İsrailin Afula şəhərində “Xocalıya ədalət” fotosərgisi açılıb
Aprelin 11-də “Beyt Poznak” mədəniyyət mərkəzində o günlərin dəhşətli hadisələrini əks etdirən fotosərgi açılıb. Sərginin açılışı mərasimində Afula şəhərinin meri Avi Elkabets, merin müavini Boris Yudis, ictimai təşkilatların başçıları, şəhərdəki ən müxtəlif həmvətənlər cəmiyyətlərinin nümayəndələri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Tədbiri açan “AZİZ” Assosiasiyası yanında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salman Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən o gecənin dəhşətlərindən danışıb.
Afula Bələdiyyə Şurasının başçısı Avi Elkabets öz çıxışında Xocalı faciəsindən çox kədərləndiyini və qəzəbləndiyini bildirib, informasiya verdiyinə və fotosərgini onun şəhərində keçirdiyinə görə “AZİZ” Assosiasiyasına təşəkkür edib.
Afula şəhəri merinin müavini Boris Yudis şəhərdə və bütövlükdə İsraildə Azərbaycan həmvətənləri cəmiyyətinin aktiv fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “AZİZ” Assosiasiyası İsraildə ən nüfuzlu və fəal ictimai təşkilatlardan biridir.
Afula sakini Tofiq Əlibəyovun çıxışı böyük maraq doğurub. O, Dağlıq Qarabağ müharibəsi zamanı erməni quldurları tərəfindən öldürülmüş oğlundan danışıb.
“İsrail-Azərbaycan” Assosiasiyasının baş direktoru Lev Spivak tədbirdə iştirak etdiklərinə görə hamıya minnətdarlığını bildirib. L.Spivak Azərbaycan icmasına daim diqqət yetirdiyinə görə Afula şəhərinin merinə və onun müavininə təşəkkür edib.

Демонстрация фотографий, отображающих события тех страшных дней, открылась 11 апреля в культурном центре «Бейт Познак». На церемонии открытия выставки присутствовали мэр города Афулы Ави Элькабец, заместитель мэра Борис Юдис, главы общественных организаций, представители самых разных землячеств, населяющие город, журналисты.
Открывая мероприятие, директор Азербайджанского культурного центра при ассоциации «АЗИЗ» Егяна Сальман рассказала о нагорно-карабахском конфликте и о событиях страшной ночи с 25 на 26 февраля 1992 года в городе Ходжалы.
Глава муниципального совета Афулы Ави Элькабец в своем выступлении выразил глубокую скорбь и негодование по поводу трагедии в Ходжалы и поблагодарил ассоциацию «АЗИЗ» за информацию и проведение фотовыставки в его городе.
Заместитель мэра города Афула, Борис Юдис отметил активную деятельность азербайджанского землячества в городе и в целом в Израиле. По его словам, ассоциация «АЗИЗ» является одной из самых авторитетных и активных общественных организаций в Израиле.
Большой интерес вызвало выступление жителя Афулы Тофика Алибекова, который рассказал о своем сыне, павшем от рук армянских бандитов во время нагорно-карабахской войны.
Генеральный директор ассоциации «Израиль-Азербайджан» Лев Спивак поблагодарил всех присутствующих за участие в мероприятии. Л.Спивак выразил благодарность мэру города Афула и заместителю мэра за постоянное внимание к азербайджанской общине.