Forumdan əvvəl Leyla Əliyeva “JW Marriott Absheron” otelinin qarşısında səyyar kitabxananın rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdi.
Leyla Əliyeva “Gəzən kitabxana” ilə tanış oldu.
Bildirildi ki, bu layihə bir il davam edəcək və ölkəmizin 15 regionunu əhatə edəcək. On min kitab və beş min elektron nəşrin olduğu kitabxana səyyar fəaliyyət göstərəcək və kitabsevərlər nəşrləri pulsuz əldə edəcəklər. “Gəzən kitabxana”da yaradılmış xüsusi proqramda nəşrlərin elektron kataloqu yerləşdirilib. Kitabxanada üç dildə nəşrlər var və səkkiz bölmə fəaliyyət göstərir.
Sonra Leyla Əliyeva “Açıq rəf” layihəsi ilə tanış oldu. Məlumat verildi ki, “Açıq rəf” – kitab rəfləridir və bunlar paytaxtımızın müxtəlif məkanlarında yerləşdiriləcək. Layihənin məqsədi ölkəmizə gələn əcnəbi turistlərin qeydiyyatdan keçmədən Azərbaycan ilə bağlı kitablara sahib olmalarını təmin etməkdir. “Açıq rəf” layihəsinin prinsipi kitab götürüldükdən sonra qaytarılmalı və ya əvəzinə başqa kitab təhvil verilməlidir.
Sonra forum öz işinə başladı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov forumda çıxış etdilər.
Daha sonra Leyla Əliyeva çıxış etdi:
- Hörmətli qonaqlar,
Xanımlar və cənablar,
Sizi Azərbaycanda, doğma şəhərim Bakıda salamlamaqdan qürur hissi duyuram.
Dünya İqtisadi Forumunun təşkilatçılarına minnətdarlıq etmək istəyirəm. Onların səyləri ilə bugünkü tədbir yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdur.
Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya dünyanın zəngin təbii ehtiyatlarını, habelə infrastrukturun qeyri-adi yüksəlişini və texniki inkişafı özündə birləşdirən regionlardan biridir. Bunun və digər amillərin sayəsində dünya məhz bizim regionda ilk neft bumlarından birinin şahidi olmuşdur.
Regionumuz siyasi təfəkkür və dövlətçilik ənənələri, incəsənətin, mədəniyyətin və elmin tərəqqisi ilə bəşər tarixinin bir hissəsinə çevrilmişdir. Eyni zamanda, şairlərimizin və filosoflarımızın əsərləri bütün dünyada milyonlarla insanın qəlbini və zəkasını fəth etmişdir.
Coğrafi baxımdan Qərb ilə Şərqin qovuşuğunda yerləşən Cənubi Qafqaz nəinki iki sivilizasiyanın dəyərlərini özündə ehtiva edir, həm də Qərbi Şərqə, Şərqi Qərbə təqdim etmək iqtidarındadır.
Əziz dostlar, elə problemlər var ki, onları qlobal səviyyədə həll etmək lazımdır. Lakin onların həlli üçün ümumi dəyərlər işlənib hazırlanmalıdır.
Qlobal problemlərin müvəffəqiyyətlə həllinə dəstək göstərəcək münasibətlər modelini belə dəyərlər olmadan yaratmaq mümkün deyildir. İnanıram ki, sərhədləri aşıb keçən məsələlərin həlli üçün əməkdaşlıq siyasəti lazımdır. Məhz belə siyasət müxtəlif region və mədəniyyətlərin maraqlarını müvafiq şəkildə nəzərə alıb milli iqtisadiyyatların inkişafını əlaqələndirə bilər.
Hazırda inkişafda olan iqtisadiyyatların əksəriyyəti təbii ehtiyatların tükənən olduğunu nəzərə almır. Nəticədə gələcəkdə qlobal ekoloji fəlakət ehtimalı böyükdür. Məhz buna görə də ekoloji təhsil və maarifləndirmənin hələ orta və ali məktəb auditoriyalarından başlanması məsələsi hazırda kəskin şəkildə qarşıda durur.
Bu gün gənclər çox mühüm intellektual, mədəni və peşəkar potensialdır. Dövlətlərimizin taleyi onların həyatının və inkişafının keyfiyyətindən asılıdır.
Hörmətli həmkarlar, Azərbaycan on bir iqlim qurşağının doqquzunun mövcud olduğu, son dərəcə gözəl təbiətə və zəngin biomüxtəlifliyə malik bir ölkədir. Biz də bu sərvəti gələcək üçün qoruyub saxlamaq məqsədilə qarşımıza konkret vəzifələr qoymuşuq.
IDEA Beynəlxalq Kampaniyası təşəbbüsü ilə çıxış etməyimizdən artıq demək olar iki il keçmişdir. IDEA Kampaniyası yaradıldığı vaxtdan ətraf mühitin mühafizəsi, habelə gənclər siyasəti sahəsində müxtəlif mexanizmlərin sınaqdan keçirilməsi platformasına çevrilmişdir.
Biz ekologiya məsələlərində gənclərin maarifləndirilməsi və bilavasitə Azərbaycanın və bütövlükdə regionun ətraf mühitinin mühafizəsinə yönəldilmiş layihələrin icrası istiqamətində müəyyən uğurlara nail olmuşuq. IDEA Kampaniyası Rusiya WWF ilə qarşılıqlı anlaşma haqqında memorandum imzalamışdır və hazırda Türkiyə WWF ilə analoji sənəd üzərində işləyirik.
IDEA “Böyük Qafqaz beşliyini” – bəbir, canavar, ceyran, qartal və ayını müəyyən etmişdir. Rusiyalı həmkarlarımızla Qafqaz zubrunun qorunmasını da müzakirə edirik. Qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan Avropanın keçən il Qafqaz bəbiri qeydə alınmış yeganə ölkəsidir. İndi vəzifəmiz bu gözəl, lakin nadir və nəsli kəsilməkdə olan növü qorumaq və çoxaltmaqdır.
Qürur hissi ilə qeyd edə bilərəm ki, hazırda İDEA Bakıda və ölkənin bölgələrində ətraf mühit mövzusunda məşğələ və seminarlar keçirir.
Ötən il IDEA BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) ilə birlikdə Azərbaycan paytaxtında ilk dəfə “Yaşı həftə” təşkil etmişdir.
Biz “Yaşıl Azərbaycan” proqramını başa çatdırdıq. Bu proqram çərçivəsində ölkənin müxtəlif bölgələrindən 8 mindən çox məktəbli ətraf mühitin mühafizəsinə dair fakültativ məşğələlərdə iştirak etmişdir. Bundan əlavə, məhz IDEA Kampaniyasının təşəbbüsü ilə ətraf mühitin mühafizəsi üzrə dərslər 2013-cü ilin sentyabrından Azərbaycan məktəblərinin tədris proqramına daxil ediləcəkdir.
Həmçinin, bu yaz Litva, Rusiya, Böyük Britaniya, İtaliya və Qırğızıstandan olan həmkarlarımızla birlikdə köçəri quşlar üçün yuvalar quracağıq.
Lakin biz təkcə təhsil proqramları ilə kifayətlənmirik. Biz fəaliyyətimizin miqyasını genişləndirmək üçün müxtəlif yolların axtarışındayıq. Məsələn, hazırda Azərbaycanın hüdudlarından kənarda ən fəal gənclər təşkilatı olan Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (RAGB) geniş şəkildə çoxsaylı humanitar və mədəni layihələr, habelə ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş layihələr həyata keçirir.
Bütövlükdə RAGB-ın fəaliyyətinin miqyası Rusiyada gənclərin həyatının bütün sahələrini əhatə edir ki, bu da qurumdan əməkdaşlığı genişləndirmək məkanı kimi istifadə etməyə imkan verən müsbət amildir.
Əziz dostlar. Bəşər cəmiyyətinin inkişaf tarixi insanın müxtəlif üsullarla təbiətə təsirinin miqyasının və onun istismarının gücləndirilməsinin genişləndirilməsi tarixidir.
İnsanın təbiətə münasibətdə fəaliyyətinin nəticələrinə görə onun mənəviyyatı, mədəni səviyyəsi, habelə gələcək nəsillər qarşısında sosial məsuliyyəti barədə mühakimə yürütmək olar.
İdeya və planlarımızı sizə çatdırmaq imkanının verilməsinə görə bir daha minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Mən gələcəyə nikbinliklə baxıram. Əminəm ki, siyasi, iqtisadi, ekoloji və mədəni mübadilə bizim nəslin nümayəndələrinə bəşəriyyətin ümumi idealları naminə gələcəyin təhdidlərini aradan qaldırmaq və sülhü qoruyub saxlamaq imkanı verəcəkdir.
Sizi bir daha Vətənimdə salamlayıram və ümidvar olduğumu bildirmək istəyirəm ki, sizin nadir tarixi irsə malik əbədiyaşar Azərbaycanı - dinamik və rəngarəng mədəniyyəti olan müasir dünyəvi bir dövləti görmək imkanınız olacaqdır.
Lakin mən əminəm ki, daha bir amil sizdə unudulmaz təəssürat oyadacaqdır. Bu, mədəniyyətimizin parlaq cəhətlərindən biri olan qonaqpərvərliyimizdir.
Hörmətli qonaqlar, bizi sizi Azərbaycanda təkrar-təkrar salamlamağa şadıq, çünki qədim inanca görə “Qonaqsız evin bərəkəti olmaz”.
Diqqətinizə görə minnətdaram.
Forum işini “Qlobal gənclər layihəsi üçün media və ictimaiyyətlə əlaqələr” mövzusunda seminarla davam etdirdi.

Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the event. Prior to the start of the forum at the JW Marriott Absheron hotel Leyla Aliyeva cut the ribbon to open a moveable library.
Leyla Aliyeva viewed the Moveable Library, the project which will cover 15 districts in Azerbaijan in a year. Access to the library, which has 10,000 books and 5,000 electronic publications, is free.
The forum was opened by Farhad Hajiev, executive director of the Youth Fund under the President of Azerbaijan and Curator of Global Shapers Hub Baku.
Azerbaijani Minister of Youth and Sport Azad Rahimov stressed the importance of the forum. He praised the strategic dialogue conducted by the Global Shapers Community. The Minister highlighted Azerbaijan`s economic achievements under President Ilham Aliyev.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva made a speech at the forum:
- Dear Guests,
I’m proud to welcome you to Azerbaijan, my native city of Baku. I would like to thank the organizers of the World Economic Forum. Due to their endeavours, today’s event has been organized at the highest level.
The South Caucasus and Central Asia is one of the regions combining the world’s rich natural resources, as well as unusual rise of infrastructure and technical progress. Due to this and other factors, the world has witnessed one of the first oil booms in our region.
Due to the political thinking and statehood traditions, progress of art, culture and science, our region has turned into a part of the world history. At the same time, works by our poets and philosophers have won the souls and minds of millions of people all over the world.
Located at the crosspoint of the West and East from the geographical standpoint, the South Caucasus not only embraces values of two civilizations, but also is capable to represent the East to West and the West to East.
Dear Friends, there are challenges that need a global solution. But common values have to be developed for their solution.
The model, which could support successful solution of global challenges,  can not be developed without such values. I believe we need a policy of partnership to solve the challenges that go beyond borders. Just such a policy may coordinate the development of the national economy by appropriately considering interests of different regions and cultures.
Majority of economies currently enjoying development do not consider that natural resources are exhaustible. As a result, there is a great likelihood of ecological disaster in future. Just for this reason, now the matter of starting ecological education and enlightenment from secondary and higher schools is a pressing issue expecting its solution.
Today, young people have very significant intellectual, cultural and professional potential. Our state’s destiny is dependent on the quality of their life and development.
Esteemed Colleagues, Azerbaijan is a country with 9 of the 11 climate zones, with nice nature and rich biodiversity. We have set concrete tasks for ourselves to preserve these resources for the future generations.
Almost two years have passed since we started the IDEA International Campaign. Since its establishment, the IDEA Campaign has turned into a platform for testing various mechanisms for protection of the environment, as well as in the field of youth policy.
We have made certain achievements towards the execution of projects aimed at enlightenment of the youth in ecological issues and protection of the environment both in Azerbaijan and in the region as a whole. The IDEA campaign has signed a Memorandum of Understanding with Russia’s WWF, and currently we have been working on signing a similar document with Turkey.
The IDEA has identified the “Great Five of the Great Caucasus” – leopard, wolf, gazelle, eagle and bear. We have been holding discussions with our Russian colleagues on protection of the Caucasian bison. I would like to note that Azerbaijan is the only country, where the Caucasian leopard was recorded last year. Now it is our duty to preserve this nice yet rare and endangered species, and achieve an increase in its number.
I can note with the feeling of pride that currently IDEA is holding trainings and seminars in Baku and other regions of the country on protection of the environment.
Last year, the IDEA for first time organized the “Green Week” campaign in association with UN Environment Program (UNEP).
We accomplished the “Green Azerbaijan” program. Within this program, over 8 thousand schoolchildren from various regions of the country have attended elective trainings related to the protection of the environment. Moreover, following the initiative of IDEA, lessons on protection of the environment will be included in the education programs of Azerbaijani schools since September 2013.
We are planning to build nests for migratory birds together with our colleagues from Lithuania, Russia, the Great Britain, Italy and Kyrgyzstan.
We are not satisfied with only education programs. To broaden our activity,  we are looking for different ways. For example, being the most active youth organization beyond the borders of Azerbaijan, Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) has been implementing extensive humanitarian and cultural projects, as well as projects aimed at protection of the environment.
In general, the extent of AYOR’s activity covers all areas of the youth in Russia, which is a positive factor allowing to use this entity as a place to extend cooperation.
Dear Friends. The history of the world society is a history of extension of the scale of human’s influence on the nature by various means, and strengthening its use.
Human’s morality, cultural level, as well as his social responsibility before future generations may be judged  upon the results of his action towards the nature.
I would like to once more thank you for the chance to deliver our ideas and plans. I’m facing the future with optimism. I’m sure political, economic, ecological and cultural exchange will allow representatives of our generation to remove the perils of the future for common interests of the world, and to reserve the peace.
I would like to once more welcome you to my Homeland and I’m hopeful  you will have a chance to see Azerbaijan with its unique history – a secular state with dynamic and  colourful culture.
I’m convinced another factor will have an unforgettable impression on you. This is our hospitality, one of the bright sides of our culture.
Dear Guests, we would be pleased to repeatedly welcome you to Azerbaijan, as according to an old saying, “A home without a guest may not have abundance”.