Tədbiri giriş sözü ilə açan “Baku” jurnalının baş redaktoru Leyla Əliyeva deyib: ““Baku” artıq 4 ildir rus dilində nəşr olunur. Jurnalın rus dilində hazırlanmış ilk sayı 2007-ci ilin dekabrında Moskvada təqdim olunub. Bu qısa müddət ərzində “Baku” jurnalı böyük nüfuz qazanıb və geniş maraq oyadıb. Jurnalda Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, dünəni və bu günü haqqında maraqlı materiallar təqdim olunur”.
Baş redaktor deyib ki, jurnalın ingilis dilində nəşrinin məqsədi Azərbaycanı dünyaya daha geniş coğrafiyada tanıtmaqdır.
Leyla Əliyeva jurnalın ingilis dilində nəşrinin hazırlanmasında iştirak edən redaksiya heyətinə minnətdarlığını bildirib.
Jurnalın çap olunduğu Böyük Britaniyanın “Conde Nast” nəşriyyatının məsul redaktoru Darius Sanai ingilis dilində çıxan nəşrin Azərbaycanı maddi və mənəvi sərvətləri ilə dünyaya tanıtdığını söyləyib. O, jurnalın hazırlanmasında Leyla Əliyevanın dəyərli, innovativ ideyalarla çıxış etdiyini vurğulayıb, ingilis dilində çıxan nömrədə Azərbaycanın zəngin incəsənəti, mədəniyyəti haqqında maraqlı materialların dərc olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra qonaqlar Azərbaycan haqqında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış videoçarxa baxıblar.
Təqdimat mərasimində “Baku” jurnalının ingilis dilində nömrəsində yer alan fotoşəkillərdən ibarət sərgi də təşkil edilib.
Jurnalın Paris, Roma, Berlin və Nyu-Yorkda da təqdimatının keçirilməsi planlaşdırılır. Bundan əvvəl jurnalın London və Moskva şəhərlərində təqdimatı keçirilib.

Открыв мероприятие вступительным словом, главный редактор журнала «Баку» Лейла Алиева отметила, что уже 4 года, как журнал издается на русском языке. Его первый номер вышел в декабре 2007 года в Москве. «За короткое время журнал «Баку» завоевал большой успех и вызвал широкий интерес. В журнале публикуются интересные материалы об истории, культуре, прошлом и сегодняшнем дне Азербайджана», - сказала Л.Алиева. Она отметила, что цель англоязычной версии журнала - широко популяризировать Азербайджан в мире.
Лейла Алиева выразила искреннюю благодарность коллективу редакции, принявшему участие в подготовке англоязычной версии журнала.
Ответственный редактор британского издательства «Conde Nast», где журнал «Баку» увидел свет, Дариус Санаи отметил, что издаваемый на английском языке журнал «Баку» широко представляет всему миру материальные и духовные ценности Азербайджана. Он подчеркнул, что при подготовке журнала Лейла Алиева использовала ценные, инновационные идеи. Д.Санаи сообщил, что в этом номере журнала представлены материалы о богатом искусстве, культуре Азербайджана.
Затем гости посмотрели видеоролик об Азербайджане, подготовленный Фондом Гейдара Алиева.
На церемонии презентации была организована выставка фотографий, размещенных в англоязычной версии журнала «Баку».
Первый номер англоязычной версии журнала планируется также представить в Париже, Риме, Берлине и Нью-Йорке. Презентация журнала уже состоялась в Лондоне и Москве.