İsrailin Afula şəhərində “Xocalıya ədalət” fotosərgisi açılıb
Aprelin 11-də “Beyt Poznak” mədəniyyət mərkəzində o günlərin dəhşətli hadisələrini əks etdirən fotosərgi açılıb. Sərginin açılışı mərasimində Afula şəhərinin meri Avi Elkabets, merin müavini Boris Yudis, ictimai təşkilatların başçıları, şəhərdəki ən müxtəlif həmvətənlər cəmiyyətlərinin nümayəndələri, jurnalistlər iştirak ediblər.
Tədbiri açan “AZİZ” Assosiasiyası yanında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salman Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən o gecənin dəhşətlərindən danışıb.
Afula Bələdiyyə Şurasının başçısı Avi Elkabets öz çıxışında Xocalı faciəsindən çox kədərləndiyini və qəzəbləndiyini bildirib, informasiya verdiyinə və fotosərgini onun şəhərində keçirdiyinə görə “AZİZ” Assosiasiyasına təşəkkür edib.
Afula şəhəri merinin müavini Boris Yudis şəhərdə və bütövlükdə İsraildə Azərbaycan həmvətənləri cəmiyyətinin aktiv fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “AZİZ” Assosiasiyası İsraildə ən nüfuzlu və fəal ictimai təşkilatlardan biridir.
Afula sakini Tofiq Əlibəyovun çıxışı böyük maraq doğurub. O, Dağlıq Qarabağ müharibəsi zamanı erməni quldurları tərəfindən öldürülmüş oğlundan danışıb.
“İsrail-Azərbaycan” Assosiasiyasının baş direktoru Lev Spivak tədbirdə iştirak etdiklərinə görə hamıya minnətdarlığını bildirib. L.Spivak Azərbaycan icmasına daim diqqət yetirdiyinə görə Afula şəhərinin merinə və onun müavininə təşəkkür edib.

The photo-exhibition was opened on April 11 at the “Beyt Poznak” Cultural Centre reflecting the horrible events of those days. Mayor of the city of Afula Avi Elkabetes, deputy Mayor Boris Yudis, heads of public organizations, representatives of the most different fellow-citizens associations and journalists attended the inauguration of the exhibition.
Opening the event, Director of the Azerbaijan Cultural Centre under “AZIZ” Association Yegane Salman talked of the Daghlyg Garabagh conflict, the horrors of the night from 25th to 26th February.
Head of the Afula Municipal Council Avi Elkabets said in his speech he was very much saddened by and got angry with the Khojaly tragedy, and thanked “AZIZ” Association for the provision of information and holding the photo-exhibition in his city.
Mayor the Afula city Boris Yudis emphasized the activity of the Azerbaijani fellow-citizens in the city and in Israel as a whole. According to him, “AZIZ” Association is one of the most influential and active public organizations.
Speech by resident of Afula city Tofig Alibayov aroused much interest. He talked of his son, who had been killed by Armenian forces during the Daghlyg Garabagh war.
General Director of the Israel-Azerbaijan Association Lev Spivak thanked all participants of the event. L.Spivak also thanked the Mayor and deputy Mayor of the city of Afula for continuous attention to the Azerbaijani community.