Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak etmiş, “Küknar” Beynəlxalq incəsənət müsabiqəsi çərçivəsində 2014-cü ilin tam fərqli tərtibatda bəzədilmiş Yeni il küknar ağaclarına baxmışdır.
Mərasimdə çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. O, qeyd etdi ki, “Küknar” Beynəlxalq incəsənət müsabiqəsi Azərbaycanın və xarici ölkələrin sənət adamları arasında elan edilib. Artıq müsabiqəyə təqdim edilmiş 18 müasir incəsənət əsəri Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında sərgilənib.
Anar Ələkbərov bu layihəni dəstəkləyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirdi. O, Heydər Əliyev Mərkəzinin daha bir layihəsini elan etdi. Diqqətə çatdırıldı ki, bu, Novruz bayramı ərəfəsində reallaşacaq “Səməni” müasir incəsənət festivalı olacaqdır. Bu festival müddətində də sənətkarlarımız öz əsərlərini Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təqdim edəcəklər.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq Rəssamı Fərhad Xəlilov Yeni il ərəfəsində belə bir beynəlxalq incəsənət sərgisinin və müsabiqəsinin keçirilməsinə görə Heydər Əliyev Fondunun və Heydər Əliyev Mərkəzinin rəhbərliklərinə dərin minnətdarlığını bildirdi və belə tədbirlərin sayının artacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra müsabiqənin qaliblərinin adları açıqlandı. Fərəc Rəhmanov müsabiqədə birinci, Novruz Məmmədov ikinci, Camiddin Murtuzəliyev isə üçüncü yerləri tutdular. Onlara diplomlar və pul mükafatları verildi.
Yeni il ərəfəsində həyata keçirilən bu layihənin məqsədi Azərbaycanda mədəniyyət və incəsənətin inkişafına töhfə vermək və Bakı sakinlərinə bayram ovqatı yaşatmaqdır.
İki aya yaxın davam etmiş incəsənət müsabiqəsində rəssam və heykəltəraşların eskizləri əsasında hər birinin hündürlüyü 3 metrdən çox olan qeyri-adi formalı küknar ağacları hazırlanıb. Soyuğa və istiyə davamlı müxtəlif materiallardan hazırlanmış bu ağaclar rəssamlar tərəfindən dizayn edilərək bəzədilib.
Müsabiqənin qalibləri Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təşkil olunmuş mərasim iştirakçılarının səsverməsi əsasında müəyyənləşdirilib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева приняла участие в церемонии, осмотрела новогоднюю елку 2014 года, изготовленную в совершенно новом оформлении в рамках Международного конкурса искусств «Küknar».
Выступивший на церемонии директор Центра Гейдара Алиева Анар Алекперов рассказал о значимости мероприятия. Он отметил, что Международный конкурс искусств «Küknar» был объявлен среди деятелей искусств Азербайджана и зарубежных стран. 18 произведений современного искусства, представленных на конкурс, уже выставлены в парке Центра Гейдара Алиева.
Анар Алекперов выразил глубокую признательность вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой, поддержавшей этот проект. Он объявил еще об одном проекте Центра Гейдара Алиева. Речь идет о фестивале современного искусства «Səməni», который пройдет накануне праздника Новруз. Во время этого фестиваля наши мастера также представят свои произведения в парке Центра Гейдара Алиева.
Председатель Союза художников Азербайджана, народный художник Фархад Халилов выразил глубокую признательность руководству Фонда Гейдара Алиева и Центра Гейдара Алиева за проведение международной выставки и конкурса искусств накануне Нового года, а также выразил уверенность в том, что число таких мероприятий возрастет.
Затем были названы победители конкурса. Фарадж Рахманов занял первое, Новруз Мамедов – второе, а Джамиддин Муртузалиев – третье место в конкурсе. Им были вручены дипломы и денежные премии.
Целью этого проекта, проведенного накануне Нового года, является вклад в развитие культуры и искусства Азербайджана, а также создание праздничного настроения у жителей Баку.
На конкурсе искусств, который длился около двух месяцев, на основе эскизов художников и скульпторов были изготовлены елки необычной формы, высота которых превышает 3 метра. Художники придали особый дизайн этим деревьям, изготовленным из различных устойчивых к холоду и жаре материалов.
Победители конкурса были определены путем голосования участников церемонии, организованной в парке Центра Гейдара Алиева.