Dekabrın 17-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində “Şahdəniz-2” üzrə yekun investisiya qərarının imzalanması mərasimi olub.
Dövlət başçısı mərasimdə çıxış etdi.
Albaniyanın Baş naziri Edi Rama, Bolqarıstanın Baş naziri Plamin Orişarski, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili, Xorvatiyanın Baş naziri Zoran Milanoviç, Monteneqronun Prezidenti Filip Vuyanoviç, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının xarici işlər naziri Uilyam Heyq, İtaliyanın xarici işlər naziri Emma Bonino, Türkiyənin enerji və təbii sərvətlər naziri Taner Yıldız, Avropa İttifaqının enerji məsələləri üzrə komissarı Günter Ottinger, ABŞ-ın enerji nazirinin köməkçisi vəzifəsini icra edən Conatan Elkind, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, bp şirkətinin baş icraçı direktoru Robert Dadlinin çıxışlarından sonra sənədlər imzalandı.

17 декабря в Баку в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония подписания итогового инвестиционного решения по «Шахдениз-2».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева приняли участие в церемонии.
Затем выступили премьер-министр Албании Эди Рама, премьер-министр Болгарии Пламен Орешарский, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, премьер-министр Хорватии Зоран Миланович, Президент Монтенегро Филип Вуянович, министр иностранных дел Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Уильям Хейг, министр иностранных дел Италии Эмма Бонино, министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз, комиссар Европейского Союза по энергетическим вопросам Гюнтер Оттингер, исполняющий обязанности помощника министра энергетики США Джонатан Элкинд, президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики Ровнаг Абдуллаев, генеральный исполнительный директор bp Роберт Дадли.