Ekoloji sahədə gənclərin maarifləndirilməsini özünün əsas hədəflərindən biri kimi müəyyənləşdirən IDEA (International Dialogue for Environmental Action) kampaniyası hər il dünyada 25 sentyabr tarixində qeyd olunan “Ümumdünya dəniz günü” ilə əlaqədar “Dünyanın su hövzələrinin çirklənməsi kontekstində şirin su ehtiyatlarının azalması” mövzusunda interaktiv seminar keçirib.
Seminar Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında yerləşən IDEA Resurs Mərkəzində təşkil olunub. 20-dən artıq gəncin qatıldığı seminarda şirin su problemləri və problemlərin həlli yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Seminarda ekspert qismində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Ekologiya İdarəsinin rəis müavini Əflatun Həsənov iştirak edib. Mütəxəssis seminar iştirakçılarına bu problemin əhəmiyyəti və miqyası haqqında məlumat verib, gəncləri bu sahədə diqqətli olmağa çağırıb.
Bundan əlavə, ekspert son illərdə ölkəmizdə və dünyada bu problemin aradan qaldırılması üçün görülən işlər haqqında danışıb, seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.

Every year September 25 is celebrated as “World Marine Day”. In connection with this, IDEA campaign held an interactive seminar on “Reduction of the world pure water resources in the context of pollution of the world water basins”.
The seminar was held in the IDEA Resource Center which is situated at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. More than 25 youth participated in the seminar workshop. During the seminar, young participants discussed problems of pure water reduction and offered diverse kinds of ways for the solution of this problem.
Aflatun Hasanov, Deputy Chief of SOCAR Ecological Office, took part in the seminar as an expert. The expert helped the participants of the seminar to have a broad understanding of the importance of the problem.
Mr. Hasanov also gave a wide range of information on water pollution, its negative effects on our life, ways to protect water from pollution, wastewater treatment etc. Furthermore, the expert responded to questions addressed by the participants.
It should be emphasized that, IDEA campaign constantly holds such kind of educational activities to promote green thinking among youth.