Avstriyanın “Society” jurnalında “Bakıya uçuş” sərgisinə dair geniş məqalə dərc olunub
Vyananın İncəsənət tarixi müzeyində Azərbaycanın 21 müasir rəssamının əl işlərinin nümayiş olunduğu “Bakıya uçuş” sərgisi açılıb. “İncəsənət bütün dünya ilə danışmağa, insanlara ünsiyyət qurmağa, mədəniyyət və ənənələri beynəlxalq sərhədlər çərçivəsindən kənara çıxarmağa imkan verən universal bir dildir”. Bu sözləri, Vyananın İncəsənət tarixi müzeyinə “Bakıya uçuş” sərgisini təşkil etmiş Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva deyib. Artıq Roma, Moskva, London və Parisdə təqdim olunmuş sərgi, xanım Əliyeva, layihənin kuratoru Herve Mikaeloff və muzeyin Sərgi bölməsinin rəhbəri Kristian Şults tərəfindən açıq elan edilib.
“Sənət, mənim həmişə həssaslıqla yanaşdığım sahədir. Mən çox şadam ki, bu sərgi Azərbaycandan olan istedadlı rəssamlara öz əsərlərini dünyaya nümayiş etdirmək üçün imkan yaradır. Vyanada, qədim tarixə malik bu gözəl şəhərdə olmaqdan biz çox məmnunuq. Bu şəhər Avropanın mühüm mədəni sütunlarından biridir”
- Leyla Əliyeva
Ölkənin yaradıcılıq ruhu
“Bakıya uçuş” sərgisində müasir Azərbaycanın 21 çağdaş rəssamının əl işləri nümayiş olunur. Kristian Şults ölkələr arasında əlaqələr barədə vurğulayarkən deyib: “Dərin köklərə malik ənənə və mədəniyyətə bağlı parlaq müasirlik Azərbaycanla Avstriyanı birləşdirən halqadır”.
Videodan fotoya, rəsmdən qrafik əl işlərinə qədər janrları əhatə edən sərgidəki incəsənət nümunələri öz cəlbediciliyi və fərqliliyi ilə insanı valeh edir. Karyerası ərzində, Londonda fəaliyyət göstərən “Louis Vuitton” moda imperiyasında çalışmış sərginin kuratoru, Herve Mikaeloff rəssamlarla görüş barədə olan təəssüratları və onların əl işlərindən əks olunan enerji barədə danışıb.
Cənab Mikaeloff Azərbaycan incəsənətinin ölkənin xüsusiyyətlərini necə əks etdirdiyini vurğulayıb. Bu Qərb incəsənəti meylləri ilə XX əsr Sovet avanqard təsirinin birləşmə nöqtəsidir. Sərgidə təmsil olunan rəssamların əl işlərindəki əsas mövzunu - Bakı haqqında xatirə, sərgüzəşt və ideyaların yenidən qiymətləndirilməsi təşkil edir. Bu onların yaşayıb-yaratdıqları doğma şəhərləridir. Azərbaycan paytaxtının təbiəti son illərdə əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib. Bu dəyişikliklər özünü incəsənətdə də əks etdirir.
Azərbaycan incəsənətinin çoxcəhətliliyi
Sərgi Heydər Əliyev Fondu, “Bakı” jurnalı və Azərbaycanın Vyanadakı səfirliyinin birgə əməkdaşlığı nəticəsində baş tutub. Bədii məsləhətçi cənab Emin Məmmədov bildirib ki, sərgi Azərbaycanın incəsənət sahəsində əldə etdiyi və xarici ölkələrdə nümayiş etdiriləcək ən yüksək nailiyyətləri özündə əks etdirir. Bu, təkcə müasir Azərbaycan rəssamlarının ölkədə baş verən dəyişiklikləri necə görməsini əks etdirmir, həm də xarici tamaşaçıları Azərbaycanın müasir imici ilə yaxından tanış edir.
Sərgidə təmsil olunan rəssamlardan biri olan Ağa Hüseynov 1991-ci ildə Nyu-Yorka mühacirət etmiş, bununla belə, Vətəni ilə sıx əlaqələri qoruyub saxlamışdır. Onun əl işləri, xüsusilə də, heykəltəraşlıq nümunələri SSRİ dövrünün həyatını əks etdirir. Ağa Hüseynovun hörülmə fiqurları və mexanizmləri SSRİ-nin rəsmi ideologiyasının mənasızlığını vurğulayır.
Sərgidə təmsil olunan ən yaşlı rəssamlardan biri Məmməd Mustafayevdir. 1948-ci il təvəllüdlü rəssamın əl işləri sovet dövründə nümayiş olunmuş və müəllif Azərbaycanın Əməkdar Rəssamı fəxri adına layiq görülmüşdür. Onun əl işləri yüngül və yer-əsaslı olması ilə seçilir. Səbəb isə, rəssamın istifadə etdiyi materiallardan qaynaqlanır. Misal olaraq, həm yüngül və həm də son dərəcə davamlılığı ilə seçilən bambuk ağacını göstərmək olar. “Bakıya uçuş” sərgisi üçün Mustafayev 2 stolüstü lampadan hazırlanmış əl işi yaratmışdır. Bu iş laxlayan 50 yaşlı kitab rəfini, yaxud kainatın 2 günəşli qəribə modelini xatırladır.
“Şərqdə ilk demokratik respublika Azərbaycanda qurulub. Müsəlman aləmində ilk qız məktəbi Azərbaycanda yaranıb, Şərqdə ilk opera bizim ölkəmizdə səhnələşdirilib. Azərbaycanın paytaxtı Bakı müasirlik və qədimliyin sintezidir”
Faiq Əhməd sərgidə 2 xüsusi heykəltəşlıq nümunəsi ilə təmsil olunur. Bunlar, abstrakt incəsənət və ənənəvi xalçaçılıq sənətinin kəsişməsini təcəssüm etdirir. 1982-ci ildə anadan olmuş gənc rəssam şəxsi bədii imzasını yaratmışdır. Bu imza 2007-ci ildə iştirak etdiyi 52-ci Venesiya Biennale Sərgisində bəyənilmişdir. Onun ən sevimli yanaşmalarından biri müasir abstrakt formalarla metal, yaxud əsrlərin dəbini özündən birləşdirən rəngarəng xalçaların əlaqələndirilməsidir. Bu, keçmiş əsrlərin ideyalarının müasir dövrə yol tapmasını əks etdirən metaforadır.

В австрийском журнале Society была опубликована статья о выставке "Fly to Baku"
Выставка «Fly to Baku», представляющая работы двадцати одного современного художника из Азербайджана, разместилась в венском Музее истории искусств.
«Искусство всего мира говорит на одном языке и устанавливает связь между людьми, традициями и культурами вопреки государственным границам», — такими словами Лейла Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева, поприветствовала гостей, собравшихся на открытии выставки «Fly to Baku» в венском Музее истории искусств. Совместно с куратором Эрве Микаэлоффом и заведующим выставочного отдела Музея истории искусств Кристианом Хёльцлем госпожа Алиева открыла в Вене выставку «Fly to Baku», ранее увенчавшуюся успехом в Риме, Москве, Берлине, Лондоне и Париже.
«Я всегда была неравнодушна к искусству, поэтому меня очень радует тот факт, что эта выставка дает возможность талантливым художникам из Азербайджана продемонстрировать миру свои работы. Для нас это стало прекрасным поводом посетить Вену, город с древней историей. Я думаю, что Вена — один из важнейших культурных столпов Европы».
Лейла Алиева
Творческий дух страны
На выставке «Fly to Baku» представлены работы двадцати одного выдающегося современного художника из Азербайджана. «Пульсирующий нерв современности и глубоко укоренившаяся традиция, связанные воедино искусством, — вот что роднит Азербайджан с Австрией», — утверждает Кристиан Хёльцль, проводя параллели между двумя государствами. Выставочные объекты, поражающие яркостью и разнообразием, охватывают жанры от живописи до инсталляций, от видео и фотоискусства до перформанса. Куратор Эрве Микаэлофф, в чьем послужном списке числится, в частности, дом моды «Луи Виттон» в Лондоне, говорит о сильном впечатлении от знакомства с художниками, об энергии, исходящей от их работ.
Он также подчеркивает, что искусство Азербайджана отражает характер страны. В нем чувствуются как западные тенденции, так и влияние советского авангарда начала XX века. Важной приметой, общей для всех участников выставки, является переосмысление воспоминаний, опыта и представлений, связанных с Баку — родным городом художников, в котором они живут и творят. За последние годы столица Азербайджана существенно преобразилась; эти изменения также отражены в выставочных работах.
Многогранность Азербайджанского Искусства
Выставка была организована при участии Фонда Гейдара Алиева, журнала «Баку» и посольства Азербайджана в Вене. В роли художественного консультанта выступил Эмин Мамедов. По его словам, речь идет о крупнейшей на данный момент выставке азербайджанского искусства за границей. Она демонстрирует зарубежным зрителям реакцию художников на перемены в родной стране, таким образом знакомя их с современным обликом Азербайджана.
В выставке участвовал, например, Ага Усейнов, в 1991-м году переехавший в Нью-Йорке, однако сохранивший тесную связь с отечеством. Его работы — в основном, скульптуры — посвящены жизни в бывшем Советском Союзе; причудливые фигуры и механизмы высмеивают напыщенность официальной идеологии.
Среди представителей более зрелого поколения — Мамед Мустафаев, родившийся в 1948-м году. Его творчество несет печать архитектурной мысли. Он выставлялся еще в советские времена и в 2001-м году был удостоен звания заслуженного художника Азербайджана. Проекты Мустафаева отличаются легкостью и в то же время приземленностью, что обусловлено, среди прочего, материалом, который мастер использует для своих работ. Это, к примеру, бамбук — невесомый и в то же время невероятно прочный. Для выставки «Fly to Baku» Мустафаев создал объект из двух настольных ламп, напоминающий одновременно шаткие книжные шкафы пятидесятых лет и загадочную модель вселенной с двумя солнцами.
«Первая восточная демократическая республика возникла в Азербайджане; здесь открылась первая в мусульманском мире школа для девочек; в Баку была поставлена первая опера Востока. Баку, столица Азербайджана, являет собою синтез современности и древних традиций».
Фаик Ахмед представил необычные скульптуры — сплав абстракционизма и традиционного ковроткачества. Молодой художник 1982-го года рождения нашел свой собственный творческий почерк, который был отмечен успехом уже в 2007-м году, на 52-й биеннале современного искусства в Венеции. Один из главных приемов Ахмеда — сочетание современных, абстрактных форм и материалов — в частности, металла — с пестрыми коврами, вытканными по традиционным образцам. Эта метафора показывает, как идеи прошлого проникают в настоящее.