İyulun 10-da Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Yasamal rayonundakı 27 nömrəli uşaq bağçası əsaslı təmir və yenidənqurmadan sonra istifadəyə verilib. Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva təmir və yenidənqurmadan sonra bağçadakı şəraitlə tanış olublar.
Uşaq bağçasının əvvəlki və hazırkı görkəmini əks etdirən fotostendlə tanışlıq zamanı məlumat verildi ki, ötən əsrin əvvəllərində yaşayış evi kimi inşa olunan, 1930-cu ildən uşaq müəssisəsi kimi fəaliyyət göstərən bağçada əsaslı təmir və yenidənqurma işlərinə 7 ay əvvəl başlanılıb. Qəzalı və yararsız vəziyyətdə olan binanın özülü qısa zamanda bərkidilib, dam örtüyü, fasadı yenilənib, bağçanın 750 kvadratmetrlik ərazisi təmizlənib, ikimərtəbəli bina tamamilə yenidən qurulub. Səksən yerlik uşaq bağçasında balacaların təlim-tərbiyəsi və əyləncəsi üçün hər cür şərait yaradılıb. Həyətdə yeni attraksionlar, oturacaqlar quraşdırılıb, bağçanın istilik sistemi təzələnib. Burada 3-6 yaş arasında 4 qrup vardır. Uşaqların estetik zövqünü formalaşdırmaq üçün xüsusi musiqi və rəqs zalları yaradılıb. Balacalarla 8 tərbiyəçi məşğul olacaqdır.
Mehriban Əliyeva uşaqların qidalanması, onların tibbi müayinəsi ilə maraqlandı. Məlumat verildi ki, burada balacaların keyfiyyətli qidalanması üçün zəruri ərzaq məhsullarından ibarət menyu tərtib olunub. Bağçadakı yeməkxana, mətbəx, həmçinin tibb otağı, bütün yataq ləvazimatları yenilənib.
Sonra Heydər Əliyev Fondunun hədiyyəsi olan 2 soyuducu, 2 televizor və 2 xalça bağçaya təqdim olundu.
Görülən işlərdən razı qalan Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva bağçanın kollektivi ilə xatirə şəkli çəkdirdi.

10 июля после капитального ремонта и реконструкции открылся, расположенный в Ясамальском районе столицы, детский сад номер 27 исполнительной власти Баку. Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева посетили детское учреждение после ремонта и реконструкции, ознакомились с созданными в них условиями.
Во время знакомства с фотостендом, отражающим прежний и нынешний виды детского сада, было сообщено, что это здание было построено в начале прошлого века как жилой дом. С 1930 года здесь функционировало детское учреждение. Капитальный ремонт и реконструкция в детском саду начались 7 месяцев назад. За короткое время был укреплен фундамент здания, находившегося в аварийном и непригодном состоянии, обновлены кровля и фасад.
Территория детского сада площадью 750 квадратных метров была расчищена, двухэтажное здание полностью реконструировано. В 80-местном детском саду созданы все условия для обучения, воспитания и развлечения детей. Во дворе установлены новые аттракционы и скамейки, обновлена отопительная система. Здесь имеются четыре группы детей в возрасте от 3 до 6 лет. Для формирования у детей эстетического вкуса созданы специальные музыкальный и танцевальный залы. Малышами будут заниматься 8 воспитателей.
Мехрибан Алиева поинтересовалась питанием детей, их медицинским обслуживанием. Было сообщено, что составленное меню включает все необходимые для малышей продукты питания. Столовая, кухня, а также медицинская комната, постельные принадлежности в детском саду обновлены.
Затем детскому саду в подарок от Фонда Гейдара Алиева были переданы 2 холодильника, 2 телевизора и 2 ковра.
Выразив удовлетворение проделанной работой, Мехрибан Алиева и Лейла Алиева сфотографировались на память с коллективом детского сада.