Leyla Əliyeva Rus Pravoslav Kilsəsinin ali ordeninə layiq görülüb
Leyla Əliyeva mükafata Həştərxan şəhərində Müqəddəs Mələksima Knyaz Vladimirin abidəsinin ucaldılmasına göstərdiyi köməyə və Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyi ilə əlaqədar, həmçinin Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində çoxsaylı xidmətlərinə görə layiq görülüb.
Müqəddəs Apostola bərabər Knyaginya Olqa ordeni Rusiyanın xaç suyuna salınmasının 1000 illiyinin təntənəli şəkildə qeyd edilməsi ilə əlaqədar 1988-ci ildə təsis edilib. Qadınlar bu ordenlə kilsə, dövlət və ictimai sahələrdə göstərdikləri xidmətlərə görə mükafatlandırılır.
Daha əvvəl bu mükafata layiq görülmüş şəxslər arasında Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko, Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqa və Böyük Knyaginya Mariya Vladimirovna Romanova da var.

Leyla Aliyeva has been decorated with this order for her support to the erection of a monument to Grand Prince St. Vladimir, Equal-to-the-Apostles, in the city of Astrakhan, and on the occasion of the 1025thanniversary of Russia’s taking on the Christian faith, as well as numerous merits in strengthening the friendly relations between Russia and Azerbaijan.
The Order of Princes Olga, Equal-to-the-Apostles, has been instituted in 1988 on the occasion of celebrating the 1000thanniversary of Russia’s christening. Women are decorated with this order for their merits before the Church and state, as well as in public spheres.
Among those previously decorated with this order are also Chairperson of the Russian Federal Assembly’s Council of Federation Valentina Matvienko, former president of Latvia Vayra Vike-Freyberga and Grand Prince Maria Vladimirovna.