Dekabrın 20-də Rusiyanın Həştərxan şəhərində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın iştirakı ilə yeni uşaq bağçasının təməlqoyma mərasimi keçirilib.
Şəhərin Bakinskaya küçəsində, Heydər Əliyev adına məktəblə üzbəüz yerləşəcək yeni uşaq bağçası Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə tikiləcəkdir.
Təməlqoyma mərasimindən sonra Leyla Əliyeva Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) Həştərxan bölməsinin nümayəndələri ilə görüşüb.
Sonra Heydər Əliyev adına məktəbdə müəllimlər və şagirdlərlə görüş oldu. Məktəbin direktoru Tatyana Tixomirova Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bu məktəbə göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirdi.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva qeyd etdi ki, son illərdə Heydər Əliyev Fondu Həştərxanda bir sıra iri layihələr həyata keçirib. O vurğuladı ki, Fond təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirir. Fond bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada bir neçə təhsil layihələri reallaşdırıb. Leyla Əliyeva Azərbaycan - Rusiya əlaqələrinin möhkəmlənməsində gənclərin də böyük rol oynadığını qeyd etdi.
Sonra ilin ən yaxşı müəllimləri və şagirdləri təltif edildi. Məktəbə Heydər Əliyev Fondu adından hədiyyələr təqdim olundu.

20 декабря в российском городе Астрахань при участии вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой состоялась церемония закладки фундамента нового детского сада.
Детский сад будет построен при поддержке Фонда Гейдара Алиева и расположен на улице Бакинская, напротив школы имени Гейдара Алиева.
После церемонии закладки фундамента Лейла Алиева встретилась с представителями Астраханского отделения Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР).
Затем в школе имени Гейдара Алиева состоялась встреча с учителями и учениками. Директор школы Татьяна Тихомирова поблагодарила за внимание, оказываемое Фондом Гейдара Алиева школе.
В свою очередь вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева отметила, что за последние годы Фонд Гейдара Алиева осуществил в Астрахани ряд крупных проектов. Она подчеркнула, что фонд уделяет особое внимание развитию образования. В ряде стран, в том числе в России фондом осуществлены несколько образовательных проектов. Лейла Алиева также отметила большую роль молодежи в укреплении азербайджано-российских связей.
Затем были награждены лучшие учителя и ученики года. От имени Фонда Гейдара Алиева школе были преподнесены подарки.