Moskvada Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin dəstəyi ilə “İnterfaks” informasiya agentliyi tərəfindən nəşr edilmiş “Heydər Əliyev haqqında teleqraf mətni ilə” kitabının təqdimatı keçirilib. Təqdimat mərasimində Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, RF Ticarət-Sənaye Palatasının (TSP) prezidenti Yevgeni Primakov, Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının sektor müdiri Fuad Axundov iştirak ediblər.
Kitabda “İnterfaks” agentliyinin xəbər lentləri materialları əsasında Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 1990-2003-cü illərdəki çıxışları və bəyanatları toplanıb.
RF TSP prezidenti Yevgeni Primakov giriş sözündə “təkcə Azərbaycan miqyasında deyil, həm də dünya miqyasında böyük insan, dahi siyasi xadim və şəxsiyyət olan Heydər Əliyevin irsinin öyrənilməsi üçün mühüm tarixi sənəd” adlandırdığı bu kitabın nəşrinə yardımçı olmuş Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən onun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya təşəkkür edib.
Yevgeni Primakov dahi şəxsiyyətlə görüşləri barədə xatirələrini bölüşüb. O bildirib ki, Heydər Əliyev “çox geniş əhatəli, zəngin dünyagörüşünə malik, dərin təfəkkürlü bir insan” idi. Heydər Əliyev müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulması və inkişafı üçün çox böyük səy göstərməklə yanaşı, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üçün də mümkün olan hər şeyi edirdi. Y.Primakov əmindir ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin ilk illərində hakimiyyət sükanı Heydər Əliyevin əlində olsaydı, o, qan tökülməsinə və münaqişənin hərbi mərhələyə çatmasına yol verməzdi: “Böyük sürətlə inkişaf etməkdə olan müasir Azərbaycanın indi malik olduğu dəyərlər Heydər Əliyevin gərgin dövləti əməyinin bəhrəsidir. Müasir Azərbaycanın həyatın bütün sahələrində qazandığı böyük uğurlar onunla bağlıdır ki, ölkənin indiki Prezidenti İlham Əliyev Heydər Əliyevin xəttini inamla davam etdirir. Respublikada görülən işlər buna sübutdur. Bütün bunlar onu göstərir ki, İlham Əliyevin siyasəti Azərbaycanı daha böyük tərəqqiyə doğru aparır”.
Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğlu isə vaxtilə böyük siyasətdən uzaqlaşmağa məcbur edilmiş Heydər Əliyevin Vətənin çağırışına cavab olaraq yenidən geri döndüyünü, Azərbaycan xalqını, Azərbaycan dövlətçiliyini xilas etdiyini xatırladıb. P.Bülbüloğlu bildirib ki, Heydər Əliyev özünün çox böyük nüfuzu və intellekti sayəsində 1990-cı illərin əvvəllərində respublikada başlanmaqda olan vətəndaş müharibəsini və Ermənistan-Azərbaycan münaqişə zonasında hərbi əməliyyatları dayandırmağa müvəffəq olub: “O, suveren Azərbaycanın lideri ola bildi, bu, hər kəsin işi deyil”.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva ondan ötrü doğma olan bu insan haqqında səmimi sözlərə görə tədbirin iştirakçılarına və təşkilatçılarına təşəkkür edib, “İnterfaks” agentliyinin baş direktoru Mixail Komissara xüsusi minnətdarlığını bildirib. Leyla Əliyeva deyib ki, o, görkəmli dövlət xadimi və siyasi xadim Heydər Əliyev haqqında hələ çox kitabların yazılacağına əmindir: “Çünki onun həyat və fəaliyyəti tarixçilər və politoloqlar üçün təkcə nümunə deyil, həm də öyrənilməli mövzudur. “Heydər Əliyev haqqında teleqraf mətni ilə” kitabının xüsusi dəyəri və maraqlı olması onunla bağlıdır ki, bu kitabda məşhur siyasətçinin və görkəmli insanın ən dramatik dövrlərindən biri -1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş qanlı hadisələrlə əlaqədar dövrü təsvir edilir. O vaxt Heydər Əliyev öz xalqı ilə həmrəy olaraq, “İnterfaks” agentliyinə gəlmiş və tarixi bəyanatla çıxış etmişdir. Agentliyə təzyiq göstərilməsinə baxmayaraq, həmin bəyanat yayılmışdır. O dövr üçün bu, cəsarətli addım idi, xüsusən ona görə ki, sovet rəhbərliyi bu agentliyi bağlamağa və söz azadlığını boğmağa çalışırdı. Jurnalistlər riskə gedərək, bəyanatın tam mətnini dərc etmişlər. Heydər Əliyev “İnterfaks” jurnalistlərinin cəsarətini və prinsipiallığını çox yüksək qiymətləndirmişdi”.
“İnterfaks” agentliyi baş direktorunun birinci müavini Vyaçeslav Terexov Heydər Əliyevlə görüşlərindən, onunla ünsiyyətindən aldığı təəssüratları bölüşüb, bu görkəmli siyasətçinin və dövlət xadiminin şəxsiyyətinin nadirliyini vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidentinin İcra Aparatının sektor müdiri Fuad Axundov isə Heydər Əliyevin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini xatırladıb: “Ölkələrimiz arasında münasibətlərin müərəkkəbləşdiyi dövrdə müdrik siyasi xadimin uzaqgörənliyi bu münasibətləri yeganə düzgün yola – dostluq, qardaşlıq və mehriban qonşuluq yoluna çıxarmağa imkan verdi və bunun nəticələri indi görünür və hiss edilir”.
Leyla Əliyeva jurnalistlərin suallarına cavab verərkən Heydər Əliyev haqqında kitab yazmaq niyyətində olduğunu bildirib. Bu kitabda o, öz təkcə böyük siyasətçi deyil, həm də insanları sevən, onlara qarşı diqqət və qayğı göstərən dahi babası haqqında, onun ailə üzvləri üçün dayaq olmağı bacarması haqqında söhbət açmağa çalışacaq.
“Görkəmli adamların həyatı” seriyasında nəşr edilmiş “Heydər Əliyev” kitabının həmmüəllifi Viktor Andrianov Leyla Əliyevaya və onun şəxsində Heydər Əliyev Fonduna həmin seriyadan olan “İlham Əliyev” kitabının siqnal nüsxəsini bağışlayıb. Bu kitab Hüseynbala Mirələmovla birlikdə yazılıb. Ümumrusiya Azərbaycan Konqresi adından Leyla Əliyevaya Heydər Əliyevin rəssam Əsgər Məmmədov tərəfindən çəkilmiş portreti təqdim edilib.

Book ‘With telegraph text about Heydar Aliyev’, published by Interfax Agency due to support of Russia Office of Heydar Aliyev Foundation, was presented in Moscow. Head of Russia Office of Heydar Aliyev Foundation Leila Aliyeva, Azeri Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu, president of Trade-Industry Chamber of RF Eugenie Primakov, head of sector at Executive Office of Azerbaijani President Fuad Akhundov partook in the ceremony of presentation.
The book contains speeches and statements of national leader Heydar Aliyev made in 1990-2003 in base of news bands of Interfax Agency.
Calling the book ‘important historical document to study the heritage of Heydar Aliyev who was not in scale of Azerbaijan only but in world scale great man, genius political figure and person’ President of Trade-Industry Chamber of RF Eugenie Primakov Heydar Aliyev Foundation and head of its Russian Office Leila Aliyeva for helping publication of this book.
Sharing his memories on genius person E.Primakov said ‘Heydar Aliyev was a man of big and rich outlook on life and deep intellect. Except making great efforts for building and developing modern statehood of Azerbaijan Heydar Aliyev did everything possible to solve Armenia-Azerbaijan conflict. If Heydar Aliyev was in power from the very first days of Azerbaijan’s independence he would not let blood shedding and war reach military phase. Values current Azerbaijan, which is rapidly developing, has are fruits of hard trouble of Heydar Aliyev. Great successes modern Azerbaijan has gained in all spheres of life are linked to the fact that President of country Ilham Aliyev confidently continues Heydar Aliyev’s line. Works done in republic prove this. All this show that policy of Ilham Aliyev leads Azerbaijan towards greater progress’.
Azeri Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu said Heydar Aliyev who in due time was made leave big politics returned again in reply to call of the homeland and saved people and statehood of Azerbaijan. He noted due to his great prestige and intellect Heydar Aliyev prevented civil war that was going to begin in republic in early 1990s and military operations in Armenia-Azerbaijan conflict. ‘He managed to become leader of sovereign Azerbaijan, not everyone can do it’, the Ambassador said.
Head of Russia Office of Heydar Aliyev Foundation Leila Aliyeva Interfax Agency expressed gratitude to participants and organizers of the event for sincere words said about her native person, specially thanked director general of Interfax Agency Mikhail Komissar. She said many books will be written about outstanding statesman and political figure Heydar Aliyev. Because to historians and political scientists his life and action is not only sample but also a subject to study. Book ‘With telegraph text about Heydar Aliyev’ is specially valuable and interesting because the book gives one of most dramatic periods of famous politician and prominent person – period linked with bloody incidents committed in Baku on January 20, 1990. At the time, Heydar Aliyev, in solidarity with his people, came to Interfax Agency and made historical statement. Despite pressures on the Agency that statement was released. L.Aliyeva said ‘For the time it was a brave step, specially because the soviet leadership was trying to shutdown this agency and suppress freedom of speech. Taking a risk journalists published full text of statement. Heydar Aliyev very highly valued courage and fidelity to principle of Interfax Agency’.
First deputy director general of Interfax Agency Vyacheslav Terekhov talked of his impressions of meetings with Heydar Aliyev, valued this outstanding politician and statesman as unique person.
Head of sector at Executive Office of Azerbaijani President Fuad Akhundov said ‘Heydar Aliyev used to attach special importance to relationship of Azerbaijan and Russia. When relations of our countries got complicated foresight of the wise politician directed these relations to the only right way – friendship, brotherhood and kind neighborhood and its results are seemed and felt now’.
Answering questions of journalists Leila Aliyeva said she wants to write a book about Heydar Aliyev. In the book she will try to talk about her grandfather who was not only great politician but at the same time genius person loving and caring about people, supporting members of his family.
Coauthor of book ‘Heydar Aliyev’ from series ‘Life of outstanding persons’ Victor Andrianov presented Leila Aliyeva and in her person Heydar Aliyev Foundation a signal copy of book ‘Ilham Aliyev’ from the same series, which has been written with Huseynbala Miralamov. Leila Aliyeva was presented a portrait of Heydar Aliyev by artist Asger Mammadov on behalf of All-Russian Azeris Congress.