“Baku” jurnalının “Baku İnternational” adlanan ingilisdilli versiyasının Böyük Britaniyada çapdan çıxması münasibətilə Moskvada keçiriləcək təqdimat mərasimi ərəfəsində Rusiyanın İTAR-TASS agentliyində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, jurnalın baş redaktoru Leyla Əliyevanın mətbuat konfransı keçirilib.
İTAR-TASS agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman mətbuat konfransını açaraq Moskvada “Baku” adlı ictimai-siyasi jurnalın artıq bir neçə ildir nəşr olunduğunu bildirib. Jurnal çox populyardır və olduqca geniş oxucu auditoriyasına malikdir. Bu yaxınlarda jurnalın ingiliscə versiyasının birinci nömrəsi Londonda çapdan çıxıb.
Daha sonra Leyla Əliyeva çıxış edib: “Dörd il bundan əvvəl Rusiyada bu jurnal rus dilində çap edilməyə başlamışdır. Biz həmin jurnalda ölkəmiz haqqında, onun mədəniyyəti, incəsənəti barədə söhbət açırıq. O vaxtdan məndə bu jurnalın beynəlmiləl versiyasını yaratmaq barədə güclü arzu oyanmışdı”. Oktyabrın 4-də “Konde Nast” nəşriyyat evi ilə birlikdə “Baku” jurnalının ingilis dilində çap olunduğunu vurğulayan Leyla Əliyeva deyib: “İndi bu jurnalı təkcə Bakıda və Moskvada deyil, həmçinin Londonda, Parisdə, Berlində, Romada, Nyu-Yorkda və bir sıra başqa şəhərlərdə oxuyacaqlar. Jurnalın Rusiya versiyası ilə çoxları artıq tanışdır. Biz bu versiyada Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, qədim tarixi, heyrətamiz təbiəti barədə söhbət açırıq. Ən başlıcası, biz insanlar haqqında, Azərbaycanın görkəmli rəssamları, yazıçıları, şairləri və sadə insanlar – dünyanın hər yerində yaşayan azərbaycanlılar haqqında danışırıq. Bakılılar haqqında, Bakı ilə maraqlananlar, Bakını sevənlər, öz fikirlərini başqaları ilə bölüşə biləcək adamlar haqqında danışırıq. Ümid edirəm ki, jurnalın ingilis versiyası onun rus versiyasından heç də geri qalmır. Biz bu versiyaya da çox yaradıcılıqla yanaşmışıq. Burada incəsənət, moda və maraqlı şəxsiyyətlər haqqında çoxlu material vardır. Jurnal ildə dörd dəfə çapdan çıxacaq və ümid edirəm ki, uğurlu olacaqdır”.
Jurnalistlərin suallarını cavablandıran Leyla Əliyeva bildirib ki, Rusiyada Azərbaycanı çox yaxşı tanıyırlar və “Baku” jurnalını oxuyanlar nə aldıqlarını bilirlər: “İngilis versiyası ilə əlaqədar vəziyyət bir qədər fərqlidir, elə etmək lazım idi ki, bu jurnal məhz əcnəbilər üçün maraqlı olsun. Ona görə biz məsələyə yaradıcılıqla yanaşmağı qərara aldıq və yeni layihə yaratdıq. Belə ki, jurnalın üz qabığından və məzmunundan başlayaraq biz nə isə yeni bir şey yaratmağa çalışmışıq. Şəxsən mənim üçün bu, sadəcə jurnal deyil, bir növ incəsənətdir”.
Leyla Əliyeva qarşıdakı planlar barədə də söhbət açıb. Baş redaktor jurnalı bütün dünyada təqdim etmək niyyətində olduğunu söyləyib: “Birinci təqdimat oktyabrın 4-də Londonda keçirilmişdir, sabah jurnal Moskvada, “Multmedia Art Muzey”də, noyabrın 17-də Bakıda təqdim ediləcəkdir. Daha sonra Nyu-Yorkda, Berlində, Parisdə təqdimat mərasimləri keçiriləcəkdir. Əlbəttə, onu hər yerdə təqdim etmək vacibdir. Başqa dillərdə nəşr məsələsinə gəldikdə isə, hələlik bu barədə tələsməyəcəyik, çünki jurnalın ingilis versiyasının yaradılmasına dörd il vaxt sərf etmişik. Əgər biz onu sadəcə tərcümə etsəydik, əlbəttə, işimiz asan olardı. Lakin bu, tamamilə yeni konsepsiya, tamamilə yeni yanaşma və tamamilə fərqli auditoriyadır”.
Jurnalın ölkəyə turistlərin cəlb edilməsində rolunun olub-olması məsələsinə gəlincə, Leyla Əliyeva bildirib ki, nəşrin məqsədi turistləri cəlb etmək yox, Bakının tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, gözəlliyi barədə söhbət açmaq və bunları göstərməkdir: “Şəxsən mənim üçün Bakı qürur mənbəyidir və istərdim ki, Bakının necə gözəl olduğunu başqaları da görsünlər. Fikrimcə, bu, turizmin inkişafına da kömək edəcəkdir. Lakin buna təkcə jurnal deyil, ölkəmizin bütün uğurları və nailiyyətləri də kömək edir”.
Leyla Əliyeva yeni nəşrin hazırlanması və “Konde Nast” nəşriyyatı ilə uğurlu əməkdaşlıq barədə ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, jurnal rus dilində çapdan çıxdıqda və onun bütün dünyada yayılmasına çalışılan zaman çoxları bunu başa düşmür və sadəcə jurnaldakı şəkillərə baxırdı: “Əsas məqsəd bu idi ki, jurnal başqa ölkələrdə mövcud olsun və insanlar Azərbaycan haqqında daha çox bilsinlər. Jurnalın nəşri ilə məşğul olmaq çox maraqlıdır. Jurnal mənə böyük məmnunluq bəxş edir, çünki bu işə çox yaradıcı yanaşmaq lazımdır. Əlbəttə, mənim gözəl komandam var, biz bir-birimizi eşidirik, mən onların təcrübəsinə güvənirəm, lakin özüm də çoxlu ideyalar irəli sürməyə çalışıram. Bu jurnalı buraxmaq mənə böyük ləzzət verir. İngilisdilli versiya incəsənətlə, rəssamlarla daha çox bağlıdır. Bu jurnalda Breynvoş adlı yeni rəssam haqqında çox maraqlı bir məqalə vardır. Londonda onunla çoxları maraqlanır. Buna görə də biz bir layihə yaratdıq, rəssam bizim “Baku” jurnalı üçün məxsusi bir əsər çəkdi. Gələcəkdə də maraqlı, tanınmış rəssamları cəlb etməyi planlaşdırırıq. Hazırda Riç Simons Bakıdadır, orada layihələr üzərində işləyir. Jurnalın hər nömrəsi müəyyən mövzu ilə bağlı olacaqdır. Birinci nömrə od mövzusu ilə bağlıdır. Növbəti nömrə isə ağ rəng mövzusu ilə əlaqədar olacaqdır. Biz hər nömrə üçün Bakıdan dörd rəssam tapmağı planlaşdırırıq. Onlar məxsusi bu nömrə üçün müasir incəsənətlə bağlı art-layihələr yaradacaqlar. Bizdə istedadlı fotoqraflar da çoxdur. Məsələn, Tom Kreyq və feşn-çəkilişi icra etmiş Meri Fellous. Ümumiyyətlə, mən öz komandamdan çox razıyam, çünki onlar ideyanı dərhal başa düşdülər, onlar eyni cür fikirləşir və bütün bu işlərə yaradıcı yanaşırlar. Bu jurnalda hətta mənim də bir işim vardır”.
Həmvətənlərimizin “Baku” jurnalına münasibəti barədə sualı şərh edən Leyla Əliyeva onun azərbaycanlıların xoşuna gələcəyinə ümidini ifadə edib: “Çünki bizə çoxları müraciət edir. Biz onların hamısına jurnal göndəririk. Onlar həmin jurnalları oxuya və yaya bilərlər”.
“Baku” jurnalının ingilisdilli versiyasının təqdimatının Azərbaycanda “Eurovision” mahnı müsabiqəsi keçirilməsi ərəfəsində təşkil edilməsi ilə əlaqədar jurnalın yaradıcı kollektivinin planları barədə sualı cavablandıran Leyla Əliyeva deyib: “Biz həmin ay jurnalın rus versiyasını məxsusi olaraq yalnız “Eurovision” müsabiqəsinə həsr etməyə çalışacağıq. Bu, xüsusi buraxılış olacaqdır. Biz həmin buraxılışa da yaradıcı yanaşmaq, ola bilsin ki, hətta jurnalın üz qabığını, dizaynını dəyişmək və bütün nömrəni elə hazırlamaq fikrindəyik ki, Azərbaycana, “Eurovision” müsabiqəsinə gələn insanlar həmin jurnalda haraya getmək, öz vaxtını necə keçirmək barədə bütün zəruri informasiyanı tapa bilsinlər. Bu, Azərbaycan üzrə böyük bələdçi tipli bir nəşr olacaqdır, lakin həmin nömrə “Eurovision” müsabiqəsinə yaxın vaxtlarda çapdan çıxacaqdır”.
Baş redaktor sonda jurnalın əsas məqsədinin insanlar haqqında söhbət açmaq olduğunu söyləyib: “Mən bütün dünyada yaşayan bakılılar haqqında çox şey öyrənmişəm. Biz belə adamları tapır, onlar haqqında danışırıq. Onların məşhur olması vacib deyildir. Onlar ən adi insanlar ola bilər. Bu insanların öz həyat tarixçələri var və onlar bu barədə bölüşməyə hazırdırlar. Güman edirəm ki, jurnal məhz bununla insanların birləşməsinə və bir-biri haqqında öyrənməsinə kömək edəcəkdir”.

Opening the press conference, First Deputy Director General of ITAR-TASS News Agency Mikhail Gusman said a public-political magazine titled Baku has been published in Moscow for several years. The magazine is very popular and enjoys a lot of readers. The launch issue of the magazine’s English edition has recently been published in London.
In the new conference, Leyla Aliyeva said: ‘The Russian version of this magazine was published in Russia 4 years ago. In that magazine we talk about our country, about its culture and art. Since then, I was dreaming so much to release the international version of the magazine. ‘Baku’ magazine was created in English along with Condé Nast Publishing House on October 4. Now, this magazine will be available not in Baku and Moscow only, but also in London, Paris, Berlin, Rome, New York and some other cities.’
L.Aliyeva said: ‘Many already know the Russian version of the magazine. This version tells about the rich culture of Azerbaijan, its ancient history, about the amazing nature and, most importantly, about people - famous Azerbaijani artists, writers and just Azerbaijanis who live around the world. We talk about residents of Baku, about those who are interested in Baku, who love Baku, who can share views with others. I hope the English version of the magazine is as successful as the Russian version. We made a creative approach to this version too. There are a lot of materials here about art, fashion and interesting persons. The magazine will be published 4 times a year and I hope it will be successful.’
Mrs Aliyeva said Azerbaijan is well known in Russia and those reading ‘Baku’ magazine know what they buy. The Chief Editor said: ‘The situation concerning the English version is a bit different. We had to do so that this magazine could be interesting just for foreigners. So, we decided to be creative in this issue and launched a new project. Beginning from the magazine’s cover and content we have tried to create something new. To me, this is not just a magazine, but a kind of art.’
L.Aliyeva said she wants to present the magazine all over the world. ‘The first presentation took place October 4 in London. The magazine will be presented at the Multimedia Art Museum in Moscow tomorrow and in Baku November 17. Presentation ceremonies will also be held in New York, Berlin and Paris. Of course, it must be presented everywhere. Regarding the publication in other languages, we will not be in a hurry, as we have spent 4 years to develop the English version. It surely would be easy if we just translated that. But this is quite a new concept, new approach and different audience’, noted the Chief Editor of the magazine.
Leyla Aliyeva underlined the publication aims to not involve tourists, but to talk about and show Baku’s history, culture, art, beauty. She said: ‘To me, Baku is the source of pride and I would like others also to see how Baku is beautiful. I think it will contribute to the development of tourism too. But not only the magazine, all successes and achievements of our country contribute to this.’
The Heydar Aliyev Foundation VP informed of the development of the new publication and successful cooperation with Condé Nast. She said when the magazine was published in Russian and we wanted to distribute it across the globe, many were not understanding it and just seeing the pictures in the magazine. ‘The key goal was to have the magazine in other countries and provide much more to people about Azerbaijan. Dealing with the magazine’s publication is very interesting. The magazine gives me a huge pleasure, because this job demands a very creative approach. Of course, I have a nice team, we listen to each other, I rely on their experience, and at the same time I try to give a lot of ideas. I enjoy publishing this magazine.’
Mrs Leyla Aliyeva said: ‘The English version is much more related to art, artists. This magazine contains very interesting article about a new artist called Brainwash. Many are interested in him in London. For this reason, we created a project, and the artist created a special work for ‘Baku’ magazine. We plan to involve interesting, well-known artists in the future too. At the moment, Rich Simons is in Baku, working on the projects. Every issue of the magazine will be dedicated to a certain subject. The launch issue is about fire. The next one will be devoted to the color of white. We plan to find 4 artists from Baku for every issue. They will create art projects on the modern art specially for this issue. We have a lot of gifted photographers. For instance, Tom Craig and Mary Fellows, who has done the fashion shooting. I am very pleased of my team, as they immediately get the idea, think the same and have a creative approach to all these works. Even I have a job in this magazine.’
Answering the question on the attitude of Azerbaijanis to the magazine, L.Aliyeva said she hopes they like it. Because many apply to us and we send a magazine to all them. They may read and distribute those magazines.
Replying to the question about holding the presentation of the magazine’s English version on the eve of Eurovision to be held in Azerbaijan, Leyla Aliyeva said: ‘That month we will try to dedicate the Russian edition of the magazine specially to Eurovision. It will be a special edition. We are going to have a creative approach to that edition too, maybe to change the magazine’s cover, design and develop the whole issue so that people coming to Azerbaijan, to Eurovision have all necessary information about where to go, how to spend their time. It will be a kind of guide publication about Azerbaijan, but that issue will be released on the eve of Eurovision.’
Chief Editor Leyla Aliyeva stressed the major goal of the magazine is to talk about people. She said: ‘I have learned a lot about residents of Baku living across the world. We find such people and talk about them. It does not matter if they are famous or not. They may be the most ordinary people. These people have own life story and are ready to share it. I guess, just this way the magazine will help people come together and learn about each other.