İtaliyanın paytaxtı Roma şəhərində dünyanın 45 ölkəsindən gəlmiş 350 azərbaycanlı gəncin, eləcə də İtaliyanın aparıcı gənclər təşkilatlarını təmsil edən 20 gənc liderin iştirakı ilə Xaricdə Təhsil Alan və Məzun Olmuş Azərbaycanlı Gənclərin (ASAIF) Beynəlxalq Forumu keçirilib.
Forum çərçivəsində Dialoq və Əməkdaşlıq uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumu (DƏ-İKGF) Layihələr Departamentinin rəhbəri Sevinc İskəndərova son illər ərzində "Xocalıya Ədalət" beynəlxalq informasiya kampaniyası haqqında geniş təqdimatla çıxış edib.
İskəndərova öz çıxışında kampaniyanın əldə etdiyi uğurlardan bəhs edib, xüsusilə, xaricdə təhsil alan azərbaycanlı gəncləri Qarabağ həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və kampaniyanın işində fəal olmağa çağırıb.
"Xocalıya Ədalət" beynəlxalq informasiya kampaniyası DƏ-İKGF Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Koordinatoru Leyla Əliyeva tərəfindən irəli sürülüb, hazırda dünyanın 35-dən çox ölkəsində faciənin mənəvi və hüquqi-siyasi tanınmasına yönəldilib.

В рамках форума ASAIF в Риме была организована презентация о деятельности международной кампании "Справедливость для Ходжалы", Севиндж Искендеровой, главой департамента Проектов Молодежного Форума ОИС за Диалог и Сотрудничество.
В своем выступлении Севиндж Искендерова выразила свои мнения по организации работы молодежи и студентов в доведении до мировой общественности правды о Карабахе, и призывала их принять активное участие в деятельности кампании.
В форуме ASAIF приняли участие 350 представителей азербайджанской молодежи из 45 стран, а также более 20 представителей итальянской молодежи от различных молодежных организаций.
Международная информационная кампания "Справедливость для Ходжалы" инициирована Лейлой Алиевой, Вице-президентом Фонда Гейдара Алиева и Генеральным координатором по Межкультурному Диалогу МФ ОИС. В настоящее время кампания, направленная на достижение политико-правовой и моральной оценки трагедии со стороны мирового сообщества, реализуется сотнями активистов в более чем 35-ти странах мира.