetrators of this bloody tragedy within the framework of international law and universal norms.
The participants signed the petition on www.justiceforkhojaly.org.
More than 600 visitors, Turkish and Paraguayan ambassadors in Russia, delegates of diplomatic missions in Moscow, the Russian Foreign Ministry, intellectuals, scientific and creative circles of the capital, members of the Azerbaijani diaspora, mass media, students of high schools in Moscow and regions were present in the event.
A book titled 'Confessions of an Armenian intellectual' by Robert Arakelov was presented during the event.
The ‘Justice for Khojaly’ campaign was continued by youth groups in 27 regions around Russia at the initiative of Heydar Aliyev Foundation and AYOR.