Leyla Əliyeva Parisdə “YARAT!” Müasir İncəsənət Məkanının “Dogma ev” sərgisinə qatılıb
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgidə iştirak ediblər.
Sərginin Fransada nümayiş etdirilməsi bu ölkə sakinlərini Azərbaycanın zəngin rəssamlıq nümunələri və milli dəyərləri ilə yaxından tanış etmək və onlarda ölkəmiz barədə geniş təsəvvür yaratmaq məqsədi daşıyır.
Sərgidə 25 rəssamın 90 əsəri nümayiş etdirilir. Tamaşaçılar Leyla Əliyeva, Aida Mahmudova, Müseyib Əmirov, Vüqar Muradov, Sitarə İbrahimova, Altay Sadıqzadə, Fəxriyyə Məmmədova, Fidan Seyidova, Fərid Rəsulov və digərlərinin müasir və minatür əsərləri ilə tanış olublar. Leyla Əliyevanın “Beyin”, Aida Mahmudovanın “Yenidən emal” (“Recycle”), Altay Sadıqzadənin “Pilləkənin başında”, Fərid Rəsulovun “Anonim” əsərləri xüsusi maraqla qarşılanıb.
Tədbiri açan Azərbaycanın Fransadakı səfiri Elçin Əmirbəyov bildirib ki, sərginin təşkilində məqsəd fransızları müxtəlif mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların arasında yerləşən Azərbaycanın mədəniyyəti və zəngin dəyərləri ilə tanış etməkdir. O, sərginin mədəniyyət mərkəzində Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə ilk dəfə nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Səfir Azərbaycan mədəniyyətinin xarici ölkələrdə, o cümlədən Fransada tanıdılması istiqamətində Mehriban Əliyevanın müstəsna rolunu qeyd edib.
Mədəniyyət sahəsində müxtəlif layihələr həyata keçirən Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə reallaşan “Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəni dəyərləri” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan günlərinin artıq ölkənin ayrı-ayrı regionlarının on şəhərində keçiridiyini xatırladan səfir Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı sayəsində mərkəzdə gənc rəssam Aida Mahmudovanın təsis etdiyi “Yarat!” Müasir İncəsənət Makanı tərəfindən təşkil olunan bu sərgidə müxtəlif rəssamların çoxlu sayda əsərinin nümayiş etdirildiyini, bunun mədəniyyətlərarası dialoqa xidmət göstərdiyini söyləyib. Diplomat bildirib ki, qurumun əsas məqsədi azərbaycanlı və xarici rəssamlar arasında sıx əlaqələrin yaradılmasına nail olmaqdır.
“Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının təsisçisi Aida Mahmudova rəhbərlik etdiyi qurumun Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı ilə təşkil etdiyi “Doğma ev” adlı sərgidən danışıb, sərginin Azərbaycanın gənc rəssamlarının əsərlərini dünyaya çatdırmaq məqsədi daşıdığını, təşkilat tərəfindən bir neçə belə sərginin artıq Rusiya, İtaliya, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində təşkil edildiyini söyləyib.
Parisdə ilk dəfə azərbaycanlı rəssamların əsərlərindən ibarət sərginin nümayiş etdirildiyini vurğulayan A.Mahmudova “Yarat!” Müasir İncəsənət Məkanının digər təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyini, belə tədbirlərin gələcəkdə də davam etdiriləcəyini bildirib.
Tədbirin təşkilində Heydər Əliyev Fondunun köməkliyini xüsusi vurğulayan A.Mahmudova Fonda təşəkkür edib. O, sərginin Azərbaycan ilə Fransa arasında mövcud əlaqələrin inkişafına yeni töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Sərginin açılışında iştirak edən Mehriban Əliyeva sərgi ilə tanış olub.
Sərgidə Fransanın dövlət və hökumət rəsmiləri, senatorlar və deputatlar, ictimaiyyətin nümayəndələri, Parisdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun əməkdaşları, diasporumuzun təmsilçiləri, yerli və xarici küəvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.

На выставке приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Демонстрация выставки во Франции имеет цель ознакомить французов с произведениями азербайджанской живописи и национальными ценностями, создать у них широкое представление о нашей стране.
На выставке демонстрируются 90 произведений 25 художников. Посетители ознакомились с произведениями Лейлы Алиевой, Аиды Махмудовой, Мусеиба Амирова, Вугара Мурадова, Ситары Ибрагимовой, Алтая Садыхзаде, Фахрии Мамедовой, Фидан Сеидовой, Фарида Расулова и других. С особым интересом были восприняты произведения Лейлы Алиевой «Мозг», Аиды Махмудовой «Повторная переработка» («Recycle»), Алтая Садыхзаде «На верху лестницы», Фарида Расулова «Аноним».
Открывая выставку, посол Азербайджана во Франции Эльчин Амирбеков подчеркнул, что она организована для того, чтобы ближе ознакомить французов с богатой культурой и ценностями Азербайджана, расположенного на стыке различных культур и цивилизаций. Он отметил, что эта интересная экспозиция впервые демонстрируется в Культурном центре с участием первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. Посол подчеркнул исключительную роль Мехрибан ханум Алиевой в популяризации азербайджанской культуры за рубежом, в том числе во Франции.
Посол напомнил, что в рамках проекта «Культурные ценности Азербайджана – жемчужины Кавказа», осуществляемого Фондом Гейдара Алиева, который реализует различные проекты в области культуры, в десяти городах отдельных регионов Франции уже прошли Дни Азербайджана. Он сказал, что на этой выставке, организованной в Центре Пространством современного искусства «YARAT!», учрежденным молодой художницей Аидой Махмудовой благодаря поддержке Фонда Гейдара Алиева, демонстрируются многочисленные произведения различных художников, что служит межкультурному диалогу. Посол подчеркнул, что основной целью Пространства современного искусства «YARAT!» является налаживание тесных связей между азербайджанскими и иностранными художниками.
Создатель Пространства современного искусства «YARAT!» Аида Махмудова рассказала о деятельности выставки «Родной дом», организованной возглавляемой ею структурой в партнерстве с Фондом Гейдара Алиева. Она отметила, что цель выставки - довести до мира произведения молодых и уже известных азербайджанских художников. А.Махмудова сообщила, что аналогичные выставки уже проведены в России, Италии, Объединенных Арабских Эмиратах.
Подчеркнув значимость демонстрации в Париже выставки произведений азербайджанских художников, А.Махмудова отметила, что Пространство современного искусства «YARAT!» сотрудничает с другими организациями, и такие мероприятия будут проводиться и в будущем.
«Художники, участвующие в выставке «Родной дом», перенесли свои чувства, связанные с родным домом, на полотна, которые вы увидите», - сказала А.Махмудова. Особо подчеркнув помощь Фонда Гейдара Алиева в организации выставки, А.Махмудова выразила признательность Фонду.
В заключение Аида Махмудова выразила уверенность в том, что эта выставка внесет новый вклад в развитие связей между Азербайджаном и Францией.
Присутствовавшая на открытии выставки первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева ознакомилась с экспозицией.
На выставке присутствовали официальные лица государства и правительства Франции, сенаторы и депутаты, общественные деятели, сотрудники аккредитованного в Париже дипломатического корпуса, представители азербайджанской диаспоры, местных и зарубежных средств массовой информации.