Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası (IDEA-International Dialogue for Environmental Action) gənclərin ali məktəbdə qazandıqları nəzəri bilikləri təcrübədə tətbiqinə şərait yaratmaq, araşdırma qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək və onları peşəkar iş mühiti ilə tanış etmək məqsədi ilə təcrübə proqramının yeni mövsümünə başlayır.
Proqramda iştirak edən gənclər 5 iş günü, 4 saatlıq iş rejimində çalışmaqla müxtəlif ekoloji layihələrin hazırlanmasında, ekoloji tədbirlərin və aksiyaların keçirilməsində iştirak edəcək, təcrübə rəhbərlərinin nəzarəti altında müxtəlif ofis daxili işləri həyata keçirəcəklər.
Təcrübə proqramına 18-30 yaş arası olan, ekologiya, biologiya, coğrafiya, davamlı inkişaf, jurnalistika, ictimaiyyətlə əlaqələr, beynəlxalq münasibətlər, tərcüməçilik (Azərbaycan-ingilis, rus-ingilis) ixtisaslarından biri üzrə təhsil alan, Azərbaycan dilində mükəmməl danışa bilən, ingilis dilində sərbəst işləmək üçün bazaya malik olan (upper-intermediate level) gənclər qoşula bilərlər.
Təcrübə proqramına qoşulmaq üçün müraciət edən gənclərin seçimi başa çatdıqdan sonra onlara bir həftəlik təlimlər keçirilir. Təlimlər zamanı təcrübəçilərə kampaniyanın strukturu, iş sistemi və təcrübəçilərin məsuliyyətləri haqqında ətraflı məlumat verilir, ofis daxili qaydalar izah olunur.
Gənclər əsasən üç fəaliyyət istiqaməti üzrə təcrübə keçmək imkanına malik olacaqlar. Ətraf mühit və digər təbiət elmləri üzrə təhsil alan gənclər ekoloji layihələrin işlənib hazırlanması, ekoloji tədbirlərin təşkili və sair, jurnalistika, ictimaiyyətlə əlaqələr və beynəlxalq münasibətlər üzrə təhsil alan gənclər məqalələrin yazılması, mətbuat üçün açıqlamaların hazırlanması, rəsmi yazışmaların aparılması və sair, tərcüməçilik ixtisası üzrə təhsilini başa vurmuş və ya davam etdirən gənclər isə mətnlərin, mətbuat üçün açıqlamaların, məqalələrin və sairin tərcümələrini həyata keçirəcəklər.
Proqram sentyabrın 15-dən başlayacaq və 4 ay davam edəcək. Proqramı müvəffəqiyyətlə başa vuran gənclər müvafiq sertifikatlar əldə edəcəklər.
Proqramda iştirak etmək istəyən gənclər sentyabrın 5-dən gec olmayaraq CV və 300 sözdən çox olmayan mətni əhatə edən həvəs məktubunu “IDEA internship programme” adı altında [email protected] elektron poçt ünvanına göndərməlidirlər.
IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Kampaniyası 2011-ci il iyul ayının 12-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən başladılıb.

The IDEA Campaign is running its Experience Program again
The International Dialogue for Environment Action (IDEA) opens a fresh season of Experience Programs - to set up situations in which theoretical knowledge gained in colleges and universities can be put to practical experience. Students can hone their  research skills, and get experience of the professional business environment.
The young people who participate in the program will join in setting up ecological projects, spending four hours each day over five working days. The projects might be environmental events and activities, or internships under the supervision of experienced staff.
The program is open to young people aged 18 to 30, who are studying in the fields of ecology, biology, geography, sustainable development, journalism, public relations, international relations, translation (Azeri-English, Russian-English), and who have a perfect knowledge of the Azeri language, and a sufficient ability in English for independent work (Upper-Intermediate Level).
After completing the program, young people who have participated in the experience program will have the chance to attend weekly training sessions organised for them. The training will include information about company structure, work methods and the responsibilities of trainees, and the basis of internship places.
The young people will the chance to have an internship – usually in three areas of activity. Young people who are studying topics related to the environment and natural sciences will work on environmental projects, and the organisation of ecological activities. Students who are studying journalism, PR or international relations will write articles, prepare press releases, and carry out official correspondence. Young people who are studying as translators will be involved in translating text material, press releases, articles, and other publications.
The programs will begin on 15th September, lasting for four months. Participants who complete the program successfully will receive appropriate certificates.
Young people who are interested in taking part in these programes should send their Cvs, no later than 5th September 2013, with a covering email message of no less than 300 words, saying what interests them in these programs. The heading for the letter should be “IDEA internship programme”, and the email address for applications is [email protected].
The International Dialogue for Environmental Action was incepted on 12th June 2011 by the Vice-President of the Heydar Aliev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva.