Tədbirdə çıxış edən Vyana İncəsənət Tarixi Muzeyinin sərgilərin idarə olunması şöbəsinin rəhbəri Kristian Hölzl bu sərginin Vyanada açılmasından məmnun olduğunu bildirib.
Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edib. Azərbaycanın tarixi və zəngin mədəniyyəti barədə danışan Leyla Əliyeva müsəlman aləmində ilk qız məktəbi Azərbaycanda yarandığını, Şərqdə ilk demokratik respublikanın Azərbaycanda qurulduğunu, Şərqdə ilk operanın bizim ölkəmizdə səhnələşdirildiyini xatırladıb. “Azərbaycanın paytaxtı Bakı müasirlik və qədimliyin sintezidir” - deyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti məhz buna görə də bu şəhərin bütün dövrlərdə insanlar üçün maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Leyla Əliyeva “Baku” jurnalının fəaliyyətindən danışıb, bu jurnalın Azərbaycanın təbliğinə xüsusi diqqət göstərdiyini bildirib. O, sərginin əhəmiyyətindən də söz açıb: “Əziz dostlar! Sənət, mənim həmişə həssaslıqla yanaşdığım sahədir. Mən çox şadam ki, bu sərgi Azərbaycandan olan istedadlı rəssamlara öz əsərlərini dünyaya nümayiş etdirmək üçün imkan yaradır. Bu sərgidə 21 rəssamın 100-dən çox əsəri təqdim olunur. Bura rəsm əsərləri, video instalyasiyalar, heykəllər və fotoşəkillər daxildir. Biz artıq bu sərgini Avropanın 5 paytaxtında - Londonda, Parisdə, Berlində, Moskvada və Romada təşkil etmişik. Şübhəsiz burada, Vyanada, qədim tarixə malik bu gözəl şəhərdə olmaqdan biz çox məmnunuq. Düşünürəm ki, bu şəhər Avropanın mühüm mədəni sütunlarından biridir”.
Sərginin kuratoru Erve Mikaelof Avropanı gəzən bu sərginin Avstriyanın paytaxtı Vyanada açılmasından məmnun olduğunu deyib, sərginin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra “Bakıya uçuş: Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisi ilə tanışlıq olub.
Sərgidə Altay Sadıxzadənin, Leyla Əliyevanın, Müseyib Əmirovun, Adil Yusifin, Zərnişan Yusifin, Əliyar Əlimirzəyevin, Rəşad Ələkbərovun və başqalarının əsərləri nümayiş olunur. Sərgidəki əsərlərdə incəsənətin, dövrümüzün aktual mövzularına toxunulur, eksperimental yanaşmalardan istifadə edilir.

Выступивший на церемонии открытия руководитель отдела управления выставками Венского Музея истории искусств Кристиан Хельзл выразил удовлетворение открытием этой выставки в столице Австрии.
Лейла Алиева выступила на церемонии. Говоря об истории и богатой культуре Азербайджана, Лейла Алиева отметила, что в Азербайджане была открыта первая в мусульманском мире школа для девочек, создана первая демократическая республика на Востоке, поставлена первая на Востоке опера. «Столица Азербайджана - Баку является синтезом современности и древности», - сказала вице-президент Фонда Гейдара Алиева, подчеркнув, что именно этим город всегда вызывал интерес у людей.
Лейла Алиева рассказала о деятельности журнала «Баку», отметила, что это издание уделяет особое внимание пропаганде Азербайджана. Отметив значение выставки, вице-президент Фонда Гейдара Алиева сказала:
- Дорогие друзья! Искусство - это область, к которой я всегда относилась трепетно. Я очень рада, что эта выставка позволяет талантливым художникам из Азербайджана продемонстрировать миру свои работы. На этой выставке представлено свыше 100 произведений 21 художника. Сюда входят живопись, видеоинсталляции, скульптуры и фотографии. Мы уже организовали эту выставку в пяти европейских столицах - Лондоне, Париже, Берлине, Москве и Риме. Конечно, мы очень рады находиться в Вене – этом прекрасном городе с древней историей. Считаю, что этот город является одним из важных культурных столпов Европы.
Куратор выставки Эрве Микаэлофф сказал, что удовлетворен открытием в столице Австрии - Вене этой выставки, обошедшей Европу, пожелал успехов ее работе.
Затем состоялось знакомство с выставкой «Полет в Баку: Современное азербайджанское искусство».
Демонстрируемые на выставке произведения Алтая Садыхзаде, Лейлы Алиевой, Мусеиба Амирова, Адиля Юсифа, Зарнишан Юсиф, Алияра Алимирзоева, Рашада Алекберова и других привлекают посетителей своим стилем. В экспонируемых работах затрагиваются актуальные темы нашего времени, используются экспериментальные подходы.