Mayın 9-da Müasir İncəsənət Mərkəzində Beynəlxalq Səyyar İncəsənət Akademiyası layihəsinin iştirakçıları olan rusiyalı gənc rəssamların sərgisinin açılışı olub. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak edib.
Sərginin keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq edən Rusiyanın Əməkdar İncəsənət Xadimi, Beynəlxalq Proqramlar Direktorluğunun direktoru Tatyana Şumova Bakıda olmaqdan məmnunluğunu bildirib. Onun fikrincə, Beynəlxalq Səyyar İncəsənət Akademiyası layihəsinin iştirakçıları olan rusiyalı gənc rəssamların sərgisi iki ölkə arasında humanitar əlaqələrin daha da inkişaf etməsinə töhfə verəcək.
Sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və qonaqları sərgi ilə tanış olublar. Heydər Əliyev Fondu, Rusiyanın Xarici İşlər və Mədəniyyət nazirlikləri, Rusiya Mədəniyyət Fondu və Beynəlxalq Proqramlar Direktorluğunun təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgidə Beynəlxalq Səyyar İncəsənət Akademiyasında təhsil alan 8 gənc rəssam iştirak edir. Bundan başqa, sərgidə Rusiya Rəssamlar İttifaqının üzvü, bu ölkənin Əməkdar Rəssamı Aleksandr Pokrovskinin də rəsm əsərləri var.
Layihə iştirakçıları mayın 2-dən Bakıdadırlar. Sərgidəki əsərlərin hamısı yalnız 5-6 gün ərzində ərsəyəgəlib. Burada gənc rəssamların 64 əl işi var. Sərgi iki həftə davam edəcək. Əsərlərdə əsasən Bakı Bulvarı, sahilyanı ərazi, İçərişəhər, tarixi abidələr, Bayraq Meydanı, Heydər Əliyev Mərkəzi, Heydər Əliyev Fondu əks olunub. Rəsm əsərləri yağlı boya ilə kətan və karton üzərinə işlənib. Əsərlər orijinallığı və rəng koloriti ilə diqqəti cəlb edir.
Uzunmüddətli təhsil innovasiya proqramı olan Səyyar İncəsənət Akademiyası Beynəlxalq Proqramlar Direktorluğunun layihəsidir. Layihə gənclərin mədəniyyət və incəsənət sahəsinə marağını artırmaq, şəxsiyyətin yaradıcı imkanlarını üzə çıxarmaq üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

Поблагодарив Фонд Гейдара Алиева за поддержку в проведении выставки, заслуженный деятель искусств России, директор Директората международных программ Татьяна Шумова выразила удовлетворение своим пребыванием в Баку. Она отметила, что выставка молодых российских художников-участников проекта Международной академии передвижного искусства внесет вклад в дальнейшее развитие гуманитарных связей между двумя странами.
Затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и гости ознакомились с выставкой. В выставке, организованной Фондом Гейдара Алиева, министерствами иностранных дел и культуры России, Российским фондом культуры и Директоратом международных программ, принимают участие 8 молодых художников, обучающихся в Международной академии передвижного искусства. Кроме того, на выставке представлены картины члена Союза художников России, заслуженного художника России Александра Покровского.
Участники проекта со 2 мая находятся в Баку. Все представленные на выставке произведения были созданы всего за 5-6 дней. Здесь демонстрируются 64 работы молодых художников. Выставка продлится две недели. В произведениях отражены, в основном, Бакинский бульвар, прибрежная территория, Ичеришехер, исторические памятники, площадь Флага, Центр Гейдара Алиева, Фонд Гейдара Алиева. Картины нарисованы маслом на холсте и картоне. Привлекают внимание оригинальность и цветовой колорит работ.
Являющаяся долгосрочной инновационной образовательной программой Академия передвижного искусства – это проект Директората международных программ. Проект предусматривает осуществление комплексных мер для повышения интереса молодежи к культуре и искусству, выявления творческих возможностей личности.