Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgidə iştirak ediblər.
Sərginin Fransada nümayiş etdirilməsi bu ölkə sakinlərini Azərbaycanın zəngin rəssamlıq nümunələri və milli dəyərləri ilə yaxından tanış etmək və onlarda ölkəmiz barədə geniş təsəvvür yaratmaq məqsədi daşıyır.
Sərgidə 25 rəssamın 90 əsəri nümayiş etdirilir. Tamaşaçılar Leyla Əliyeva, Aida Mahmudova, Müseyib Əmirov, Vüqar Muradov, Sitarə İbrahimova, Altay Sadıqzadə, Fəxriyyə Məmmədova, Fidan Seyidova, Fərid Rəsulov və digərlərinin müasir və minatür əsərləri ilə tanış olublar. Leyla Əliyevanın “Beyin”, Aida Mahmudovanın “Yenidən emal” (“Recycle”), Altay Sadıqzadənin “Pilləkənin başında”, Fərid Rəsulovun “Anonim” əsərləri xüsusi maraqla qarşılanıb.
Tədbiri açan Azərbaycanın Fransadakı səfiri Elçin Əmirbəyov bildirib ki, sərginin təşkilində məqsəd fransızları müxtəlif mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların arasında yerləşən Azərbaycanın mədəniyyəti və zəngin dəyərləri ilə tanış etməkdir. O, sərginin mədəniyyət mərkəzində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə ilk dəfə nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Səfir Azərbaycan mədəniyyətinin xarici ölkələrdə, o cümlədən Fransada tanıdılması istiqamətində Mehriban Əliyevanın müstəsna rolunu qeyd edib.
Mədəniyyət sahəsində müxtəlif layihələr həyata keçirən Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə reallaşan “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan günlərinin artıq ölkənin ayrı-ayrı regionlarının on şəhərində keçiridiyini xatırladan səfir Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı sayəsində mərkəzdə gənc rəssam Aida Mahmudovanın təsis etdiyi “Yarat!” Müasir İncəsənət Makanı tərəfindən təşkil olunan bu sərgidə müxtəlif rəssamların çoxlu sayda əsərinin nümayiş etdirildiyini, bunun mədəniyyətlərarası dialoqa xidmət göstərdiyini söyləyib. Diplomat bildirib ki, qurumun əsas məqsədi azərbaycanlı və xarici rəssamlar arasında sıx əlaqələrin yaradılmasına nail olmaqdır.
“Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının təsisçisi Aida Mahmudova rəhbərlik etdiyi qurumun Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı ilə təşkil etdiyi “Doğma ev” adlı sərgidən danışıb, sərginin Azərbaycanın gənc rəssamlarının əsərlərini dünyaya çatdırmaq məqsədi daşıdığını, təşkilat tərəfindən bir neçə belə sərginin artıq Rusiya, İtaliya, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində təşkil edildiyini söyləyib.
Parisdə ilk dəfə azərbaycanlı rəssamların əsərlərindən ibarət sərginin nümayiş etdirildiyini vurğulayan A.Mahmudova “Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının digər təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyini, belə tədbirlərin gələcəkdə də davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirin təşkilində Heydər Əliyev Fondunun köməkliyini xüsusi vurğulayan A.Mahmudova Fonda təşəkkür edib. O, sərginin Azərbaycan ilə Fransa arasında mövcud əlaqələrin inkişafına yeni töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Sərginin açılışında iştirak edən Mehriban Əliyeva sərgi ilə tanış olub.
Sərgidə Fransanın dövlət və hökumət rəsmiləri, senatorlar və deputatlar, ictimaiyyətin nümayəndələri, Parisdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun əməkdaşları, diasporumuzun təmsilçiləri, yerli və xarici küəvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the exhibition.
The objective of opening the exhibition in France is to closely acquaint citizens of this country with rich art samples of Azerbaijan and its national values, and give them a comprehensive idea of our country.
90 works by 25 artists are displayed at the exhibition. Visitors acquainted themselves with contemporary and miniature works by Leyla Aliyeva, Aida Mahmudova, Museib Amirov, Vugar Muradov, Sitara Ibrahimova, Altay Sadygzadeh, Fakhriyya Mammadova, Fidan Seyidova, Farid Rasulov and others. Works by Leyla Aliyeva “Brain”, Aida Mahmudova “Recycle”, Altay Sadygzadeh “On top of a stairway”, Farid Rasulov “Anonym” aroused special interest in visitors.
Opening the event, Azerbaijan’s Ambassador to France Elchin Amirbayov informed that the objective of organizing the exhibition was to acquaint the French with the culture and rich values of Azerbaijan, a country located at the crosspoint of various cultures and civilizations. He noted that the exhibition is demonstrated for the first time at the centre of culture with participation of Azerbaijan’s First Lady. The Ambassador emphasized Mehriban Aliyeva’s exclusive role in promotion of Azerbaijani culture in foreign countries, including France.
Mentioning the Days of Azerbaijan held in ten cities of the country’s different regions within the framework of the project “Cultural Treasures of Azerbaijan – the Pearl of Caucasus” with organization support from the Heydar Aliyev Foundation, which implements various projects in the cultural field, the Ambassador noted that numerous works by various artists were displayed at this exhibition organized at the centre by “Yarat!” Contemporary Art Space founded by young artist Aida Mahmudova, and that this would serve the dialogue among cultures. The diplomat informed that the primary objective of the exhibition was to seek establishment of close relations between Azerbaijani and foreign artists.
Founder of “Yarat!“ Contemporary Art Space Aida Mahmudova talked of the “Home sweet home” exhibition organized in association with the Heydar Aliyev Foundation, and noted that the objective of the exhibition was to deliver young artists’ works to the world, and a number of such exhibitions were already organized in Russia, Italy and United Arab Emirates.
Underlining this was the first time that an exhibition with Azerbaijani artists’ works was demonstrated in Paris, A.Mahmudova noted that “Yarat!” Contemporary Art Space has been cooperating with other organizations, and such events would be continued in the future too.
Emphasizing the support from the Heydar Aliyev Foundation to the organization of the event, A.Mahmudova thanked the Heydar Aliyev Foundation. She expressed confidence that the exhibition would contribute to the development of relations between Azerbaijan and France.
Having attended the inauguration of the exhibition, Mehriban Aliyeva acquainted herself with the exhibition.
French state and government officials, senators and deputies, representatives of the general public, employees of the diplomatic corps accredited in Paris, representatives of our Diaspora and local and foreign mass media attended the event.