Tədbirdə çıxış edən Vyana İncəsənət Tarixi Muzeyinin sərgilərin idarə olunması şöbəsinin rəhbəri Kristian Hölzl bu sərginin Vyanada açılmasından məmnun olduğunu bildirib.
Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edib. Azərbaycanın tarixi və zəngin mədəniyyəti barədə danışan Leyla Əliyeva müsəlman aləmində ilk qız məktəbi Azərbaycanda yarandığını, Şərqdə ilk demokratik respublikanın Azərbaycanda qurulduğunu, Şərqdə ilk operanın bizim ölkəmizdə səhnələşdirildiyini xatırladıb. “Azərbaycanın paytaxtı Bakı müasirlik və qədimliyin sintezidir” - deyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti məhz buna görə də bu şəhərin bütün dövrlərdə insanlar üçün maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Leyla Əliyeva “Baku” jurnalının fəaliyyətindən danışıb, bu jurnalın Azərbaycanın təbliğinə xüsusi diqqət göstərdiyini bildirib. O, sərginin əhəmiyyətindən də söz açıb: “Əziz dostlar! Sənət, mənim həmişə həssaslıqla yanaşdığım sahədir. Mən çox şadam ki, bu sərgi Azərbaycandan olan istedadlı rəssamlara öz əsərlərini dünyaya nümayiş etdirmək üçün imkan yaradır. Bu sərgidə 21 rəssamın 100-dən çox əsəri təqdim olunur. Bura rəsm əsərləri, video instalyasiyalar, heykəllər və fotoşəkillər daxildir. Biz artıq bu sərgini Avropanın 5 paytaxtında - Londonda, Parisdə, Berlində, Moskvada və Romada təşkil etmişik. Şübhəsiz burada, Vyanada, qədim tarixə malik bu gözəl şəhərdə olmaqdan biz çox məmnunuq. Düşünürəm ki, bu şəhər Avropanın mühüm mədəni sütunlarından biridir”.
Sərginin kuratoru Erve Mikaelof Avropanı gəzən bu sərginin Avstriyanın paytaxtı Vyanada açılmasından məmnun olduğunu deyib, sərginin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra “Bakıya uçuş: Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisi ilə tanışlıq olub.
Sərgidə Altay Sadıxzadənin, Leyla Əliyevanın, Müseyib Əmirovun, Adil Yusifin, Zərnişan Yusifin, Əliyar Əlimirzəyevin, Rəşad Ələkbərovun və başqalarının əsərləri nümayiş olunur. Sərgidəki əsərlərdə incəsənətin, dövrümüzün aktual mövzularına toxunulur, eksperimental yanaşmalardan istifadə edilir.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the inauguration ceremony.
Delivering a speech at the event, head of the exhibitions’ management department of the Vienna Art History Museum Christian Holz expressed gratitude for the inauguration of this exhibition in Vienna.
Leyla Aliyeva addressed the ceremony. Talking of Azerbaijan’s history and rich culture, Leyla Aliyeva noted that the first girls’ school in the Muslim Orient was opened in Azerbaijan, the first democratic republic in the Orient was built in Azerbaijan and the first opera in the Orient was staged in Azerbaijan. Saying “Baku, the capital of Azerbaijan, is a synthesis of modernity and antiquity”, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation underlined that just for this reason Baku has been interesting for people in all periods.
Leyla Aliyeva talked of the “Baku” magazine’s activity and said this magazine has been showing special attention towards Azerbaijan’s promotion. She talked also about the exhibition’s significance: “Dear Friends! I’ve always approached art delicately. I’m very pleased this exhibition gives a chance to talented artists from Azerbaijan to demonstrate their works to the world. Over 100 works by 21 artist are being presented at this exhibition. They include paintings, video recordings, statues and photos. We have already organized this exhibition in 5 capitals of Europe – London, Paris, Berlin, Moscow and Rome. Beyond doubt, we are very pleased to be here, in Vienna, a nice city with old history. I think this city is one of the significant cultural columns of Europe.”
Exhibition’s curator Erve Michaeloff said she was pleased that this exhibition was opened in Austrian capital Vienna, and wished success to the exhibition’s work.
Then the guests acquainted themselves with the exhibition “Flight to Baku: Modern Art of Azerbaijan”.
Works by Altay Sadykhzadeh, Leyla Aliyeva, Museib Amirov, Adil Yusif, Zarnishan Yusif, Aliyar Alimirzayev, Rashad Alakbarov and others are displayed at the exhibition. In the works displayed at the exhibition, themes of art and our period’s pressing issues are touched upon, and experimental approach is employed.