İ.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin (MDTU) Qan Mərkəzində Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) təşkilatçılığı ilə “Qanın milləti yoxdur! Donor ol – həyat bəxş et!” aksiyası keçirilib.
RAGB-nin idarə heyətinin üzvü Samir Əliyev aksiyada 250 tələbənin iştirak etdiyini bildirib. Azərbaycanlı tələbələrə universitetdə təhsil alan Malayziya, Suriya, Mərakeş, İran, İsrail, Abxaziya, Osetiya, Dağıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Türkmənistandan olan tələbələr də qoşulublar. Donorlar arasında K.Skrayabin adına Rusiya Dövlət Baytarlıq və Biotexnologiyalar Akademiyasının, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və Rusiyanın digər ali məktəblərinin tələbələri də var.
İ.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Qan Mərkəzinin direktoru, universitetin transfuziologiya kafedrasının müdiri, professor Əliheydər Rəhimov MDTU-da ilk belə aksiyanın Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirildiyini bildirib: “Biz bu ənənəni davam etdiririk. Aksiya universitetin klinikalarını qan və qan komponentləri ilə təmin etməyə imkan verir”.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin humanitar məsələlər üzrə müşaviri Nigar Axundova RAGB-ın təşəbbüslərinə verdiyi dəstəyə görə İ.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin rəhbərliyinə təşəkkür edib. O, hazırda RAGB-ın səhiyyə, iqtisadiyyat, mədəniyyət və digər sahələri əhatə edən bölmələrinin fəaliyyət göstərdiyini bildirib.

В Центре крови Первого Московского Государственного Медицинского Университета имени И.М.Сеченова (МГМУ) Азербайджанским молодежным объединением России (АМОР) организована акция «Кровь не имеет национальности! Стань донором – подари жизнь!»
Член правления АМОР Самир Алиев отметил, что в акции участвовали 250 студентов. К азербайджанским студентам присоединились представители Малайзии, Сирии, Марокко, Ирана, Израиля, Абхазии, Осетии, Дагестана, Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана. Среди доноров были и студенты Московской государственной академии ветеринарной медицины и биотехнологий им. К.И.Скрябина, Московского государственного университета им. М.В.Ломоносова и других вузов России.
Директор Центра крови, завкафедрой клинической трансфузиологии Первого Московского Государственного Медицинского Университета имени И.М.Сеченова, профессор Алигейдар Рагимов отметил, что первая подобная акция в МГМУ проходила по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя АМОР Лейлы Алиевой: «Мы продолжаем эту традицию. Эта акция позволяет в значительной степени обеспечить клиники университета кровью и ее компонентами».
Советник по гуманитарным вопросам посольства Азербайджана в России Нигяр Ахундова выразила благодарность руководству Первого Московского Государственного Медицинского Университета им. И.М.Сеченова за поддержку инициатив АМОР. Она отметила, что в АМОР на данный момент функционируют медицинские, экономические, культурные и другие секции.