Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak etmiş, “Küknar” Beynəlxalq incəsənət müsabiqəsi çərçivəsində 2014-cü ilin tam fərqli tərtibatda bəzədilmiş Yeni il küknar ağaclarına baxmışdır.
Mərasimdə çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. O, qeyd etdi ki, “Küknar” Beynəlxalq incəsənət müsabiqəsi Azərbaycanın və xarici ölkələrin sənət adamları arasında elan edilib. Artıq müsabiqəyə təqdim edilmiş 18 müasir incəsənət əsəri Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında sərgilənib.
Anar Ələkbərov bu layihəni dəstəkləyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirdi. O, Heydər Əliyev Mərkəzinin daha bir layihəsini elan etdi. Diqqətə çatdırıldı ki, bu, Novruz bayramı ərəfəsində reallaşacaq “Səməni” müasir incəsənət festivalı olacaqdır. Bu festival müddətində də sənətkarlarımız öz əsərlərini Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təqdim edəcəklər.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq Rəssamı Fərhad Xəlilov Yeni il ərəfəsində belə bir beynəlxalq incəsənət sərgisinin və müsabiqəsinin keçirilməsinə görə Heydər Əliyev Fondunun və Heydər Əliyev Mərkəzinin rəhbərliklərinə dərin minnətdarlığını bildirdi və belə tədbirlərin sayının artacağına əminliyini ifadə etdi.
Sonra müsabiqənin qaliblərinin adları açıqlandı. Fərəc Rəhmanov müsabiqədə birinci, Novruz Məmmədov ikinci, Camiddin Murtuzəliyev isə üçüncü yerləri tutdular. Onlara diplomlar və pul mükafatları verildi.
Yeni il ərəfəsində həyata keçirilən bu layihənin məqsədi Azərbaycanda mədəniyyət və incəsənətin inkişafına töhfə vermək və Bakı sakinlərinə bayram ovqatı yaşatmaqdır.
İki aya yaxın davam etmiş incəsənət müsabiqəsində rəssam və heykəltəraşların eskizləri əsasında hər birinin hündürlüyü 3 metrdən çox olan qeyri-adi formalı küknar ağacları hazırlanıb. Soyuğa və istiyə davamlı müxtəlif materiallardan hazırlanmış bu ağaclar rəssamlar tərəfindən dizayn edilərək bəzədilib.
Müsabiqənin qalibləri Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təşkil olunmuş mərasim iştirakçılarının səsverməsi əsasında müəyyənləşdirilib.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony, and viewed New Year X-Mass trees of 2014 - decorated with completely different style - within the “Kuknar” International Art Contest .
Addressing the ceremony, Director of the Heydar Aliyev Center Anar Alakbarov talked of the event’s significance. He said: “ The “Kuknar” International Art Contest had been announced for artists both from Azerbaijan and foreign countries.” Presented to the contest, 18 modern art works have been displayed at the Heydar Aliyev Center’s park.
Anar Alakbarov thanked Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, who has provided support to the project. He announced one more project by the Heydar Aliyev Center. It was brought to attention that a modern art festival called “Samani” (malt) will be held on the eve of the Novruz Bayram. During this festival, our artists will present their works at the Heydar Aliyev Center’s park.
Chairperson of the Azerbaijan Artists Union, People’s Artist Farhad Khalilov thanked the managements of the Heydar Aliyev Foundation and the Heydar Aliyev Center for holding such an exhibition and contest on the eve of the New Year, and expressed a hope number of such event will grow.
Then names of the winners were announced. Faraj Rahmanov took the first place, Novruz Mammadov the second place, and Jamiddin Murtuzaliyev the third place. They were presented diplomas and money.
Held on the eve of the new year, objective of this project was to contribute to the development of culture and art in Azerbaijan, and to create a festive mood in Baku.
X-Mass trees, each being over three metres high, with unusual form, have been made, based on sketches by artists and sculptors, during an art contest, which lasted for about two months. Made from different heat- and cold-resistant materials, these trees have been designed and decorated by artists.
Winners of the contest were determined based on a vote conducted among the participants of the ceremony organized at the Heydar Aliyev Center’s park.