Leyla Əliyevaya ordeni Həştərxan və Qamızyaq mitropoliti İona təqdim edib.
Mərasimdə Həştərxana gəlmiş Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri, vilayət ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, Moskvanın və bütün Rusiyanın Patriarxı Kirill 2013-cü il 1 oktyabr tarixli sərəncamı ilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı Həştərxanda Knyaz Vladimirə abidə qoyulmasına göstərdiyi köməyə görə və Rusiyada xristianlığın qəbul edilməsinin 1025 illiyi ilə əlaqədar, habelə Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində xidmətlərinə görə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif etmişdir.
Qeyd edək ki, orden kilsə, dövlət və cəmiyyət qarşısında müxtəlif sahələrdə xidmətləri olmuş qadınlara verilir. İndiyədək Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko, Latviyanın sabiq prezidenti Vayra Vike-Freyberqa, böyük knyaginya Mariya Romanova bu ordenə layiq görülüblər.

Орден Лейле Алиевой вручил митрополит Астраханский и Камызякский Иона.
В церемонии приняли участие члены азербайджанской делегации, прибывшие в Астрахань, и представители областной общественности.
Напомним, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева была награждена Орденом святой равноапостольной княгини Ольги III степени распоряжением Патриарха Московского и всея Руси Кирилла от 1 октября 2013 года за помощь в установке памятника князю Владимиру в Астрахани и в связи с 1025-летием Крещения Руси, а также за заслуги в сфере укрепления дружбы между Россией и Азербайджаном.
Отметим, что этим орденом награждаются женщины за заслуги в деле церковного, государственного и общественного служения. Ранее этого ордена были удостоены председатель Совета федерации Федерального собрания России Валентина Матвиенко, экс-президент Латвии Вайра Вике-Фрейберга и великая княгиня Мария Романова.