Avstriyanın paytaxtında keçirilən Avropa ölkələrində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin Vyana Forumu çərçivəsində oktyabrın 27-də “Xocalıya Ədalət” Beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyasının növbəti illər üçün fəaliyyət planı müzakirə edilib.
Əvvəlcə forumda iştirak edən 100-ə yaxın xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbəyə və Azərbaycan Respublikasının Avropanın 30 ölkəsində akkreditə olunmuş səfirlərinə “Xocalıya Ədalət” kampaniyasının fəaliyyəti və kampaniya çərçivəsində əldə olunmuş uğurlar barədə məlumat verilib.
Daha sonra kampaniyanın gələcək strategiyası ilə bağlı təkliflər müzakirə edilib. Müzakirələr zamanı Kampaniyanın Azərbaycan və xüsusilə Xocalı soyqırımı barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması sahəsində rolunun əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb, xaricdə təhsil alan hər bir tələbənin kampaniyanın işində yaxından iştirakının zəruriliyi qeyd edilib.
Xatırladaq ki, “Xocalıya Ədalət” Beynəlxalq məlumatlandırma kampaniyası 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə irəli sürülüb. Kampaniya Xocalı soyqırımı və Qarabağ münaqişəsi barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində səmərəli fəaliyyət göstərir.

Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation (ICYF-DC) told that about 100 Azerbaijani students studying abroad and the ambassadors of the Republic of Azerbaijan accredited in 30 countries of Europe were informed about the activity of the “Justice for Khojaly” Campaign and the successes achieved within the campaign. Following this, the proposals on the campaign’s future strategy were discussed. The importance of the campaign’s role in informing the world community about the truths on Azerbaijan, especially the Khojaly genocide and the necessity of close participation of the students studying abroad in the campaign were underlined during the discussions.
“Justice for Khojaly” International Awareness Campaign was initiated on May 8, 2008 by Leyla Aliyeva, General Coordinator of the Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation. The Campaign is actively functioning to inform world community about the truths of the Khojaly genocide and Karabakh conflict.