“Eko Rəsm Gündəliyi-2013” Beynəlxalq müsabiqəsinin milli mərhələsinin qalibləri mükafatlandırılıblar
10/12/2013
Dekabrın 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycanda ilk dəfə məktəblilər arasında keçirilən “Eko Rəsm Gündəliyi-2013” (“Eco Picture Diary-2013”) Beynəlxalq müsabiqəsinin milli mərhələsinin qalib və finalçılarının mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Müsabiqə əsası Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tərəfindən qoyulmuş IDEA (International Dialogue for Environmental Action) İctimai Birliyinin təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Heydər Əliyev Mərkəzinin və “Panasonic Marketing MDB”nin (PMCIS) dəstəyi ilə təşkil olunub.
Tədbirdə IDEA-nın layihə direktoru Anara İsmayılova və Heydər Əliyev Mərkəzinin humanitar və sosial layihələr departamentinin direktoru, professor Vüqar Məmmədov müsabiqənin əhəmiyyətindən danışıblar.
2008-ci ildən etibarən hər il həyata keçirilən və 50-dən çox ölkəni əhatə edən müsabiqənin məqsədi gənc nəsildə təbiətə sevgi hissinin formalaşdırılması və inkişafı, onlar arasında ekoloji təbliğat işinin gücləndirilməsi və məktəblilərin ətraf mühitin qorunması işinə səfərbər edilməsidir.
Ümumilikdə, müsabiqəyə Bakı şəhəri üzrə 314 məktəbdən 2403, Gəncə şəhəri üzrə isə 49 məktəbdən 629 gündəlik daxil olmuşdu. Layihə üçün xüsusi olaraq hazırlanmış, şagird sayına uyğun olaraq orta ümumtəhsil məktəblərinə paylanılmış 5000 ekoloji gündəlikdən 3032-si tam şəkildə doldurularaq təhvil verilmişdi. Bu beynəlxalq müsabiqədə iştirak edən 51 ölkə arasında ən yüksək göstərici hesab oluna bilər. Müsabiqədə aşağı yaş qrupu (6-11) üzrə 1299, yuxarı (12-15) yaş qrupu üzrə isə 1733 şagird iştirak edib.
Layihənin milli turunun iştirakçıları olmuş məktəblilər müəyyən edilmiş müddət ərzində yarış üçün hazırlanmış xüsusi “Gündəlik”lərdə mövcud qlobal ekoloji problemləri və ətraf mühitin qorunmasının vacibliyini əks etdirən rəsmlər çəkib, ideyalarının qısa təsvirini əks etdirən mətnlər əlavə ediblər.
Beynəlxalq layihənin milli müsabiqə turunun final mərhələsinin qalibi Bakı Avropa liseyinin şagirdi, 11 yaşlı Fuad Soltanov olub.
Tədbirdə nümayiş etdirilmiş, IDEA tərəfindən hazırlanmış videoçarxda müsabiqənin qalibləri haqqında dolğun məlumatlar öz əksini tapıb.
Yaponiyanın Azərbaycandakı səfiri Tsuquo Takahaşi və PMCIS-in direktoru Koji Taracima müsabiqənin əhəmiyyətindən söz açıb, məktəblilərin ekoloji problemlərin həllinə yeni yanaşmalarını müsbət dəyərləndiriblər.
Sonra münsiflər heyətinin qərarı ilə milli qalib seçilmiş Fuad Soltanova, eləcə də 19 finalçıya sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.

The Heydar Aliyev Centre was the venue for the Awards Ceremony which took place on 10th December, in which prizes were given to the winners and finalists of the Eco-Artist's Diary 2013 Competition – held for Azerbaijani schoolchildren for the first time this year.
The contest was the brainchild of the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva, and her social project initiative IDEA – the International Dialogue for Environmental Action. This project has the patronage of UNESCO and enjoys the sponsorship of both the Heydar Aliyev Foundation and of Panasonic Marketing SNG (PMCIS).
The Director of IDEA, Anara Ismailova - along with Professor Vugar Mamedov, the Director of the Humanitarian & Social Projects Centre at the Heydar Aliyev Centre - gave an address to the attendees about the significance of this contest.
“The idea of this project, which has been running since 2008, and which covers more than 50 countries, is encouraging young people to form and develop their love for nature – including bolstering environmental campaign work, and enlisting schoolchildren in efforts to protect the environment.
In total, 2403 eco-diaries were submitted for entry to the competition from 314 schools in Baku; 629 eco-diaries from 49 schools in Gyanja. An overall total of 3032 eco-diaries were sent in, which had been specially made for the competition and completed with all their entries. This number of eco-diaries from Azerbaijan was the highest total amongst all 51 countries whose children sent entries to the competition. 1299 primary-school children (aged 6-11) entered the competition, along with 1733 upper-school children (aged 12-15).
During the period of the competition, participants kept special eco-diaries, which included their own drawings of subjects and ideas which reflected the topic of global environmental issues and the value of protecting the natural environment. Children also wrote their own text to accompany their illustrations.
The overall winner of the Azerbaijan national round of the competition was a pupil from the Baku European Lyceum, 11-year-old Fuad Soltanov.
There was a video presentation during the prize-giving ceremony, which gave further details and information about the competition and those who had entered.
His Excellency Tsuguo Takahashi, the Japanese Ambassador, and the Director of PCMIS, Mr Koji Tarajima, discussed the importance of this competition, and placed great value on this new approach to environmental awareness amongst children of school age.
Following the Japanese Ambassador's address, the prizes were awarded to Fuad Soltanov and nineteen other finalist prize-winners – who received certificates, and some valuable prizes.
Among the finalists were students of the Z.Aliyeva Lyceum, The Ankara School-Lyceum, The Higher School of Arts and Secondary Schools number #59, #99, #262, #271, #276, #290, #28, #98, #132-134, #301, and #304 in the City of Baku, and pupils of secondary schools No. #4, #28, #11, #25 in Gyanja.
After the prize awards, the winners and finalists of the Azerbaijan national round of the competition were shown around the Heydar Aliyev Centre.