İki günlük konfransda müxtəlif ölkələrin dövlət qurumlarının, neft-qaz şirkətlərinin təmsilçilərindən, ekologiya sahəsində fəaliyyət göstərən alimlərdən və aparıcı mütəxəssislərdən ibarət 250 nəfərlik nümayəndə heyəti iştirak edir.
Konfransı açan ARDNŞ-in ekologiya üzrə vitse-prezidenti Rəfiqə Hüseynzadə tədnirin keçirilməsində əsas məqsədin regionun davamlı inkişafı üçün ətraf mühitin cari vəziyyətinin kompleks təhlilini vermək, ətraf mühitin müxtəlif komponentlərinin tədqiqində yeni üsul və texnologiyalardan istifadə təcrübəsini bölüşmək, ətraf mühitin mühafizəsi üzrə təkliflər işləyib hazırlamaq, yaxın on il üçün ətraf mühitin inkişaf dinamikasına dair proqnozlar vermək olduğunu bildirib.
Sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA-nın rəhbəri Leyla Əliyevanın konfrans iştirakçılarına müraciəti oxunub.
Müraciətdə deyilir:
“Hörmətli konfrans iştirakçıları!
“Neft sənayesində ətraf mühit məsələlərinə qlobal baxış” adlı beynəlxalq konfransın iştirakçılarını salamlamaqdan məmnunluq duyuram.
Qlobal ekoloji problemlər qlobal baxış tələb edir. Dünyada ekoloji problemlərin doğurduğu narahatlıq hər birimizi dərindən düşünməyə vadar edir. Təbiəti daha səmərəli, daha güclü mühafizə etmək üçün innovativ yanaşmalara daim ehtiyac duyulur.
IDEA ətraf mühitin mühafizəsi üçün beynəlxalq dialoq qurmağa çalışır. Təbiətə ziyan vurmamaq üçün ekoloji problemlərin həllinə “yaşıl düşüncə” ilə yanaşmanı və təbliğ etməni fəaliyyətimizin əsas prinsipi sayırıq.
Ətraf mühitin qorunması planetimizdə yaşayan müxtəlif insanların birləşdirici, ümumi həyat fəlsəfəsinə çevrilməlidir. IDEA ekoloji maarifləndirməni gücləndirmək üçün yeni layihələr üzərində işləyir. Planetimizin gələcək ekoloji vəziyyəti bugünkü nəslin düşüncəsindən asılı olaraq yaranacaqdır.
Şübhəsiz ki, ekologiya haqqında düşünmək gələcək haqqında düşünmək deməkdir. Baş verən demoqrafik dəyişikliklər, sənayenin genişlənməsi, insanların təbiətə təsirinin artması ekoloji məsuliyyəti dövrün əsas çağırışına çevirir. Ətraf mühitin mühafizəsinə diqqəti artırmaq üçün imkanlarımızı səfərbər etməliyik.
Çox şadam ki, bu konfrans qlobal ekoloji problemlərin həll yollarının müzakirəsi üçün yeni platforma açır.
Konfransın işinə uğurlar arzulayıram!
Hörmətlə,
Leyla Əliyeva,
Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyasının rəhbəri”.
Daha sonra ARDNŞ-in ətraf mühitin qorunması ilə bağlı gördüyü işlər haqqında videoçarx nümayiş etdirilib.
ARDNŞ-in prezidenti Rövnəq Abdullayev çıxışında ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən və görüləcək işlərdən danışıb. R.Abdullayev belə tədbirlərin neft-qaz sənayesinin yaratdığı ekoloji problemlərin həllində əhəmiyyətli rol oynayacağını bildirib.
Təməli ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan məqsədyönlü siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyən ARDNŞ-in prezidenti ətraf mühitin qorunması məsələlərinin Azərbaycan dövlətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb.
Bakı və Sumqayıt şəhərlərində ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində bir sıra layihələrin həyata keçirildiyini deyən R.Abdullayev belə tədbirlərin insanların ekoloji tərbiyəsində də mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Rövnəq Abdullayev Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalına layiq görülmüş bp-nin təhlükəsizlik və risk əməliyyatları üzrə vitse-prezidenti Robert Aleksandr Vatta mükafatı təqdim edib.
Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov son 10 ildə ölkəmizdə ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı böyük işlərin görüldüyünü deyib. Nazir bildirib ki, son 10 ildə Azərbaycanda 8 milli park yaradılıb, daha bir parkın yaradılması ilə bağlı işlər davam etdirilir. Mühafizə olunan ərazilərin sahəsi 400 min hektardan 1 milyon hektara çatdırılıb, milyonlarla ağac əkilib.
bp Qrupunun Əməyin Təhlükəsizliyi və Əməliyyat Riskləri, Risk, Təlim və Sağlamlıq, Əməyin Təhlükəsizliyi, Təhlükəsizlik, Ətraf Mühit bölməsinin rəhbəri Stiv Flinn Azərbaycanda ekoloji təhlükəsizliyin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndirib. O, ətraf mühitin qorunması məsələsində insanların üzərinə də böyük məsuliyyət düşdüyünü bildirib.
Böyük Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasının üzvü, “Global Counsel” təşkilatının sədri Peter Mandelson Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində mühüm rol oynadığını deyib.
Keçmiş sovet ölkələri arasında Azərbaycanın inkişafının daha çox diqqəti cəlb etdiyini deyən P.Mandelson nailiyyətlərin qazanılmasında uğurlu tərəfdaşlığın da payının olduğunu bildirib, ARDNŞ ilə bp arasında əməkdaşlığı nümunə göstərib.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsinə toxunan Böyük Britaniya parlamentinin üzvü yaxın gələcəkdə bu problemin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həll ediləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Tədbirdə neft sənayesində ətraf mühitin mühafizəsi üzrə ən yeni texnologiyanın tətbiqi və bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətlər, neft-qaz sənayesinin inkişafı, neft və neft məhsulları ilə çirklənmiş torpaqların reabilitasiyası, neft sənayesində yaranan tullantıların idarə olunmasına innovativ yanaşma və digər mövzular müzakirə olunub.

В двухдневной конференции принимает участие делегация в составе 250 человек, в которую входят представители государственных структур, нефтегазовых компаний различных стран, ученые и ведущие специалисты, работающие в области экологии.
Открывшая конференцию вице-президент ГНКАР по экологии Рафига Гусейнзаде, говоря о значении мероприятия, отметила, что основная цель - представить комплексный анализ текущего состояния окружающей среды в целях устойчивого развития региона, поделиться опытом применения нового метода и технологий в исследовании различных компонентов окружающей среды, разработать предложения по охране окружающей среды, дать прогнозы по динамике развития окружающей среды на ближайшие 10 лет.
Затем было зачитано обращение вице-президента Фонда Гейдара Алиева, руководителя IDEA Лейлы Алиевой к участникам конференции.
В обращении говорится:
«Уважаемые участники конференции!
Рада приветствовать участников международной конференции «Глобальный взгляд на вопросы окружающей среды в нефтяной отрасли».
Глобальные экологические проблемы требуют глобального взгляда. Обеспокоенность, вызванная мировыми экологическими проблемами, заставляет каждого из нас глубоко задуматься. Чтобы более эффективно и усиленно охранять природу, есть постоянная необходимость в инновационных подходах.
IDEA в целях охраны окружающей среды стремится наладить международный диалог. Чтобы не навредить природе, основным принципом нашей деятельности мы считаем подход и пропаганду «зеленого мышления» в решении экологических проблем.
Защита окружающей среды должна превратиться в объединяющую, общую философию жизни различных людей, живущих на планете. Для усиления экологического просвещения IDEA работает над новыми проектами. Будущее экологическое состояние нашей планеты будет зависеть от мышления сегодняшнего поколения.
Несомненно, думать об экологии - означает думать о будущем. Происходящие демографические изменения, расширение промышленности, рост воздействия людей на природу превращает экологическую ответственность в главный вызов времени. Мы должны мобилизовать все возможности для повышения внимания к охране окружающей среды.
Я очень рада, что эта конференция открывает новую платформу для обсуждения путей решения глобальных экологических проблем.
Желаю успехов работе конференции.
С уважением,
Лейла Алиева,
Руководитель международной компании IDEA «Международный диалог по охране окружающей среды».
Затем был продемонстрирован видеоролик, посвященный работе, проделанной в области охраны окружающей среды.
Выступивший на конференции президент ГНКАР Ровнаг Абдуллаев рассказал о проектах, реализуемых по охране окружающей среды, и предстоящей работе.
Р. Абдуллаев сообщил, что мероприятия такого рода сыграют значимую роль в решении экологических проблем, созданных нефтегазовой промышленностью.
Президент ГНКАР отметил успешное продолжение Президентом Ильхамом Алиевым целенаправленной политики, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, подчеркнул, что вопросы защиты окружающей среды являются одними из приоритетных в Азербайджанском государстве.
Говоря о реализации ряда проектов по охране окружающей среды в городах Баку и Сумгайыт. Р.Абдуллаев довел до внимания, что аналогичные мероприятия играют также важную роль и в экологическом воспитании людей.
Затем Ровнаг Абдуллаев вручил вице-президенту bp по безопасности и операционным рискам Роберту Александру Ватту, удостоенному Распоряжением Президента Ильхама Алиева медали «Терегги», эту высокую награду.
Министр экологии и природных ресурсов Гусейнгулу Багиров заявил, что за последние 10 лет в нашей стране была проделана колоссальная работа по охране окружающей среды. Министр сообщил, что за последние 10 лет в Азербайджане созданы 8 национальных парков. Работа по созданию еще одного парка ныне продолжается. Площадь охраняемых территорий доведена от 400 тысяч гектаров до 1 миллиона, высажены миллионы деревьев. Стремительно выросло число оливковых садов, заложенных в Азербайджане за последние 3 года.
Заведующий отделом безопасности труда и операционных рисков bp Стив Флинн высоко оценил осуществление важных мероприятий по экологической безопасности в Азербайджане. Он довел до внимания, что большая ответственность в вопросе защиты окружающей среды ложится и на людей.
Член Палаты лордов парламента Великобритании, председатель организации «Global Counsel» Питер Мандельсон отметил, что Азербайджан играет важную роль в обеспечении энергетической безопасности Европы. Питер Мандельсон сказал, что среди бывших советских стран наибольшее внимание привлекает развитие Азербайджана, отметил, что в достижении успехов имеется доля и удачного партнерства, а сотрудничество между ГНКАР и bp назвал примером.
Коснувшись вопроса урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, член британского парламента выразил надежду на то, что в ближайшем будущем эта проблема будет разрешена на основе норм и принципов международного права.
На мероприятии были также обсуждены вопросы внедрения в нефтяной промышленности новейших технологий по охране окружающей среды, а также успехов достигнутых в этой области, развития нефтегазовой отрасли, реабилитации земель, загрязненных нефтью и нефтепродуктами, инновационного подхода к управлению отходами, созданными в нефтяной промышленности и другие темы.