Leyla Əliyeva mükafata Həştərxan şəhərində Müqəddəs Mələksima Knyaz Vladimirin abidəsinin ucaldılmasına göstərdiyi köməyə və Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyi ilə əlaqədar, həmçinin Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində çoxsaylı xidmətlərinə görə layiq görülüb.
Müqəddəs Apostola bərabər Knyaginya Olqa ordeni Rusiyanın xaç suyuna salınmasının 1000 illiyinin təntənəli şəkildə qeyd edilməsi ilə əlaqədar 1988-ci ildə təsis edilib. Qadınlar bu ordenlə kilsə, dövlət və ictimai sahələrdə göstərdikləri xidmətlərə görə mükafatlandırılır.
Daha əvvəl bu mükafata layiq görülmüş şəxslər arasında Rusiya Federasiyası Federal Məclisinin Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko, Latviyanın sabiq Prezidenti Vayra Vike-Freyberqa və Böyük Knyaginya Mariya Vladimirovna Romanova da var.

Лейла Алиева удостоена высокого ордена Русской православной церкви
Лейла Алиева удостоена этой награды за помощь в установке памятника святому равноапостольному князю Владимиру в городе Астрахань и в связи с 1025-летием Крещения Руси, а также за многочисленные заслуги в сфере укрепления дружбы между Россией и Азербайджаном.
Орден святой равноапостольной княгини Ольги учрежден в 1988 году по случаю 1000-летия Крещения Руси. Этим орденом награждаются женщины за заслуги в деле церковного, государственного и общественного служения.
Ранее этим орденом были награждены председатель Совета федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко, экс-президент Латвии Вайра Вике-Фрейберга и великая княгиня Мария Владимировна Романова.