“Rossiyskaya qazeta” MDBMİ məzunlarının Bakı görüşü haqqında məqalə dərc edib
“Rossiyskaya qazeta” MDBMİ məzunlarının Bakıda keçirilmiş görüşü haqqında məqalə dərc edib. Qəzet yazır ki, görüşün başlıca ideyası təkcə doğma təhsil ocağını, Moskvanı və gənclik illərini yad etmək deyil, həm də ölkələrin tərəqqisi üçün bizneslə siyasəti sıx birləşdirmək olub. Forumun adı da rəmzi xarakter daşıyır: “Birlikdə gələcəyə doğru”.
Müəllif yazır: “Dünyanın 25 ölkəsinin Bakıda toplaşmış 400 nəfərdən çox nümayəndəsi çox mühüm məsələləri – sivilizasiyaların dəyər oriyentirlərinin, inkişafının və yaxınlaşmasının əsası olan təhsil, sabit inkişafa doğru gedən yolda qlobal iqtisadiyyatın energetika və ekologiya ölçüsü məsələlərini, habelə mülki təsisatların, hər şeydən əvvəl, bütün media birliyinin və biznesin beynəlxalq aləmdəki rolu ilə əlaqədar problemləri müzakirə ediblər”.
Müəllifin fikrincə, foruma gəlmiş bir çox qonaqlar mühüm dövlət vəzifələrində çalışırlar və bu, görüşə xüsusi əhəmiyyət verirdi. Onların arasında Rusiya Federasiyasının mədəniyyət naziri Vladimir Medinski və Rusiya Prezidentinin MDB işləri üzrə xüsusi nümayəndəsi, MDBMİ Himayədarlıq şurasının üzvü və Rossotrudniçestvonun rəhbəri Konstantin Kosaçev, Ukrayna baş nazirinin müavini Konstantin Qrişşenko, Slovakiya baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Miroslav Layçak, Moldovanın xarici işlər və Avropa inteqrasiyası naziri Yuri Lyanke, Qırğızıstanın xarici işlər naziri Erlan Abdıldayev, BMT Baş katibinin Əfqanıstandakı xüsusi nümayəndəsi Yan Kubiş və başqaları var.
Qəzet yazır: “Bakı forumu universitetin 1982-ci il məzunu, ömrünün 15 ilini tələbə, sonra isə müəllim kimi bu ali məktəbə həsr etmiş Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil edilib. Azərbaycan Prezidenti təbrik nitqində deyib: “Bu atmosfer MDBMİ atmosferini xatırladır. Biz onu yaxşı xatırlayırıq və heç vaxt unutmayacağıq. MDBMİ-də aldığım təhsil mənə bu gün də kömək edir. Ali məktəbin ənənələri ailəmizə də keçmişdir. Sevinirəm ki, qızım Leyla MDBMİ-də təhsil alıb”.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Azərbaycanın MDBMİ Məzunları Assosiasiyasının sədri Leyla Əliyeva birinci paneldə “Sabit inkişafa doğru gedən yolda qlobal iqtisadiyyatın energetika və ekologiya ölçüsü” mövzusunda diskussiyaları açarkən deyib: “Biz öz köklərimizə qayğı ilə yanaşırıq, lakin dünya mədəniyyətinə də dərin ehtiram bəsləyirik. Ölkəmizdə rus mədəniyyətini, rus ədəbiyyatını sevirlər, rus dili tamamilə qorunub saxlanıb”.
Məqalədə qeyd edildiyi kimi, BMT-nin Cenevrə şöbəsinin direktoru Kasımjomart Tokayev və UNESCO-nun baş direktoru İrina Bokova görüş iştirakçılarına müraciət ediblər. Rusiyanın mədəniyyət naziri Vladimir Medinskinin fikrincə, MDBMİ öz məzunlarına məqsədə nail olmağı öyrədib: “Müxtəlif ölkələrin rəhbərliyində bu ali məktəbin nə qədər çox məzunu olsa, problemlər də bir o qədər az olar. Çünki MDBMİ məzunlarının həll edə bilmədikləri problem yoxdur”.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov forumun ənənəvi xarakter alacağına ümidvar olduğunu bildirib. O, məzunların Bakı toplanışının iştirakçılarını gələn il universitetin yetmiş illiyi bayramında iştirak etməyə dəvət edib.

Автор пишет: «Более 400 человек из 25 пяти стран мира, собравшиеся в Баку, обсудили важнейшие вопросы - образование, как основу ценностных ориентиров, развития и сближения цивилизаций, энергетическое и экологическое измерение в глобальной экономике на пути к устойчивому развитию, а также проблемы, связанные с ролью гражданских институтов, прежде всего медиа-сообщества и бизнеса в международном контексте».
По мнению автора, многие гости, прибывшие на форум, занимают ведущие государственные посты, и это придавало особую значимость встрече. Среди них министр культуры РФ Владимир Мединский и специальный представитель президента России по делам СНГ, член Попечительского совета МГИМО и руководитель Россотрудничества Константин Косачев, вице-премьер Украины Константин Грищенко, вице-премьер и министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак, министр иностранных дел и европейской интеграции Молдавии Юрий Лянкэ, глава МИД Киргизии Эрлан Абдылдаев, замминистра иностранных дел Вьетнама Нгуен Фонг Нга, спецпредставитель генерального секретаря ООН в Афганистане Ян Кубиш и другие.
Газета пишет: «Бакинский форум был организован по инициативе и при содействии Президента Азербайджана Ильхама Алиева, выпускника университета 1982 года, который отдал этому вузу 15 лет своей жизни - в качестве студента, затем преподавателя. "Нынешняя атмосфера напоминает атмосферу МГИМО, - сказал азербайджанский президент в своей приветственной речи, - которую мы помним и которую никогда не забудем. Полученное в МГИМО образование помогает мне и сегодня. Вузовские традиции передались и нашей семье. Я рад, что моя дочь Лейла получила образование в МГИМО».
«Мы бережно относимся к собственным корням, но и с глубоким уважением чтим мировую культуру. В нашей стране любят русскую культуру, русскую литературу, в полном объеме остался русский язык», - сказала вице-президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Ассоциации выпускников МГИМО в Азербайджане Лейла Алиева, открывая дискуссии на первой панели по теме «Энергетическое и экологическое измерение глобальной экономики на пути к устойчивому развитию».
Как отмечается в статье, к участникам встречи обратились директор женевского отделения ООН Касымжомарт Токаев и генеральный секретарь ЮНЕСКО Ирина Бокова. По мнению министра культуры России Владимира Мединского, МГИМО научил своих выпускников добиваться цели. «Чем больше выпускников будет в руководстве разных стран, тем меньше будет проблем, - заявил он. - Ибо нет таких проблем, которые выпускники МГИМО не могли бы решить».
Министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил надежду на то, что форум приобретет традиционный характер и пригласил участников бакинского слета выпускников принять участие в предстоящем в следующем году праздновании семидесятилетия университета.