Kataloqun ilk səhifəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Bakıda dünya şöhrətli Amerika rəssamının sərgisinə dair bağlı fikirləri yer alıb.
Azərbaycanın qədim tarixi, adət-ənənələri ilə seçilən ölkə olduğunu xatırladan Leyla Əliyeva bildirir ki, burada müxtəlif mədəniyyətlər, Şərqlə Qərb sivilizasiyası, tarixlə müasirlik bir-birinə qovuşur, qədim ənənələri olan Azərbaycan bu gün həm də müasir incəsənət ölkəsi kimi tanınır.
Leyla Əliyeva son vaxtlar Bakının bir çox beynəlxalq tədbirlərə, müxtəlif sahələri əhatə edən konfrans, festival və yarışmalara ev sahibliyi etməsinə diqqət çəkir: “Bu dəfə isə Bakı daha bir əlamətdar hadisə ilə diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanda, Heydər Əliyev Mərkəzində ilk dəfədir ki, modern rəssamlıq tarixinə adını həkk etmiş Endi Vorholun əsərlərinin sərgisi keçirilir.
Tarixi ənənələri, mədəni irsimizi yaşadan Heydər Əliyev Mərkəzi bu gün müasir incəsənət layihələri ilə yanaşı, Şərq və Qərb mədəniyyəti arasında körpünün, yaranmasına, Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin dünyaya, eyni zamanda da dünya sivilizasiya nümunələrinin Azərbaycanda təbliğinə dəstək olur.
Bu baxımdan endi Endi Vorholun “Həyat, ölüm və gözəllik” sərgisi müasir incəsənəti tanıtmaq və yaşatmaq istiqamətində uğurlu layihədir.
Bir daha bütün sənətsevərləri bu sərginin keçirilməsi münasibəti ilə təbrik edirəm və inanıram ki, incəsənət sahəsindəki bu tarixi hadisə sizdə xoş təəssüratla yadda qalacaq”.
Kataloqda Endi Vorhol Muzeyinin direktoru Erik Şinerin, sərginin kuratoru Cianni Merkurionun sərgiyə aid fikirləri də yer alıb.
Nəşrdə Endi Vorholun həyat və çoxtərəfli yaradıcılığı, onun simvolik obrazlarının mahiyyəti, portretləri, avtoportretləri, müəllifin əsərlərində həyat, ölüm və gözəllik mövzusu, pop-art kralının baxışları haqqında məlumatlar var.
Endi Vorholun əsərlərinin Azərbaycanda ilk dəfə təqdimatından yaşanan həyəcanını dilə gətirən muzeyin direktoru Erik Şinerin fikrincə sərgini ziyarət edənlər rəssamın kütləvi mədəniyyətə təsirini və “Amerika arzusuna” baxışlarını öyrənə biləcəklər. Sərgidə təkcə Endi Vorhol haqqında deyil, eyni zamanda, avanqard film, pop-art barədə də geniş məlumat əldə etmək mümkündür.
Sərginin təşkilinə görə Heydər Əliyev Mərkəzinə və Heydər Əliyev Fonduna təşəkkürünü bildirən kurator Cianni Merkurio əmindir ki, bu Mərkəz gələcəkdə bir çox mühüm tədbirlərə ev sahibliyi edəcək və Bakını müxtəlif mədəniyyətlərin kəsişdiyi bir mərkəzə çevirəcək.

A catalogue of the exhibition on the theme of "Life, Death and Beauty" was printed out
Thoughts of Leyla Aliyeva, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, about this exhibition of a world-renowned American artist have been given on the first page of the catalogue.
Mentioning that Azerbaijan was a country distinguished by its old history and traditions, Leyla Aliyeva says that different cultures, civilizations of the East and the West, the past and the present come together here, and with its old traditions, Azerbaijan is known today also as a country of modern art.
Leyla Aliyeva emphasized that recently Baku has hosted a number of international events, conferences covering various areas, as well as festivals and contests: “And this time Baku is on the focus of attention with another significant event. An exhibition of works by Andy Warhol, an artist, who has carved his name into the art history, is held for the first time in Azerbaijan, at the Heydar Aliyev Center.
Eternalizing our historic traditions and cultural image, the Heydar Aliyev Center, in addition to modern art projects, supports today building a bridge between the Eastern and Western cultures, popularization of the Azerbaijani culture and art in the world and samples of the world civilization in Azerbaijan.
From this standpoint, the exhibition of Andy Warhol “Life, Death and Beauty” is a successful project in terms of popularizing and eternalizing the modern art.
I would like to once more thank all art-lovers on the holding of this exhibition and I’m confident this historical cultural event  will have pleasant impression on you.”
The catalogue contains also thoughts of Director of the Andy Warhol Museum Eric Shiner and curator of the exhibition Gianni Mercurio about the exhibition.
The publication contains also information related to Andy Warhol’s life and multilateral creativity, the essence of his symbolic images, portraits, self-portraits, the theme of life, death and beauty in the author’s works, as well views of pop-art.
Talking of the excitement over the first presentation of Andy Warhol’s works in Azerbaijan, Director of the Museum Eric Shiner thinks those visiting the exhibition will have a chance to  learn the artist’s influence on mass culture and have comprehensive information about his views of an “American dream”.
Thanking the Heydar Aliyev Center and the Heydar Aliyev Foundation for the organization of the exhibition, curator Gianni Mercurio is confident that in future the Centre will host many significant events and turn Baku into a centre, where different cultures will come together.