Moskvadakı “Baku” Kinokonsert Kompleksində Rusiya paytaxtının internat və uşaq evlərinin yetirmələri, habelə Azərbaycan etnomədəni komponentli 157 nömrəli və gürcü etnomədəni komponentli 1331 nömrəli məktəblərin şagirdləri üçün Yeni il şousu təşkil edilib.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyi və Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresi tərəfindən hazırlanmış bayram tədbirində 500-dən çox uşaq iştirak edib. Şənliyin bütün iştirakçılarına Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın adından hədiyyələr təqdim olunub.
Şouda S.V.Obraztsov adına Rusiya Dövlət Akademik Mərkəzi Kukla Teatrının aktyorları “Durnabalığının buyruğu ilə” musiqili tamaşasını təqdim ediblər.

A New Year show was organized at “Baku” Cinema-concert Complex in Moscow for inmates of the Russian capital’s boarding and children’s homes, as well as pupils of School No.157 with Azerbaijani ethnic-cultural component, and of School No.1331 with Georgian ethnic-cultural component.
Over 500 children participated in a festivity organized by the Russian Representative Office of the Heydar Aliyev Foundation and the Congress of All-Russian Azerbaijanis. All participants of the festivity were presented gifts on behalf of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
At the show, actors of the Russian State Academic Central Puppets Theatre named after S.V.Obraztsov presented the music drama “By Pike’s Order”.