Dünyanın məşhur “Christie’s” hərrac evi sentyabrın 15-də Heydər Əliyev Fondu və “YARAT!” Müasir İncəsənət Məkanı ilə birlikdə Bakıda yeni istifadəyə verilmiş “The Four Seasons Hotel”də Azərbaycanda ilk sərgisini təşkil edib. Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Sərgidə “Christie’s”in London, Nyu-York və Dubayda keçirdiyi payız satışlarında iştirak üçün seçilmiş müxtəlif sənət əsərləri, əşyalar və eksponatlar nümayiş olunur. Həmin eksponatlara impressionist, İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı dövrün və müasir incəsənət əsərləri, Şərq xalçaları, eləcə də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, İran və Türkiyənin çağdaş sənət nümunələri daxildir. Sərgidə dünyanın tanınmış fırça ustalarının əsərləri də yer alıb. Bu sırada Pablo Pikasso kimi dünya şöhrətli rəssamın “Qadın itlə”əsəri var. O, 5-7 milyon dollar arasında qiymətləndirilir.
Sərgidə “Christie’s”ın kolleksiyasına daxil olan, XVIII əsrə aid Qarabağ xalçası da nümayiş etdirilir.
Sərgi ilə yaxından tanış olan Mehriban Əliyevaya buradakı sənət nümunələri haqqında ətraflı məlumat verilib. Azərbaycanın birinci xanımı sərginin qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb.
Açılış mərasimində bildirilib ki, bu sərgi Azərbaycanın ən böyük qeyri-hökumət və qeyri-kommersiya təşkilatı olan Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə açılıb. Tədbirdə çıxış edən “YARAT!” qeyri-kommersiya təşkilatının təsisçisi Aida Mahmudova Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin təbliği istiqamətində Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb. Aida Mahmudova buna görə Fondun prezidenti Mehriban Əliyevaya və onun komandasına minnətdarlığını bildirib. O, fikrini belə davam etdirib: “Biz bu tədbiri “Christie’s” ilə birlikdə təşkil etdiyimizə görə qürur duyuruq. Mənim fikrimcə, bu tədbir Azərbaycanın beynəlxalq incəsənət məkanında təmsil olunması baxımından mühüm səhifə açacaqdır. Azərbaycan xalqı zəngin mədəni irsə, həmçinin incəsənət əsərlərinə malikdir və biz bu reallığı təbliğ etmək niyyətindəyik. Buna görə də bu gün Bakıda belə bir möhtəşəm sərginin təşkilində səy və köməyini əsirgəməyən “Christie’s” hərrac evinə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. “YARAT!” təşkilatı olaraq biz Azərbaycanın müasir incəsənət xadimləri ilə dünya incəsənət xadimləri arasında dialoqa töhfə verəcək mümkün qədər çox mədəniyyətlərarası əlaqələr qurmaq niyyətindəyik”.
Mərasimdə çıxış edən “Christie’s” hərrac evinin sədri Devid Linley paytaxt Bakıda belə bir tədbirdə iştirak etməsindən məmnunluğunu bildirib, bu gözəl hadisənin zəngin mədəniyyət ənənələri olan bir ölkədə reallaşmasına verdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib. O, gələn il “Christie’s”in Londonda keçirəcəyi beynəlxalq sərgidə müasir Azərbaycan incəsənət əsərlərinin nümayiş etdiriləcəyini də söyləyib.
Sonra “Christie’s”in fəaliyyəti barədə videoçarx nümayiş etdirilib. Dünyanın aparıcı incəsənət-biznes təşkilatı olan “Christie’s”in 250 illik tarixi var. Bu qurumun hazırda dünyanın 32 ölkəsində 53 ofisi və 10 satış salonu fəaliyyət göstərir.

Всемирно известный аукционный дом «Christie’s» совместно с Фондом Гейдара Алиева и организацией Пространство современного искусства «YARAT!» организовали 15 сентября в салоне столичного отеля «The Four Seasons Hotel» свою первую выставку в Азербайджане. В церемонии открытия приняли участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
На выставке экспонируются произведения искусства, отобранные для осенних продаж, организуемых «Christie’s» в Лондоне, Нью-Йорке и Дубае. В экспозицию входят произведения импрессионизма, образцы живописи, созданные после Второй мировой войны и в современный период, а также восточные ковры и произведения современных авторов из Объединенных Арабских Эмиратов, Ирана и Турции.
Также выставлены произведения известных мастеров кисти, в числе которых бессмертное произведение кисти Пабло Пикассо. Пикассо написал картину «Женщина с собакой» в 1962 году, а само произведение оценивается в 5-7 миллионов долларов. Наряду с этим, на выставке также выставлен карабахский ковер XVIII века, который входит в коллекцию «Christie’s».
Во время ознакомления с выставкой Мехрибан Алиева была подробно проинформирована об образцах искусства.
Первая леди Азербайджана оставила запись в книге гостей.
На церемонии отмечалось, что эта выставка состоялась при организационной поддержке крупнейшей неправительственной и некоммерческой организации Азербайджана – Фонда Гейдара Алиева.
Выступившая на мероприятии учредитель некоммерческой организации «YARAT!» Аида Махмудова рассказала о проектах, осуществляемых Фондом Гейдара Алиева в направлении пропаганды культуры и искусства Азербайджана.
Выразив президенту Фонда Мехрибан Алиевой, А. Махмудова сказала: «Мы гордимся тем, что организовали это мероприятие совместно с «Christie’s». Я думаю, что это мероприятие откроет важную страницу с точки зрения представительства Азербайджана на международном пространстве искусства. Народ обладает богатым культурным наследием, а также произведениями искусства, и мы намерены пропагандировать эту реальность. Поэтому мы выражаем глубокую признательность аукционному дому «Christie’s», приложившему усилия и оказавшему помощь в организации сегодня в Баку такой грандиозной выставки. Как организация «YARAT!», мы намерены налаживать как можно больше межкультурных связей, которые внесут вклад в диалог между деятелями искусства Азербайджана и мира».
Выступивший на церемонии председатель аукционного дома «Christie’s» Дэвид Линли выразил удовлетворение участием в таком мероприятии в Баку и поблагодарил первую леди Азербайджана Мехрибан Алиеву за поддержку, которую она оказала в реализации этой выставки. Дэвид Линли отметил, что на международной выставке, которую «Christie’s» проведет в следующем году в Лондоне, будут демонстрироваться произведения современного искусства Азербайджана. Председатель подчеркнул, что это вызывает у него чувство большого удовлетворения.
Затем был продемонстрирован видеоролик о деятельности дома «Christie’s», являющегося ведущей мировой бизнес-организацией в сфере искусства с 250-летней историей. В настоящее время в 32 странах функционируют 53 офиса и 10 салонов «Christie’s».