Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti, “Bakıya uçuş” layihəsinin ideya müəllifi Leyla Əliyeva açılış mərasimində iştirak ediblər.
Dövlət və hökumət nümayəndələrinin, Milli Məclisin deputatlarının və digər nüfuzlu qonaqların qatıldığı tədbirdə Leyla Əliyeva çıxış etdi:
- Əziz qonaqlar.
Sizi ürəkdən salamlayıram və Heydər Əliyev Mərkəzində görməyə çox şadam. Bu, nadir, gözəl bina əsl mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Heydər Əliyev Mərkəzi 2012-ci ildə açılıb və qısa zamanda fəaliyyətini genişləndirib. Burada konsertlər, sərgilər, müxtəlif forum və görüşlər keçirilir.
Bu axşam biz birlikdə “Fly To Baku” sərgisini açırıq. Bu sərgi iki ildir ki, yaşayır və Azərbaycan mədəniyyətini dünyaya tanıdır. Sərgi Avropanın altı ölkəsində keçirilib və böyük maraqla qarşılanıb. Bu sərgi Heydər Əliyev Mərkəzində iki ay davam edəcək və bununla da layihə sona çatacaqdır. Əminəm ki, sərgi Bakıda da böyük maraq doğuracaqdır. Sizə xoş axşam arzulayıram.
Belə sərgilərin gələcəkdə də təşkil olunacağını deyən Leyla Əliyeva gənc rəssamların layihələrinin bundan sonra da dəstəklənəcəyini bildirdi. Layihənin ideya müəllifi vurğuladı ki, sərgi Azərbaycanın müasir rəssamlarının əsərlərini dünyada nümayiş etdirmək baxımından gözəl fürsət oldu.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan “Bakıya uçuş. Müasir Azərbaycan İncəsənəti” sərgisinin kuratoru Erve Mikaeloff ekspozisiyanın açılışında, ümumilikdə layihədə iştirak etməkdən şərəf duyduğunu bildirdi. Sərginin uğurla keçməsindən sevindiyini deyən Erve Mikaeloff dedi ki, gələcəkdə belə layihələrin sayı çox olacaqdır.
Sonra sərgi ilə tanışlıq oldu.
Sərgidə Azərbaycanın rəngkarlıq, heykəltəraşlıq, instalyasiya, video-art, performans və foto janrlarında işləyən 21 rəssamının 100-dən artıq əsəri nümayiş etdirilir. Onların arasında Leyla Əliyevanın əsərləri də yer alır.
Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın dünyada daha yaxından tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlərdən biri olan bu sərgi ilk dəfə 2012-ci ilin yanvarında Londonda açılıb. Sərgi 2 il ərzində Paris, Berlin, Moskva, Roma və Vyanada təşkil edilib.

В церемонии открытия выставки приняли участие первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент фонда, автор идеи проекта «Полет в Баку» Лейла Алиева.
Выступившая на мероприятии, в котором приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса и другие представительные гости, Лейла Алиева, сказала:
- Дорогие гости!
Сердечно приветствую вас и рада видеть вас в Центре Гейдара Алиева. Это уникальное, красивое здание превратилось в настоящий культурный центр. Центр Гейдара Алиева открылся в 2012 году и за короткое время расширил свою деятельность. Здесь проводятся концерты, выставки, различные форумы и встречи.
В этот вечер мы вместе открываем выставку «Fly To Baku». Эта выставка существует уже два года и популяризирует азербайджанское искусство во всем мире. Она была проведена в шести странах Европы и встречена с большим интересом. Эта выставка будет продолжаться в Центре Гейдара Алиева два месяца, и на этом проект завершится. Уверена, что и в Баку выставка вызовет большой интерес. Желаю вам приятного вечера.
Отметив, что подобные выставки будут организованы и в будущем, Лейла Алиева сообщила, что проекты молодых художников будут поддерживаться и впредь. Автор идеи проекта подчеркнула, что выставка стала прекрасной возможностью с точки зрения демонстрации в мире произведений современных художников Азербайджана.
Поприветствовав участников мероприятия, куратор выставки «Полет в Баку. Современное азербайджанское искусство» Эрве Микаэлофф сказал, что для него честь участвовать в открытии экспозиции и, в целом, - в проекте. Выразив радость от того, что выставка проходит с успехом, Эрве Микаэлофф сказал, что в будущем таких проектов будет много.
На этой выставке представлено свыше 100 произведений 21 художника, выполненных в жанре живописи, скульптуры, инсталляции, видео-арта, перформанса и фото. Среди них есть и произведения Лейлы Алиевой.
Эта выставка, являющаяся одним из мероприятий, осуществляемых Фондом Гейдара Алиева для большей популяризации Азербайджана в мире, впервые была открыта в январе 2012 года в Лондоне. В течение двух лет выставка была организована в Париже, Берлине, Москве, Риме и Вене.
Итоговая выставка «Полет в Баку. Современное азербайджанское искусство» продлится до 1 марта 2014 года.