Yanvarın 17-də Londonda Heydər Əliyev Fondunun və “Baku” jurnalının ingilisdilli versiyasının dəstəyi və təşkilatçılığı ilə “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda sərginin açılışı olub. Tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Londonun məşhur “Phillips de Pury & Company” sərgi qalereyasında açılan sərginin ideyası Leyla Əliyevaya məxsusdur. Sərginin kuratoru isə dünyada məşhur layihələrin müəllifi Erve Mikaelofdur.
Ötən ilin yayında həyat yoldaşı ilk dəfə Bakıya səfər etdiyini xatırladan “Phillips de Pury & Company” şirkətinin rəhbəri Simon de Püri bildirdi ki, həmin səfər zamanı Azərbaycan rəssamlarının əsərlərinin rəngarəngliyi və həyat ehtirası, keyfiyyəti və orijinallığı onu heyran qoyub. Nəticədə o, bu sərgini keçirmək qərarına gəlib.
London elitasının üzvlərinin qatıldığı sərgi Britaniya paytaxtında Azərbaycan incəsənətinə böyük marağı bir daha aydın şəkildə nümayiş etdirir. İngiltərənin paytaxtında keçirilən və çox sayda müasir rəssamların iştirak etdiyi “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” mövzusunda sərgiyə gələnlərin sayı bunu deməyə əsas verir.
Simon de Püri belə möhtəşəm tədbirin məhz onun qalereyasında keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, bu cür tədbiri məhz Londonda keçirmək çox əlamətdar hadisədir. Simon de Püri sərginin təşkilində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyinə görə minnətdarlığını bildirdi, Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyevanın Azərbaycan incəsənəti və mədəniyyətinin təbliği istiqamətində gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdi.
Tədbirdə Leyla Əliyeva çıxış etdi:
Bu axşam “Bakıya uçuş” adlı sərgiyə gəldiyiniz üçün sizə təşəkkür edirəm. Gördüyünüz kimi, biz doğrudan da heyrətləndirən və ilhamlandıran sənət əsərlərinin əhatəsindəyik. Burada sərgilənən dinamizm və yaradıcılıq bu gün mənim Vətənim Azərbaycanda baş verənlərin böyük bir hissəsini əks etdirir. Mənim ölkəm misli görünməmiş inkişaf dövrü yaşayır və bu, özünü müasir incəsənət sahəsində daha da qabarıq göstərir.
Müstəqil Azərbaycan nisbətən cavan ölkədir. Keçən il biz müstəqilliyimizin bərpa olunmasının 20 illiyini qeyd etdik. Bu qədər cavan olmağımıza baxmayaraq, bizim qədim tariximiz vardır. Azərbaycan müsəlman Şərqində ilk ölkədir ki, burada 1918-ci ildə qadınlar səsvermə hüququ qazanmış, 1901-ci ildə müsəlman qızlar üçün ilk məktəb tikilmişdir. Azərbaycan, eyni zamanda, Şərqdə ilk opera və baletin səhnələşdirildiyi ölkədir.
Beləliklə, biz bir çox ilklərə imza atmış ölkəyik və bu gün də bu fəlsəfəni davam etdiririk. Keçən il biz “Eurovision” mahnı müsabiqəsində birinci olduq. Bu il müsabiqənin keçiriləcəyi Bakıda Avropanı qəbul etməyi səbirsizliklə gözləyirik.
Lakin müasir Bakı xalq mədəniyyətini təkcə musiqi vasitəsilə bayram etmir. Bakını gəzərkən siz küçələr boyu ətrafınızda sürətli inkişaf görə bilərsiniz – Zaha Hadidin şah əsərindən tutmuş yeni mağazalar, restoranlar və mehmanxanalar düzülmüş prospektlərədək, Xəzər dənizinin sahilində bulvaradək! Bu, gözünüzün önündə dəyişən şəhərdir. Bakının memarlığı özündə təkcə IX əsrə aid Qız Qalasında əksini tapan köhnə ilə yenini birləşdirmir, həmçinin Şərq ilə Qərbi, Zərdüşt məbədləri ilə müasir binaları və XX əsrin əvvəllərinin neft bumu dövrünə aid fransız şəhərsalma mədəniyyətini özündə təcəssüm etdirir.
Bildiyiniz kimi, incəsənət mənim böyük həvəslə yanaşdığım bir sahədir. Ömrüm boyu mən müasir incəsənəti tədqiq etməkdən zövq almışam - istər vaxtı ilə Londondakı Teyt muzeyini gəzərək, istər indi Bakıda Müasir İncəsənət Muzeyində sərgilənən əsərləri təhlil edərək. Mən də rəsm çəkməyi sevirəm və həmişə ürəklərini, ruhlarını yaratdıqları əsərlərə qoyan rəssamlara pərəstiş etmişəm.
Buna görə də mən bu möhtəşəm əsərlərin yanvarın sonunadək Londonda, daha sonra isə bütün Avropada beynəlxalq auditoriyaya sərgilənməsinin bir hissəsi olmağımdan çox həyəcanlıyam. Burada görəcəyiniz əsərlərin bir çoxu həm gənc və eyni zamanda, məşhur rəssamların işləridir, çoxu məhz bu sərgi üçün yaradılıb, buna görə də ilk dəfə sərgilənir.
Azərbaycanın hər bir tərəfindən 21 rəssamın yüzlərlə əsərinin burada sərgilənməsindən dərin qürur hiss keçirirəm. Düşünürəm, razılaşarsınız ki, bu gün Bakıda necə də canlı müasir incəsənət dünyası mövcuddur.
Bu tədbiri bu cür gözəl şəraitdə təşkil etdiyim üçün özümü çox xoşbəxt hiss edirəm. Bu layihənin ərsəyə gəlməsində Mikayelanın və Simonun böyük dəstəyi olub. Onların buradakı - Hovik Pleysdəki qalereyası fenomenal məkandır. Təqribən il yarım öncə burada təşkil olunmuş bir sərgiyə gəldiyim an mən yəqin etdim ki, bu qalereya bu sərginin keçiriləcəyi yer olacaqdır. Düşünürəm, şübhəsizdir ki, məkan və incəsənət bir-birlərini tamamlayır.
Erve Mikaelof, Emin Məmmədov və onların komandaları rəsmdən tutmuş instalyasiyalar, videolar, fotoşəkillər və ifalaradək müasir incəsənətin bütün formalarını özündə cəmləyən ruhlandırıcı sərgi yaratmaq üçün bu fərqli rəssamları bir araya gətiriblər.
Əziz qonaqlar, bu axşam “Bakıya uçuş” adlı sərgidə iştirakınıza görə sizə təşəkkür edirəm. Bu tədbir mənim üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Mən şadam ki, bu sərgi bu gün London kimi gözəl bir şəhərdə açılır. Bu tədbirə vaxtlarını və səylərini sərf etmiş bütün bizim təşkilatçılarımıza və əlbəttə ki, parlaq, istedadlı azərbaycanlı rəssamlara təşəkkür etmək istərdim. Ümid edirəm ki, hamınız yaxşı axşam keçirəcəksiniz. Çox sağ olun.
Daha sonra çıxış edən sərginin kuratoru Erve Mikaelof bildirib ki, bu ekspozisiya zənginliyi ilə diqqət çəkir və burada təqdim edilən əsərlər orijinallığı ilə seçilir. O, Azərbaycan incəsənətinin dərin tarixi köklərinin olduğunu, belə tədbirlərin onu dünyada daha yaxşı tanıtmağa xidmət etdiyini söyləyib.
Mehriban Əliyeva, Leyla Əliyeva və qonaqlar sərgi ilə tanış oldular.
Qonaqlar gənc rəssam Əli Həsənovun müəllifi olduğu performansı izlədilər. Təqdimatın məğzi insan həyatından bəhs edir. Rəssam nümayiş etdirir ki, insan doğulandan ölənədək həyatın əziyyətlərinə qatlaşmalı olur.
Əlamətdar haldır ki, sərginin iştirakçıları arasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın da adı var. Londonda keçirilən sərgiyə fəal hazırlaşan Leyla Əliyevanın burada bir neçə əsəri təqdim edilir. Leyla Əliyevanın çəkdiyi müxtəlif nağıl qəhrəmanlarının illüstrasiyaları maraqla qarşılandı. Bu illüstrasiyalardan gələcəkdə rus və ingilis dillərində işıq üzü görəcək “Biri var idi, biri yox” nağıl kitabında istifadə ediləcək. Leyla Əliyevanın müəllifi olduğu “Nar”, “Nar ağacı”, “Həyat davam edir” və digər rəsm əsərləri də orijinallığı ilə tamaşaçıların dərin marağına səbəb oldu.
Sərgidə bir çox gənc rəssamlarla yanaşı, Aida Mahmudovanın əsəri də bənzərsizliyi və üslubu ilə tamaşaçıları özünə cəlb etdi. Bu əsər də ideyasının və təsvir üslubunun orijinallığı ilə seçilir.
Sərgidə tanınmış rəssamlar Altay Sadıqzadənin, Ənvər Əsgərovun, Mirnadir Zeynalovun, ümumiyyətlə, 21 müəllifin boyakarlıq, qrafika, heykəltəraşlıq, fotoqrafiya, video janrlarında bir-birindən maraqlı əsərləri təqdim edilir. Əsərlərin hər biri orijinallığı, bədii üslubu ilə diqqət çəkir. Bir-birindən fərqli, avanqard ideyaların hakim kəsildiyi bu sənət əsərləri müasir Azərbaycan incəsənətinin özəlliyindən xəbər verir. Orijinal zövqün və düşüncənin, incə ruhun bir məkanda təqdim olunduğu bu sərgidə qeyri-ənənəvi ifadə texnologiyaları maraq doğurur. Sərgiyə qatılanlar sırasında müxtəlif illərdə Venesiya Biennalesində ölkəmizi təmsil edən rəssamların həmçinin, xarici ölkələrdə yaşayan gənc fırça ustalarının, əsərləri beynəlxalq nüfuzlu tədbirlərdə sərgilənən incəsənət adamlarının adları var. Sərgidə nümayiş olunan əsərlər bir daha sübut edir ki, incəsənətin imkanları sonsuzdur və o, heç bir məhdudiyyət tanımır. Son illərdə Azərbaycanda çox istedadlı gənclər yetişib. Heç şübhəsiz ki, bunun təməlində ölkədə gənclərə göstərilən dövlət qayğısı ilə yanaşı, Heydər Əliyev Fondunun istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq istiqamətində reallaşdırdığı çox sayda uğurlu layihələri də dayanır.
Tədbir zamanı qonaqlara “Baku” jurnalının ingilisdilli versiyasının növbəti sayı paylandı.
Burada nümayiş olunan əsərlərə ilk gündən göstərilən böyük maraq deməyə əsas verir ki, yanvarın 17-dən 29-dək keçiriləcək sərgi uğurlu olacaq və London ictimaiyyəti arasında geniş əks-səda doğuracaq.
Sərgi ilə tanış olanlar ekspozisiya haqqında yüksək fikirlər söyləyiblər.
“Phillips de Pury & Company”nin rəhbəri Simon de Püri: “Bu sərginin Londonda təşkil etməyimizdən çox məmnunuq. Bu sərgidə Bakıda, ümumiyyətlə Azərbaycanda görülən işlərin fərqli aspektləri aydın görünür. Burada çox maraqlı rəsmlər, heykəllər, videosənət nümunələri təqdim olunub ki, onlar bu gün Azərbaycanda mövcud olan canlı koloriti əks etdirir. Şübhəsiz, bu sərginin təşkil olunmasında Heydər Əliyev Fondunun rolu böyükdür. Leyla Əliyeva lap əvvəldən bu layihənin aparıcı qüvvəsi olub”.
İngiltərə-Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri Lord Freyzer: “Birləşmiş Krallıqla Azərbaycan arasında dostluq əlaqələri yüksək səviyyədədir, lakin onları daha da möhkəmləndirmək olar. Mənim məqsədim də bu əlaqələri istər mədəni, istər siyasi və digər sahələrdə daha da gücləndirməkdir. Məni ən çox heyran edən və məndə maraq doğuran əsas məsələ odur ki, Azərbaycanda ötən dövrdə çox böyük işlər görülüb”.
Məşhur futbolçu Andrey Arşavin: “Heydər Əliyev Fondunun təşkil etdiyi tədbirlər həmişə böyük maraq doğurur. Bu sərgiyə gətirilən Azərbaycanın müasir incəsənət nümunələri məndə böyük maraq doğurdu. Onu da deyim ki, keçən yay ölkənizdə olmuşam. Həmin səfər məndə unudulmaz təəssüratlar yaradıb”.
“Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan incəsənəti” sərgisinin kuratoru Erve Mikaelof: “Bu sərginin təşkili gözəl hadisədir. Çünki bu sərgi Azərbaycandakı müasir incəsənət haqqında dolğun təəssürat yaradır, ölkənizdə incəsənətin müxtəlifliyini göstərir. İnsanlar da bu sərgiyə böyük maraq göstərdilər. Zənnimcə, bu işdə Heydər Əliyev Fondunun zəhməti böyükdür”.
Azərbaycanlı rəssam Məmməd Mustafayev: “Londonda bu tədbirin keçirilməsi Azərbaycan təsviri sənəti üçün bütün dünyaya yeni qapılar açır. Azərbaycan təsviri incəsənəti bütün dünyaya tanıdılır. Bu sahədə də Heydər Əliyev Fondunun rolu böyükdür”.
Beləliklə, İngiltərə paytaxtında təşkil edilən sərgi Azərbaycan mədəniyyətinin bənzərsizliyinin nümayişi üçün daha bir imkan oldu. Londondan sonra bu cür sərgilərin Berlin, Paris, Roma, Nyu-York, Moskva, Bakı və digər şəhərlərdə keçirilməsi nəzərdə tutulur.

First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-President of the Foundation Leyla Aliyeva attended the event.
This is the next event Heydar Aliyev Foundation holds to support Azerbaijan’s international promotion. “Fly to Baku: Contemporary Art from Azerbaijan” exhibition organized and supported by Heydar Aliyev Foundation and the English edition of “Baku” magazine at Phillips de Pury & Company Art Gallery in London once again shows that the promotion of the national culture is a priority to President of the Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-President Leyla Aliyeva. The idea of the exhibition belongs to Leyla Aliyeva. The event is coordinated by well-known art consultant Herve Mikaeloff.
Head of Phillips de Pury & Company Simon de Pury said last summer his wife visited Baku for the first time. During her visit, she was struck by the brightness and life passion, quality and originality of works by Azerbaijani artists. This promoted the decision to hold the exhibition.
Attended by representatives of the London elite and lots of modern artists, the exhibition demonstrates a huge interest of the British capital in the Azerbaijani art.
Speaking in the opening ceremony, Head of Phillips de Pury & Company Simon de Pury pointed out importance of the realization of this grand event in London and at his gallery.
He thanked Heydar Aliyev Foundation for its support to the organization of the exhibition and hailed Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, First Lady Mehriban Aliyeva`s and Vice-President of the Foundation Leyla Aliyeva`s activities towards popularizing Azerbaijani art and culture.
Mrs Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, delivered a speech.
Speech of Leyla Aliyeva
Thank you for attending the exhibition "Fly to Baku" tonight. As you can see, we are surrounded by really admirable and inspiring works of art. Dynamism and creativity demonstrated here reflect much of what is happening in my country - Azerbaijan. My country is experiencing an unprecedented period of development, and this is more evident in the field of contemporary art.
Independent Azerbaijan is a relatively young country. Last year we celebrated the 20th anniversary of the restoration of our independence. Despite the fact that our country is so young, we have an ancient history. Azerbaijan is the first country in the Muslim East, where women gained the right to vote in 1918, where the first school for Muslim girls was built in 1901. Azerbaijan is also the first country in the East to stage opera and ballet.
Thus, we have a country of many undertakings, and we are committed to this philosophy today. Last year we became first in Eurovision Song Contest. We are looking forward to hosting Europe in Baku, where the contest is due this year.
However, contemporary Baku promotes popular culture not only through music. By walking around Baku, you can see the signs of rapid development everywhere around you- from a masterpiece by Zaha Hadid to prospectuses, to new shops, restaurants and hotels, the boulevard on the shore of the Caspian Sea! It is a city that is changing before your eyes. Architecture of Baku combines antiquity, as reflected in the Maiden's Tower of the 9th century, and novelty, and also embodies the East and the West, temples of Zoroastrianism, and modern buildings, the French urban planning culture since the oil boom of the early 20th century.
As you know, art is the sphere which I favor. For all my life I have been enjoying modern art, both while being at the Tate Museum in London and analyzing the works demonstrated at the Museum of Contemporary Art in Baku. I also love painting and I bow before the artists who put their heart and soul into their works.
Therefore, I am so anxious that I also contributed to the demonstration of these wonderful works for the international audience by the end of January in London and then throughout Europe. Most of the works which you see here are the works of the young but famous artists, a greater part of them was created for this very exhibition which is why they are demonstrated for the first time.
I have a great feeling of pride that hundreds of the works by 21 artists from all parts of Azerbaijan are demonstrated here. I suppose that you will agree that Baku has a bright world of contemporary art.
I am very happy to have organized this event under such wonderful conditions. Michaela and Simon provided a great support to the implementation of this project. Their gallery here in Howick Place is a phenomenal area. When half a year ago I visited the exhibition organized here, I decided for myself that this will become the venue for the current exhibition. I think that the space and art are undoubtedly supplementary to each other.
Herve Mikaeloff, Emin Mammadov and their teams gathered these different artists to arrange an inspiring exhibition which combines all forms of contemporary art from paintings to installations, videos, photos and performances.
Dear guests, I am grateful to you for participation in the exhibition ‘Fly to Baku’ tonight. This event is of great importance for me. I am happy that today this exhibition opens in such a wonderful city as London. I would like to express my special thanks to all of our organizers who spent their time and efforts and of course to the talented Azerbaijani artists. I hope that you will have a nice evening. Thank you so much.
Curator of the exhibition Herve Mikaeloff noted the exposition in the exhibition is rich and works displayed here are original. He said that Azerbaijani art has deep historical roots and such events help popularize the country.
First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-President of the Foundation Leyla Aliyeva and guests saw the exhibition.
Visitors saw a performance created by young artist Ali Hasanov about the difficulties human being faces from the birth till the death.
The exhibition also features a number of works such as “Pomegranate”, “Pomegranate Tree”, “Life Goes On” by Heydar Aliyev Foundation VP Leyla Aliyeva, which raised great interest among the participants. Her illustrations of fairy tales will be published in Russian and English in a fairy tale book “Once Upon a Time”.
Original in idea and style the works by young artist Aida Mahmudova also attracted attention of the visitors.
The exhibition features works of painting, graphics, sculpture, photography and video by 21 authors, including Altay Sadygzadeh, Enver Esgerov, Mirnadir Zeynalov. Dominated by vanguard style, these original works indicate to the specificity of modern art of Azerbaijan. Reflecting the untraditional technologies of expression, the exhibition beings together artists having represented Azerbaijan in Venice Biennale, young painters living in foreign countries, art people whose works have been exhibited in influential international events. Works in the exhibition prove once again that the opportunities of art are unlimited and infinite. Azerbaijan has raised a lot of young talents in the past years and it is sourced from the governmental care to the youth, as well many successful projects Heydar Aliyev Foundation implements to discover gifted youth. Azerbaijan has made irreplaceable contributions to the universal art. Arranging such events for the promotion of Azerbaijan plays an exceptional role also in the promotion of young artists of the country. Works by Azerbaijani authors in this exhibition leave wonderful emotions in the majority of the visitors.
The guests were presented the next issue of the English edition of “Baku” magazine.
Huge interest from the very first day in the works displayed here says the exhibition, which will last from 17 to 29 January, will be a success and arise interest of the London public.
The exhibition demonstrated a huge care and attention in Azerbaijan towards culture, art and artisans, the favorable conditions for the development of culture, the actions taken to provide free creativity opportunities to representatives of culture and art. And along with the government, Heydar Aliyev Foundation plays an exceptional role here.
Visitors much appreciated the exposition.
Simon de Pury, Head of Phillips de Pury & Company: “We are very pleased for organizing this exhibition in London. This exhibition clearly demonstrates the different aspects of works done in Baku and Azerbaijan. Very interesting works of art, videoart, statues are presented here and they reflect a living color existing in Azerbaijan. Of course, the role of Heydar Aliyev Foundation is huge in the organization of this exhibition. Leyla Aliyeva was a moving force in this project from the very beginning.”
Lord Fraser, Chairman of England-Azerbaijan Society: “Friendly relations between the UK and Azerbaijan are on the high level, however they can further be strengthened. I aim to strengthen these relations in cultural, political and other spheres. What amazes and interests me most is that huge works have been done in Azerbaijan in the past time.”
Andrei Arshavin, famous footballer: “Events arranged by Heydar Aliyev Foundation are always very interesting. I loved the works of modern art of Azerbaijan brought to this exhibition. I visited your country last summer and I was moved so much by that trip.”
Herve Mikaeloff, curator of “Fly to Baku: Contemporary Art from Azerbaijan” exhibition: “This exhibition is an amazing event, since it gives a full idea of modern art in Azerbaijan, shows diversity of art in your country. And people took great interest in this exhibition. I think, Heydar Aliyev Foundation has done a lot in this.”
Mammad Mustafayev, artist from Azerbaijan: “Holding this event in London opens new doors to the fine art of Azerbaijan across the world. Azerbaijani fine art is promoted all over the world. Heydar Aliyev Foundation plays huge role in this field too.”
Thus, the exhibition in the capital of England was the next opportunity to demonstrate the unique culture of Azerbaijan. The relevant exhibitions will be held in Berlin, Paris, Rome, New-York, Moscow, Baku and other cities.