Avstriyanın “Society” jurnalında “Bakıya uçuş” sərgisinə dair geniş məqalə dərc olunub
Vyananın İncəsənət tarixi müzeyində Azərbaycanın 21 müasir rəssamının əl işlərinin nümayiş olunduğu “Bakıya uçuş” sərgisi açılıb. “İncəsənət bütün dünya ilə danışmağa, insanlara ünsiyyət qurmağa, mədəniyyət və ənənələri beynəlxalq sərhədlər çərçivəsindən kənara çıxarmağa imkan verən universal bir dildir”. Bu sözləri, Vyananın İncəsənət tarixi müzeyinə “Bakıya uçuş” sərgisini təşkil etmiş Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva deyib. Artıq Roma, Moskva, London və Parisdə təqdim olunmuş sərgi, xanım Əliyeva, layihənin kuratoru Herve Mikaeloff və muzeyin Sərgi bölməsinin rəhbəri Kristian Şults tərəfindən açıq elan edilib.
“Sənət, mənim həmişə həssaslıqla yanaşdığım sahədir. Mən çox şadam ki, bu sərgi Azərbaycandan olan istedadlı rəssamlara öz əsərlərini dünyaya nümayiş etdirmək üçün imkan yaradır. Vyanada, qədim tarixə malik bu gözəl şəhərdə olmaqdan biz çox məmnunuq. Bu şəhər Avropanın mühüm mədəni sütunlarından biridir”
- Leyla Əliyeva
Ölkənin yaradıcılıq ruhu
“Bakıya uçuş” sərgisində müasir Azərbaycanın 21 çağdaş rəssamının əl işləri nümayiş olunur. Kristian Şults ölkələr arasında əlaqələr barədə vurğulayarkən deyib: “Dərin köklərə malik ənənə və mədəniyyətə bağlı parlaq müasirlik Azərbaycanla Avstriyanı birləşdirən halqadır”.
Videodan fotoya, rəsmdən qrafik əl işlərinə qədər janrları əhatə edən sərgidəki incəsənət nümunələri öz cəlbediciliyi və fərqliliyi ilə insanı valeh edir. Karyerası ərzində, Londonda fəaliyyət göstərən “Louis Vuitton” moda imperiyasında çalışmış sərginin kuratoru, Herve Mikaeloff rəssamlarla görüş barədə olan təəssüratları və onların əl işlərindən əks olunan enerji barədə danışıb.
Cənab Mikaeloff Azərbaycan incəsənətinin ölkənin xüsusiyyətlərini necə əks etdirdiyini vurğulayıb. Bu Qərb incəsənəti meylləri ilə XX əsr Sovet avanqard təsirinin birləşmə nöqtəsidir. Sərgidə təmsil olunan rəssamların əl işlərindəki əsas mövzunu - Bakı haqqında xatirə, sərgüzəşt və ideyaların yenidən qiymətləndirilməsi təşkil edir. Bu onların yaşayıb-yaratdıqları doğma şəhərləridir. Azərbaycan paytaxtının təbiəti son illərdə əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib. Bu dəyişikliklər özünü incəsənətdə də əks etdirir.
Azərbaycan incəsənətinin çoxcəhətliliyi
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, “Bakı” jurnalı və Azərbaycanın Vyanadakı səfirliyinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində baş tutub. Bədii məsləhətçi cənab Emin Məmmədov bildirib ki, sərgi Azərbaycanın incəsənət sahəsində əldə etdiyi və xarici ölkələrdə nümayiş etdiriləcək ən yüksək nailiyyətləri özündə əks etdirir. Bu, təkcə müasir Azərbaycan rəssamlarının ölkədə baş verən dəyişiklikləri necə görməsini əks etdirmir, həm də xarici tamaşaçıları Azərbaycanın müasir imici ilə yaxından tanış edir.
Sərgidə təmsil olunan rəssamlardan biri olan Ağa Hüseynov 1991-ci ildə Nyu-Yorka mühacirət etmiş, bununla belə, Vətəni ilə sıx əlaqələri qoruyub saxlamışdır. Onun əl işləri, xüsusilə də, heykəltəraşlıq nümunələri SSRİ dövrünün həyatını əks etdirir. Ağa Hüseynovun hörülmə fiqurları və mexanizmləri SSRİ-nin rəsmi ideologiyasının mənasızlığını vurğulayır.
Sərgidə təmsil olunan ən yaşlı rəssamlardan biri Məmməd Mustafayevdir. 1948-ci il təvəllüdlü rəssamın əl işləri sovet dövründə nümayiş olunmuş və müəllif Azərbaycanın Əməkdar Rəssamı fəxri adına layiq görülmüşdür. Onun əl işləri yüngül və yer-əsaslı olması ilə seçilir. Səbəb isə, rəssamın istifadə etdiyi materiallardan qaynaqlanır. Misal olaraq, həm yüngül və həm də son dərəcə davamlılığı ilə seçilən bambuk ağacını göstərmək olar. “Bakıya uçuş” sərgisi üçün Mustafayev 2 stolüstü lampadan hazırlanmış əl işi yaratmışdır. Bu iş laxlayan 50 yaşlı kitab rəfini, yaxud kainatın 2 günəşli qəribə modelini xatırladır.
“Şərqdə ilk demokratik respublika Azərbaycanda qurulub. Müsəlman aləmində ilk qız məktəbi Azərbaycanda yaranıb, Şərqdə ilk opera bizim ölkəmizdə səhnələşdirilib. Azərbaycanın paytaxtı Bakı müasirlik və qədimliyin sintezidir”
Faiq Əhməd sərgidə 2 xüsusi heykəltəşlıq nümunəsi ilə təmsil olunur. Bunlar, abstrakt incəsənət və ənənəvi xalçaçılıq sənətinin kəsişməsini təcəssüm etdirir. 1982-ci ildə anadan olmuş gənc rəssam şəxsi bədii imzasını yaratmışdır. Bu imza 2007-ci ildə iştirak etdiyi 52-ci Venesiya Biennale Sərgisində bəyənilmişdir. Onun ən sevimli yanaşmalarından biri müasir abstrakt formalarla metal, yaxud əsrlərin dəbini özündən birləşdirən rəngarəng xalçaların əlaqələndirilməsidir. Bu, keçmiş əsrlərin ideyalarının müasir dövrə yol tapmasını əks etdirən metaforadır.

Fly To Baku – an exhibition featuring works by twenty-one contemporary artists from Azerbaijan – has opened at the Vienna Museum of Art History.
“Art is universal language that speaks to the whole world, helps people to communicate, and carries traditions and cultures beyond international frontiers”. This is the approach of Mrs Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation – the organisation which has brought the Fly To Baku exhibition of the Vienna Museum of Art History. Together with art curator Hervé Michailoff, and Christian Hölzl, head of the museum's Display section, Mrs Aliyeva opened the Fly To Baku exhibition – which has already been shown in Rome, Moscow, Berlin, London and Paris.
“I always took an interest in the arts – and so I am especially delighted that this exhibition gives talented artists from Azerbaijan the chance to show their work to the world. It's afforded us a wonderful opportunity to visit Vienna – another city with ancient origins. Vienna is one of the true cultural pillars of Europe.”
- Leyla Aliyeva
The country's creative spirit
Fly To Baku displays works by twenty-one contemporary artists from modern Azerbaijan. “The vibrant pulse of modernity, hitched to deep-rooted tradition and bound together by art – that's the link between Austria and Azerbaijan”, affirms Christian Hölzl when looking at parallels between the two countries.
The works in the exhibition are astounding in their allure and diversity, covering art genres from painting through to installations, from video and photo through to performance. Curator Hervé Michailoff, who career has included the Louis Vuitton fashion empire in London, spoke about his intense impressions after meeting the artists – and the energy which radiates from their work.
Mr Michailoff similarly stressed how the art of Azerbaijan mirrors the country's character. It's a meeting-point between trends in Western art, and influences of the C20th soviet avant-garde. Re-evaluating memories, experiences and ideas about Baku is an important theme for all of the artists represented in this exhibition – it's their native city, where they live and work. The nature of Azerbaijan's capital has altered considerably in recent years – these changes hold sway in the artwork on display.
The many facets of Azerbaijan's art
The exhibition was set up by a three-way partnership between the Heydar Aliyev Foundation, BAKU magazine, and the Azerbaijan Embassy in Vienna. Mr Emin Mamedov was the artistic consultant, who said that the exhibition represents the pinnacle of Azerbaijan's artistic achievement to be shown abroad at present. It not only shows how contemporary artists in Azerbaijan view the changes taking place in their homeland – it also familiarises foreign viewers with the contemporary image of Azerbaijan.
One artist represented in the show is Aga Husseinov – who emigrated to New York in 1991, but has retained close links with his homeland. His work – primarily sculptures – reflects life as it was in the USSR. His twisted figures and mechanisms mock the absurdity of the USSR's official ideology.
One of the older artists in the exhibition is Mamed Mustafaev, born in 1948, and whose work involves depicting architecture. His work was shown during the soviet era, and he was awarded the title of Decorated Artist of Azerbaijan. Mustafaev's works are distinguished by being both light and ground-rooted – due in part to the materials which the artists deploys in his work. One example is bamboo – simultaneously light-weight, yet remarkably durable. For Fly To Baku Mustafaev created a piece made from two table-lamps, that remind us in part of rather wobbly fifty-year-old bookcases, or a strange model of a universe with two suns.
“The first flowering of Oriental democracy was in Azerbaijan. It was in Azerbaijan that the first school for girls opened in the Islamic world – in Baku that the first opera written in an Oriental land was staged. Baku, Azerbaijan's capital is a synthesis of ancient and modern traditions.”
Faiq Akhmed presents two peculiar sculptures – a cross between abstract art and the traditional craft of carpet-weaving. A young artist, born in 1982, he's found his own distinctive artistic signature – which was already recognised in 2007 when his work was displayed in the 52nd Venice Biennale Exhibition. One of his favourite approaches is combining modern abstract forms and materials, such as metal, with richly-coloured carpets, woven in time-honoured fashion. It's a metaphor for how the ideas of past ages penetrate the present.