Leyla Əliyevaya ordeni Həştərxan və Qamızyaq mitropoliti İona təqdim edib.
Mərasimdə Həştərxana gəlmiş Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri, vilayət ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, Moskvanın və bütün Rusiyanın Patriarxı Kirill 2013-cü il 1 oktyabr tarixli sərəncamı ilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı Həştərxanda Knyaz Vladimirə abidə qoyulmasına göstərdiyi köməyə görə və Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyi ilə əlaqədar, habelə Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində xidmətlərinə görə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif etmişdir.
Qeyd edək ki, orden kilsə, dövlət və cəmiyyət qarşısında müxtəlif sahələrdə xidmətləri olmuş qadınlara verilir. İndiyədək Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko, Latviyanın sabiq prezidenti Vayra Vike-Freyberqa, böyük knyaginya Mariya Romanova bu ordenə layiq görülüblər.

The Order was presented to Leyla Aliyeva by Metropolitan of Astrakhan and Gamizyag Iona.
The ceremony was attended by members of the Azerbaijani delegation that arrived in Astrakhan, and representatives of the region’s general public.
It should be mentioned that, by a resolution of Patriarch of Moscow and All Russia Cyril dated October 1, 2013, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva was awarded the Order of Princess Olga of 3rd degree, for her support to erecting a monument to Prince Vladimir in Astrakhan, and for her services to strengthening the friendly relations between Russia and Azerbaijan, as well as on the occasion of the 1025th anniversary of Christianity in Russia.
Let’s note that women with certain services to church, state and society are honoured with this order. So far, chairperson of Russian Federal Assembly’s Federation Council Valentina Matvienko, Latvia’s former president Vaira Vīķe-Freiberga, and great princess Maria Romanova were awarded this order.