Oktyabrın 1-də Heydər Əliyev Mərkəzində Xalq Rəssamı Tahir Salahovun “Əsrlərin qovşağında” adlı fərdi sərgisi açılıb. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgidə iştirak edib.
Sərgi haqqında məlumat verən Heydər Əliyev Mərkəzinin icraçı direktoru Anar Ələkbərov Mərkəzin son vaxtlar nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərin, simpoziumların, konfransların keçirildiyi məkana çevrildiyini bildirib. Mərkəzdə bir çox sərgilər də təşkil edilib. XX əsrin məşhur rəssamı Endi Vorholun Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Həyat, ölüm və gözəllik” sərgisini on mindən artıq insan ziyarət edib.
Tahir Salahovun fərdi sərgisinin açılması isə görkəmli fırça ustasının 85 illik yubileyinə təsadüf edir.
Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, Xalq Rəssamı, akademik Ömər Eldarov Tahir Salahovun yaradıcılıq üslubundan, dünya şöhrətli fırça ustasının Azərbaycan incəsənətinə verdiyi töhfələrdən danışıb.
Mərasim iştirakçılarına dərin təşəkkürünü bildirən Xalq Rəssamı Tahir Salahov belə bir məkanda sərgisinin təşkilindən həyəcan keçirdiyini, bunu özünə böyük şərəf bildiyini söyləyib: “Bu sərgini xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr edirəm. Çünki 2013-cü il ulu öndər Heydər Əliyev ilidir”.
Sərgidə məşhur fırça ustasının müxtəlif dövrlərdə, eləcə də son illərdə çəkdiyi 100-dən çox əsər nümayiş etdirilir. Onların sırasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin portreti, həmçinin Qara Qarayev, Dmitri Şostakoviç və Mstislav Rostropoviçin portretləri, “Sənə bəşəriyyət”, “Aydan”, “Neftçinin portreti”, “Alagöz – Şərq əfsanəsi”, “Aydan – Şərq ulduzu”, “Odlar yurdu” triptixi –“Atəşgah”, “Xəzər bu gün”, “Qız qalası” və digər məşhur əsərləri də yer alır. Sərgidə, həmçinin Tahir Salahovun ilk dəfə məhz Heydər Əliyev Mərkəzində sərgilənən işləri də var. Ekspozisiyada rəssamın həm tabloları, həm də rəsmlərinin xalça versiyası təqdim olunur.

1 октября в Центре Гейдара Алиева открылась персональная выставка народного художника Азербайджана Таира Салахова под названием «На стыке веков». Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева приняла участие в выставке.
Проинформировав гостей о выставке, исполнительный директор Центра Гейдара Алиева Анар Алекперов отметил, что центр за последнее время стал местом проведения авторитетных международных мероприятий, симпозиумов и конференций. В Центре были организованы и многие выставки. Состоявшуюся в Центре Гейдара Алиева выставку работ известного художника ХХ века Энди Уорхола «Жизнь, смерть и красота» посетили свыше 10 тысяч человек.
Открытие же персональной выставки Таира Салахова совпало с 85-летним юбилеем народного художника Азербайджана.
Ректор Государственной Академии художеств Азербайджана, народный художник, академик Омар Эльдаров рассказал о творческом стиле Таира Салахова, вкладе этого всемирно известного художника в развитие азербайджанского искусства.
Выразив глубокую признательность участникам церемонии, народный художник Таир Салахов, не скрывая своего волнения, отметил, что организация его выставки в этом центре - большая честь для него: «Я посвящаю эту выставку 90-летию со дня рождения нашего общенационального лидера Гейдара Алиева, ибо 2013 год - это год Гейдара Алиева».
На выставке демонстрируется более 100 произведений, созданных известным мастером кисти в различное время, в том числе за последние годы. Среди них портрет общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, портреты Гара Гараева, Дмитрия Шостаковича и Мстислава Ростроповича, а также такие известные произведения, как "Тебе, человечество", "Айдан", "Портрет нефтяника", "Алагез - Восточная легенда", "Айдан - Восточная звезда", триптих "Страна Огней" - "Атешгях", "Каспий сегодня" "Девичья башня" и другие. На выставке также есть работы Таира Салахова, которые впервые демонстрируются именно в Центре Гейдара Алиева. В экспозиции представлены как табло, так и ковровые версии произведений художника.