Ekoloji sahədə gənclərin maarifləndirilməsini özünün əsas hədəflərindən biri kimi müəyyənləşdirən IDEA (International Dialogue for Environmental Action) kampaniyası hər il dünyada 25 sentyabr tarixində qeyd olunan “Ümumdünya dəniz günü” ilə əlaqədar “Dünyanın su hövzələrinin çirklənməsi kontekstində şirin su ehtiyatlarının azalması” mövzusunda interaktiv seminar keçirib.
Seminar Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında yerləşən IDEA Resurs Mərkəzində təşkil olunub. 20-dən artıq gəncin qatıldığı seminarda şirin su problemləri və problemlərin həlli yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Seminarda ekspert qismində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Ekologiya İdarəsinin rəis müavini Əflatun Həsənov iştirak edib. Mütəxəssis seminar iştirakçılarına bu problemin əhəmiyyəti və miqyası haqqında məlumat verib, gəncləri bu sahədə diqqətli olmağa çağırıb.
Bundan əlavə, ekspert son illərdə ölkəmizdə və dünyada bu problemin aradan qaldırılması üçün görülən işlər haqqında danışıb, seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

IDEA провела интерактивный семинар
Определив одной из основных своих целей информирование молодежи в области экологии, кампании IDEA (International Dialogue for Environmental Action) провела в связи с отмечаемым ежегодно 25 сентября «Всемирным днем моря» интерактивный семинар на тему «Сокращение резервов пресной воды в контексте загрязнения водных бассейнов мира».
Семинар прошел в IDEA RESOURCE CENTER, который расположен в Академии государственного управления при Президенте Азербайджана. В ходе семинара, в котором приняли участие свыше 20 представителей молодежи, были обсуждены проблемы сокращения резервов пресной воды в мире и идеи решения данной проблемы.
В роли эксперта на семинаре выступил заместитель главы Управления экологии Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики Афлатун Гасанов. Эксперт проинформировал участников о значимости и масштабах данной проблемы, призвал молодежь быть внимательными к этой сфере.
Кроме того, эксперт рассказал о мероприятиях, проводимых за последние годы в нашей стране и в мире с целью устранения данной проблемы, а также ответил на вопросы участников семинара.